Meno Mary Barrovej bolo medzi najskloňovanejšími dámami v roku 2022, po tom ako ju magazín Forbes zaradil medzi najvplyvnejšie ženy sveta. Oprávene. Je to žena, ktorá je stelesneným americkým snom. Mary Barrová pracuje v jednej firme celý svoj profesionálny život. Vypracovala sa z najnižšej funkcie a dnes riadi automobilový gigant. A v čisto mužskom svete sa snaží vyšliapať cestu iným ženám.
Mary Barrová pracuje v GM celý život
Narodila sa 24. 12. 1961 v Royal Oak v štáte Michigan ako Mary Makelová. Jej starí rodičia z oboch strán sú fínskymi emigrantmi, ona sama tak vie trochu po fínsky. Mary šla v stopách svojho otca Raya, ktorý celý život pracoval v automobilke GM ako lakovač. Keď skončila strednú školu Waterford Mott, hneď začala pracovať v automobilovom priemysle.
Mala vtedy len 18 rokov a chcela si privyrobiť. Jej prvou pozíciou bolo miesto kontrolórky blatníkov a kapôt v GM. Firme ostala verná, keďže si zvolila štúdium elektrotechniky na General Motors Institute, čo je dnešná Kattering University. Neskôr postgraduálne študovala na Stanford University, kde v roku 1990 získala titul MBA. Ako svedomitá Mary získavala skúsenosti, postupovala aj v rámci firmy.
Najprv pôsobila na rôznych inžinierskych a administratívnych pozíciách, neskôr viedla továreň v Detroite. V roku 2008 sa stala viceprezidentkou pre globálne strojárstvo, o rok neskôr viceprezidentkou pre globálne ľudské zdroje. Nasledovali ďalšie vysoké posty v rámci firmy.
V roku 2014 dosiahla úplný vrchol, keď sa stala výkonnou riaditeľkou spoločnosti. Dovtedy tento post nezastávala žiadna žena a zatiaľ je jedinou šéfkou automobilky na svete Mary tvrdí, že nikdy netúžila po žiadnej šéfovskej stoličke. Jediné, na čom jej záležalo bolo, aby na každej pozícii pracovala tvrdo a najlepšie ako vedela. Či už kontrolovala blatníky alebo riadila ľudí.
Marry Barrová vo výrobe Genaral Motors. Foto - facebook GM
Hneď prvý rok vo funkcii sa musela popasovať s veľkou výzvou. GM totiž pre bezpečnostnú chybu zvolala na opravy až 30 miliónov áut. Barrová tak nastavila novú vnútro firemnú politiku. Podporuje zamestnancov, aby hlásili problémy, s ktorými sa vo výrobe stretnú.
Ďalším tvrdým rozhodnutím bolo, keď bola nútená v roku 2018 ohlásiť zatvorenie piatich tovární a prepustiť 14-tisíc pracovníkov. Dostala sa kvôli tomu do sporu aj s vtedajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten sa dokonca vyhrážal, že spoločnosti stiahne štátne dotácie.
Napriek ťažkým chvíľam v kresle generálnej riaditeľky, môžeme považovať éru Mary Barrovej za úspešnú. Je najlepšie platenou manažérkou, ktorá ročne zarobí 22 miliónov dolárov. A to firma dosiahla čistý zisk okolo 8 miliárd dolárov.
Barrová medzi ženami s najväčším vplyvom
Nielen preto ju magazín Forbes zaradil medzi najvplyvnejšie ženy roku 2022. Barrová sa totiž snaží presadiť, aby v motoristickom svete a celkovo vo vysokej manažérskej funkcii nebola ojedinelým javom.
„Najdôležitejšou vecou, ktorú môžeme urobiť pre vybudovanie silnej pracovnej sily, je poskytnúť všetkým – mužom, ženám, nedostatočne zastúpeným zamestnancom - teda každému, príležitosti napredovať a prispievať k ich plnému potenciálu,“ citoval ju Corp Magazine.
„V automobilovom priemysle robíme pokroky, aby sme odstránili rozdiely medzi mužmi a ženami – len v GM sú ženy na vedúcich pozíciách v kľúčových oblastiach, ako je globálna výroba, elektrifikácia, dane a audit, marketing a komunikácia. Teším sa na deň, keď budú generálne riaditeľky normou, nie výnimkou. To bude skutočný pokrok,“ dodala.
A naozaj, podľa dát magazínu Forbes, je GM jedným z dvoch globálnych podnikov, ktoré nemajú žiadny rozdiel vo finančnom odmeňovaní mužov a žien.
A aké je súkromie tejto vplyvnej ženy? Mary žije šťastným rodinným životom. S manželom Tonym Barrom, ktorý pracuje ako konzultant, sú spolu dlhé roky. Zoznámili sa ešte ako študenti na Kattering University. Majú spolu dve deti – Nicholasa a Rachel a žijú v dome na predmestí Detroitu.
Mnohí sa Barrovej pýtajú na jej recept na úspech. Odpovedá, ako ju to naučila mama. „Moja mama vyrastala počas Veľkej hospodárskej krízy. Dala nám s bratom dve lekcie: Tvrdú prácu nič nenahradí. A najprv práca, potom zábava," dodáva Barrová.