Príbeh Dilek Gürsoyovej sa v skutočnosti začal písať v roku 1969, keď ešte vôbec nebola na svete. Jej rodičia sa vtedy rozhodli odísť z tureckej Fatsy do Nemecka za lepším životom. Ich dcéra sa už narodila v roku 1976 v nemeckom meste Neuss.

Od malička to nemala jednoduché. Dcéra prisťahovalcov sa po nemecky naučila až v škôlke. Ujal sa jej istý nemecký pár. Títo manželia sa jej stali akýmisi tútormi v nemeckom prostredí a postupom času do neho malá Dilek zapadla.

Dilek Gürsoyová si vybrala kardiovaskulárnu chirurgiu

Obrovská rana pre rodinu prišla, keď mala Dilek 10 rokov. Jej otec zomrel po náhlom infarkte a matka Zeynep ostala na Dilek a jej dvoch bratov sama. Pre ženu, ktorá pochádzala zo skromných pomerov, to bolo veľmi náročné. Bola totiž nevzdelaná.

V Turecku, odkiaľ pochádzala, podľa vtedajších zvyklostí nesmela chodiť do školy a preto bola analfabetka. Čítať a písať sa neskôr naučila sama. Celý život pracovala na montážnej linke v továrni v meste Pierburg.

Dilek však bola nadaná žiačka a bol v nej veľký potenciál. Po štúdiu gymnázia sa jej podaril obrovský úspech. Ako prvá v rodine sa dostala na univerzitu. Už ako malé dievčatko vedela, že chce byť lekárkou a vybrala si kardiovaskulárnu chirurgiu. Odbor, v ktorom prevažujú muži, sa tradične neberie ako vhodný pre ženu.

Ona je však príkladom, že to nemusí byť tak. Po skončení štúdia medicíny na univerzite v Düsseldorfe naberala skúsenosti na mnohých pracoviskách. Umelým srdcom sa začala zaoberať v roku 2010. Spolupracovala s nemeckým lekárom Reinerom Korferom, s ktorým sa podieľala na vývoji nového typu umelého srdca. Ide o prístroj, ktorý nepotrebuje drôty, ani externý zdroj napájania.

Prvá žena v Európe, čo transplantovala umelé srdce

Azda najväčší úspech táto pracovitá lekárka dosiahla v roku 2012, keď sa stala prvou ženou v Európe, ktorá úspešne transplantovala umelé srdce. Za tento počin dostala v roku 2019 ocenenie od nemeckého lekárskeho klubu. V roku 2022 ju britská stanica BBC zaradila medzi 100 najvplyvnejších žien sveta.

Nemecká chirurgička Dilek Gürsoyová.  Foto - dr-guersoy.com

Od roku 2019 Gürsoyová pôsobí v Siegburgu a vo výskume napreduje. Zaoberá sa srdcom s ohľadom na ženskú anatómiu tela. Plánuje si otvoriť vlastnú kardiologickú kliniku. Ona sama však tvrdí, že nič extra prevratné nedosiahla.

„Nie som ambiciózny človek. Ak budete tvrdo pracovať, nakoniec uspejete. Toto je jediný spôsob, ktorý mi priniesol triumf,“ povedala Gürsoyová pre portál Hurriyet Daily News. „Aj keď som čelila ťažkostiam, nikdy som si neprestala veriť. Viem, že kroky, ktoré podniknem budú viesť vpred, ak neprestanem tvrdo pracovať,“ dodala.

Gürsoyová: Ženy sa nemusia správať mužsky, aby uspeli

Ako sa vyjadrila pre tureckú mutáciu BBC, ženy sa podľa nej nemusia správať mužsky, aby boli úspešné a silné. „Mali by sme byť schopné zostať ženami, ktorým sa na pracovisku darí, ale ostávajú pokorné a plné súcitu,“ povedala. Jedným dychom dodala, že chce byť príkladom pre mladé ženy a dievčatá.

Lekárka, ktorá je v súkromí veľkou fanúšičkou futbalu, má rada dobré jedlo, hudbu a zmrzlinu, však za najväčšiu hrdinku považuje svoju mamu. To ona brala hodiny a hodiny nadčasov v práci, aby mohla financovať štúdium jej nadanej dcéry.

„V mojom príbehu je skutočnou hrdinkou moja mama. Ľudia sa ma pýtajú, či je ťažké  byť chirurgičkou. Ja im hovorím, že to nie je o nič ťažšie ako to, čo pre mňa robila moja mama dlhé roky,“ uzavrela Gürsoyová. Priznala, že ak by jej neučarovala medicína, tak by najradšej bola chovateľkou šteniat.