Túto jeseň ovládla svet šachová mánia. Môže za to nenápadná miniséria streamovacej spoločnosti Netflix Queen´s Gambit (Dámsky Gambit), ktorá láme rekody sledovanosti. Mení svet šachu a pozitívne vplýva práve na ženy.
V televíznej adaptácii pôvodného románu Waltera Tevisa z roku 1983 hviezdi neopozeraná herečka Anya Taylor-Joyová a len málokto by uveril, že seriál o šachu môže byť taký napínavý. Príbeh dievčaťa zo sirotinca Beth Harmonovej, ktorá sa stala šachovým zázrakom, oslovil davy bez ohľadu na to, čo si o šachu myslia. Hlavná hrdinka okrem súbojov na šachovnici vedie vojnu nielen s mužským svetom, ale aj so svojimi vlastnými démonmi a so závislosťou na sedatívach.
🛒 [Šach a dáma v šikovnom kufríku s návodom. Figúrky sú drevené - kliknite tu]
Vplyv seriálu je fenomenálny, spôsobil totiž totálny šachový boom. Od začiatku jeho vysielania v Spojených štátoch stúpol internetový predaj šachových súprav o 215 percent. Rovnako je obrovský dopyt aj po šachových stopkách a iných veciach, ktoré súvisia s touto hrou.
Nebývalý záujem je aj o internetové šachové portály, kde sa dá hrať online. Ako udáva britský denník The Guardian, od konca októbra sa na stránku chess.com pridalo 30-tisíc nových hráčov.
Šachový boom
Veľa správ dostáva aj afroamerický šachový veľmajster Maurice Ashley. Píšu mu najmä ženy, ktoré zaujíma, či videl seriál a tiež sa mu zverujú s nadšením z tejto hry. „Mánia okolo toho je šialená... Zrazu je tu neuveriteľné povedomie a vzrušenie okolo hry a veľa ľudí sa venuje šachu a začína hrať. Takže to malo skutočne dosť prekvapivý, úžasný a elektrizujúci efekt na fanúšikovskú základňu, najmä na tých, ktorí predtým neboli hráčmi,“ povedal Guardianu.
Mnohí šachisti teraz vysielajú na youtube kanáloch svoje komentované zápasy a majú čoraz väčšiu sledovanosť.
Čo je však najväčším prínosom sedemdielneho seriálu z čias Studenej vojny? „Najväčším úžitkom je záujem mladých dievčat. Dúfam, že si rodičia uvedomia, že šach môže byť koníčkom aj pre ich dcéry, nielen pre ich synov,“ hovorí Londýnčan Malcolm Pein, ktorý sa venuje propagácií šachu na britských školách.
Talentovaná postava Beth totiž zaujala tisícky žien natoľko, že sa prihlásili na kurzy pre začiatočníkov. Práve to je podľa odborníkov veľkým úspechom. Žien a dievčat je medzi šachistami veľmi málo.
Vplyv seriálu na ženy a dievčatá
„Všimla som si, že veľa žien sa púšťa do hry a získava túto sebadôveru, pretože šou zobrazuje ženu, ktorá sa dokáže počas hry nájsť, takže si myslím, že je to veľmi príťažlivé,“ povedala pre Guardian Jennifer Shahadeová , dvojnásobná americká ženská šachová šampiónka.
Podľa Shahadeovej popularite hry veľmi pomohla aj pandémia, keď veľa ľudí bolo nútených ostať doma. Vynorila sa potreba nových koníčkov a viac voľného času.
Seriál však otvoril aj ďalší problém a to je všadeprítomný sexizmus. Hoci sa dej odohráva v 50tych rokoch minulého storočia, aj dnes je žena šachistka niečím výnimočným. Podľa bývalej ženskej veľmajsterky Jovanky Houskovej sexizmus na vysokých úrovniach v šachu nie je, skôr sa s ním dá stretnúť na nižšej úrovni, najmä medzi ľuďmi, pre ktorých je šach koníčkom. Títo muži zväčša nevedia, ako sa majú k šachistke správať.
Ona sama priznáva, že sa s poznámkami typu – „Ach, veď ty si iba dievča“ stretávala najmä v detstve. „Mala som veľa takýchto komentárov, keď som vyrastala,“ povedala. Podľa Sarah Longsonovej, bývalej detskej šachovej hviezdy je vplyv minisérie „úžasný pre dievčatá, ale aj pre šach“ . Nepáči sa jej však, že tvorcovia nechali Beth od začiatku len vyhrávať. „Musíš prehrať, a poučenie z tvojich prehier ťa robí lepším. Pri tom si posilňuješ odolnosť a naučíš sa veľa životných lekcií,“ dodáva Longsonová.
Nadaná hráčka radí začiatočníkom, aby si tak ako aj hlavná hrdinka, študovali postupy najlepších šachistov. V seriáli bol konzultantom ten najpovolanejší, asi najslávnejší šachista dnešnej doby – Rus Gary Kasparov.
Housková zas vyzdvihuje, že v seriáli je výborne zachytené, čo hráč počas partie prežíva. „Ten pocit, keď ťa niekto porazí a ty cítiš bolesť,“ dodáva.
Seriál o šachovej majsterke však môže posmeliť mladé ženy aj v iných oblastiach života. „Hovorí to dievčatám: Môžete hrať šach a môžete byť skvelé,“ uzatvára Malcolm Pein.