Príbeh sa začal písať v roku 2015, keď sa manželia zosobášili. V súdnych záznamoch figurujú len priezviskami  - Chen a Wangová. Partneri spolu mali jedného syna. Manželka nepracovala, ale starala sa o domácnosť.

Vlani sa jej muž rozhodol, že chce rozvod a požiadal oň príslušný pekingský súd. Jeho žena spočiatku nechcela o rozvode ani počuť, no neskôr s ním súhlasila. Mala len jednu podmienku – požadovala finančné odškodnenie všetkých domácich prác, ktoré zadarmo vykonávala počas trvania manželstva.

Argumentovala tým, že jej muž sa o domácnosť vôbec nezaujímal a nikdy nepriložil ruku k dielu. Aj starostlivosť o ich syna bola zväčša na jej pleciach. Rozhorčenej manželke dal sudca za pravdu a nariadil jej manželovi, aby jej zaplatil jednorázovo 50-tisíc juanov, čo je asi 6,5 tisíc eur. Rovnako jej musí prispievať mesačným výživným - 260 eurami.

Súd operoval s faktom, že po rozvode si manželia rozdelia hmotný majetok, ale do úvahy treba brať aj ten nehmotný. „Domáce práce predstavujú nehmotnú hodnotu majetku,“ zdôvodnil rozhodnutie sudca, ktorého citovala britská BBC.

Rozhodnutie pekingského sudcu sa stalo precedensom. Rozsudok totiž padol na základe nového civilného zákonníka, ktorý v krajine vstúpil do platnosti v januári tohto roku. Podľa nového zákonníka má manželský partner právo na náhradu škody po ukončení manželstva, ak niesol väčšiu zodpovednosť za výchovu detí, starostlivosť o starších príbuzných, či ak pomáhal partnerovi pri jeho zamestnaní. Donedávna platili len predmanželské zmluvy.

Hodnota domácich prác

„Pre manžela, ktorý je zamestnaný, sa po rozvode nič nezmení. Môže sa stále tešiť zo zdrojov, kontaktov a postavenia, ktoré mal a stále dosahovať rovnakú úroveň príjmu. Ale ten z manželov, ktorý sa doma staral o zázemie, bude musieť čeliť problému návratu do zamestnania,“ citovala americká stanica CNN Longa Juna, profesora práva na univerzite v Tsinghua.

„To znamená, že napríklad žena v domácnosti musí okrem úsilia, ktoré zaplatila počas manželstva, zaplatiť aj skryté náklady, “dodal.

Ilustračné foto - pexels.com

Tento prípad vyvolal v Čine obrovský ohlas. Debatovalo sa o ňom najmä na miestnej mikroblogovacej sociálnej sieti Weibo, čo je obdoba Twitteru. Diskutéri sa zamýšľali nad hodnotou domácich prác a mnohí sa zhodli na tom, že súd poškodenej Wangovej odklepol extrémne nízke odškodné.

„Som bez slov. Práca ženy v domácnosti na plný úväzok sa podceňuje. V Pekingu stojí len najatie opatrovateľky 6,5 tisíc eur na jeden rok,“ uviedol jeden z komentátorov, ktorého cituje BBC.

Podľa iných diskutujúcich by mali muži plniť viac povinností v domácnosti. Ďalší povzbudzovali ženy k tomu, aby pokračovali v budovaní svojej kariéry aj po uzatvorení manželstva. „Dámy, vždy pamätajte na to, aby ste boli nezávislé. Nevzdávajte sa práce po svadbe, myslite na zadné dvierka,“ radil ďalší diskutér.

Zadarmo robia hlavne ženy

Aj napriek tomu, že v Číne sa v posledných rokoch vzmáha myšlienka feminizmu a čoraz viac žien dosahuje vyššie vzdelanie a lepší ekonomický status, na skostnatených zvykoch to nič nemení. Tak ako generácie pred nimi, aj súčasné Číňanky nesú na svojich pleciach väčšinu povinností v domácnosti a starostlivosť o potomkov.

Prečítajte si

Podľa dát OECD trávia čínske ženy takmer štyri hodiny denne neplatenou prácou, čo je 2,5 krát viac ako muži. Experti tvrdia, že aj preto sa mladí Číňania v súčasnosti nehrnú do manželstva a rodenia detí.

Podľa údajov miestneho štatistického úradu počas ostatných šiestich rokov počet manželstiev v krajine klesol o 41 percent. Rozvodovosť však počas posledných troch dekád stúpla päťnásobne.

Zdá sa však, že ženám, ktoré zasvätili svoj život starosti o rodinu, svitá na lepšie časy. Aspoň, čo sa týka odškodnenia po rozvode. Hádam už nebude pravidlom, že jedného dňa ostanú samé, bez práce a na ulici.