V rozhlase a televízii (STVR) končia dve skúsené novinárky. Šéfka pre zahraničné rozhlasové spravodajstvo Soňa Weissová a televízna redaktorka Barbora Šišoláková. Ich odchod súvisí so zánikom RTVS a vznikom STVR, čo nespokojní zamestnanci a zamestnankyne označili za spôsob, akým chce vládna koalícia verejnoprávne médium ovládnuť.
Odchádza Soňa Weissová
Soňa Weissová pracovala v rozhlase viac 15 rokov, viedla zahraničné rozhlasové spravodajstvo a bola členkou Koordinačného výboru proti rušeniu verejnoprávneho telerozhlasu. Bola jednou z iniciátoriek otvoreného listu zamestnancov verejnoprávnej RTVS, v ktorom žiadali vládu, aby zastavila zrušenie RTVS. Neskôr iniciovali protestný pochod zamestnancov a do vchodu budovy rozhlasu vyvesili plagáty s nápismi „cenzúra“ a „autocenzúra“.
Soňa Weissová podala výpoveď 15. augusta 2024, a ako uvádzajú Aktuality.sk, tento týždeň jej vedenie ponúklo dva odstupné platy a okamžitý odchod, s čím Weissová nesúhlasila.
„Nečerpám si dovolenku, nemôžem však pracovať. Vedenie sa voči mne rozhodlo uplatniť tzv. prekážku pri práci zo strany zamestnávateľa s dátumom od 27. 8.,“ napísala novinárka kolegom a dodala, že tzv. prekážku dostala až po odmietnutí dohody o ukončení spolupráce k 26. 8., ktorej súčasťou boli dva odstupné platy a bod o mlčanlivosti.
“V pondelok ma postavili pred tieto dve možnosti – buď dohoda a okamžitý odchod k 26. 8., alebo okamžitá prekážka a odchod k 30. 9.,“ reaguje Weissová.
Soňa Weissová. Foto - facebook SW
STVR cez svoju hovorkyňu hovorí o naštrbení dôvery. „Pani Soňa Weissová už pred niekoľkými dňami sama požiadala o ukončenie pracovného pomeru dohodou. Keďže momentom tohto podania je už do istej miery naštrbená dôvera medzi vedením spravodajstva a p. Weissovou, tak STVR nepovažuje za správne a vhodné, ak redaktori vo výpovednej lehote naďalej vystupujú ako tváre verejnoprávneho média. STVR sa preto v tomto prípade rozhodla využiť právny inštitút prekážky v práci na strane zamestnávateľa,“ uviedla pre Aktuality.sk Andrea Pivarčiová.
Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť na sociálnej sieti uviedla, že nové vedenie STVR tlačí do dohody s odstupným viacerých zamestnancov a zamestnankyne a núti ich podpisovať mlčanlivosť o pomeroch vo verejnoprávnom médiu.
“V opačnom prípade dostávajú naši kolegovia, napriek tomu, že im beží výpovedná lehota, od zamestnávateľa prekážku v práci. To znamená, že ich STVR nepotrebuje. Aj novinári, ktorí strávili v telerozhlase roky, tak pre prekážku v práci nie sú už želaní a okamžite majú skončiť,” uvádza v stanovisku.
Pre zásahy končí aj Barbora Šišoláková
Okrem Weissovej končí aj televízna redaktorka Barbora Šišoláková, redaktorka spravodajstva a relácie Reportéri. „Neodchádzam z princípu, že sa mení názov, logo, riaditeľ, alebo kvôli tomu, že zmeny iniciovala súčasná vládna koalícia. Odchádzam preto, lebo po zmenách vo vedení sa tam nedá pracovať tak ako predtým. Na obsah v spravodajstve sa pozerá prísnejšie, opatrnejšie, a neraz sa upravuje,“ napísala Šišoláková na sociálnej sieti.
Šišoláková pripomenula zásahy do jej reportáže o kontrakte rezortu ministra Tomáša Tarabu so známym advokátom Patrikom Podhorským. Podľa reportérky v reportáži chýbala pasáž o tom, že pod legislatívnymi dokumentmi bol podpísaný práve Patrik Podhorský. Nebol to podľa nej jediný prípad, keď mala na vec iný názor ako súčasné vedenie.
„Spomenula by som moju osobnú poradu s vedením, na ktorej mi vytkli otázky, ktoré som položila počas inaugurácie prezidenta P.Pellegriniho jeho poradcovi pre zahraničnú politiku J.Kubišovi. (Napr. ohľadom prípadnej cesty do Moskvy či pozvanie ruského veľvyslanca).“
Z verejnoprávneho spravodajstva doteraz odišli alebo odchádzajú 10 novinári a novinárky.
Miro Frindt
Soňa Weissová
Karolína Lacová
Vlado Amrich
Juraj Helbich
Ján Žgravčák
Nina Janešíková
Miro Cevela
Martin Paulík
Dennis Bartalský