Čo spája hlavné postavy jej troch románov? Kde hľadali silu prežiť krutosti koncentračného tábora? A ako pracuje autorka s príbehmi, s ktorými sa jej zverili? Dozviete sa z podcastu, ktorý si môžete vypočuť tu:
Podcast si môžete vypočuť aj vo svojom obľúbenom prehliadači (kliknite na ikonu):
Heather Morris sa narodila na Novém Zélande. Jej knihy Tetovač z Auschwitzu a Cilkina cesta, ktorých sa po celom svete predalo osem miliónov výtlačkov, sa stali bestsellermi. Tri sestry ju opäť priviedli na Slovensko. A opäť sa nechala inšpirovať reálnymi udalosťami. V živote o ne núdzu nemala.
Heather Morris a Tri sestry
„Tieto príbehy neviete dosť z hlavy ani zo srdca. Ja som pracovala v nemocnici v Melbourne, kde som sa stretávala ako sociálna pracovníčka s ľuďmi, ktorí si prechádzali rôznymi tragédiami a traumami. Aj táto práca ma naučila, resp. uvedomila som si a naučila som sa, že ich pocity a bolesť nie sú moje. Vnímam to tak, že sú to všetko úžasní ľudia s dobrými životmi, v ktorých sa, bohužiaľ, stali aj hrozné veci,“ takto reagovala Heather na otázku, ako dokáže spracovať a pustiť z hlavy ťažké osudy ľudí.
Príbeh troch sestier, slovenských rodáčok Cibi, Magdy a Livi, ju opäť priviedol do našej krajiny. K príbehu sa dostala cez syna jednej z nich. Alebo lepšie povedané, on daroval Tetovača z Auschwitzu mame a ona spoznala v postave Gity svoju priateľku z koncentračného tábora. Skontaktovali sa, stretli a začal sa písať nový príbeh.
Keď mala Livi len pätnásť rokov, dostala príkaz na transport do Osvienčimu. O štyri roky staršia Cibi šla s ňou, odhodlaná ochrániť ju. Spolu prežili nepredstaviteľné utrpenie. Len sedemnásťročná Magda bola v tom čase v nemocnici. Neskôr sa ukrývala u susedov alebo v lese, no nakoniec aj ju odviezli do Osvienčimu-Brezinky. Tam sa tri sestry znova stretli. V detstve sebe i otcovi dali sľub, že zostanú spolu, nech sa stane čokoľvek. No a nakoniec prežili vďaka súrodeneckej láske a sľubu, že prežijú.
Heather Morris na festivale Pohoda. Foto - Kristína Vlčková
„Keď som počúvala deväťdesiatničky Livi a Magdu, naozaj sa rozprávajú, ako keby mali vlastný systém jazyka. Cibi bola najsilnejšia povaha, avšak aj Livi mala svoju vlastnú vnútornú silu, ktorá vyšla na povrch, keď bolo treba. Magda bola zo sestier najtichšia a a bola rozumná. Dievčatá mi spomínali príhodu z detstva. Keď boli malé a mama potrebovala pomoc, tak Cibi a Livi utiekli von dverami a Magda prišla a spýtala sa, s čím treba pomôcť,“ spomína spisovateľka Heather Morris.
Deti sestier sa dozvedeli viac
Jej knihy si vyžadujú najmä výskum. „Najskôr si treba spraviť výskum, potom si treba spraviť výskum, potom si treba urobiť ďalší výskum a potom ho môžete zahodiť a začať písať. Ja som počúvala príbehy ľudí, čítala množstvo materiálov, ale nakoniec vždy píšem príbeh osoby, ktorá sa mi zveruje a musím zostať verná jej osobnej spomienke.“
Rodina sestier Mellerových z Vranova nad Topľou má dnes päťdesiat členov. Čítať im dala ešte rukopis a oni súhlasili s vydaním.
„Pre Livi a Magdu bolo výzvou odhaliť predo mnou detaily príbehu, keďže niektoré neodhalili ani vlastným deťom. Cibi povedala svojich chlapcom veľmi málo, Magda povedala svojim dievčatám o niečo viac a Livi s manželom povedali svojim deťom asi najviac. Ale deti si to aj tak medzi sebou povymieňali. Nikto z nich však nepoznal celý príbeh. V knihe zistili množstvo tajomstiev o svojich rodičoch. Sú však vďační za to, že to dnes vedia. Je pre nich jasnejšie, odkiaľ pochádzajú a čím si ich predkovia prešli. Pretože aj traja manželia sestier sú preživší holokaustu.“
Hether Morris so spevákom Petrom Lipom. Foto - Mário Gešvantner
Chuť žiť a prežiť zverstvá musela byť nesmierne veľká, každého motivovalo niečo iné. Tri sestry Mellerové boli na dva a pol roka rozdelené. Dve sestry potrebovali nájsť tú tretiu. Držala ich pri živote súrodenecká láska a túžba sa nájsť. Viac si vypočujete v našom podcaste.