Politické diskusie vo verejnoprávnej, ale aj v súkromných televíziách budú servilnejšie a málo kritické a deje sa to už teraz. Potvrdili to traja novinári, ktorí boli z televízií “odídení”, pretože tento prístup neschvaľovali.
O téme Kto kontroluje mikrofón alebo budúcnosť politických diskusií na Slovensku hovorili Anna Sámelová, ktorá odišla po zmenách z STVR, Richard Direr, ktorý opustil TA3 a Beáta Oravcová, čo odišla z Kežmarskej televízie. Všetci traja prijali pozvanie na diskusiu, ktorú organizovalo OZ Ženy v médiách a Ženy v meste v spolupráci s nadáciou Friedrich Ebert Stiftung.
Pomery v meste Kežmarok
“Čo sa týka kritických reportáží alebo publicistických relácií v našej mestskej televízii, tak to bol len sen. U nás sa muselo len chváliť a posledné 2 roky to bolo už len o jednom človeku. Dokonca televíziu a noviny zaradili v rámci štruktúry mestského úradu priamo pod Kanceláriu primátora, aby bol na média priamy dosah. Primátor k mikrofónu málokedy pustil niekoho iného, a v poslednom období sa mu "šili reportáže na mieru." Pod takéto veci som sa ja už nepodpisovala,” povedala redaktorka a moderátorka Beáta Oravcová, ktorá odišla po 17 rokoch z Kežmarskej televízie.
Hovorila o pomeroch v meste Kežmarok, ktorého primátorom je Ján Ferenčák (Hlas - sociálna demokracia). Z televízie odišla potom, čo v otvorenom liste protestovala, že mesto bez jej vedomia na sociálnych sieťach odvysielalo besedu, v ktorej nebola prítomná protistrana.
“Dohoda bola, že v takejto jednostrannej podobe sa beseda neodvysiela, ale dotočíme si druhú stranu a odvysielame 2 besedy za sebou. Mesto však túto besedu bez môjho vedomia zavesilo na sociálne siete a youtube, a tak sa dostala na verejnosť, čím utrpela moja profesionalita,” vysvetlila Beáta Oravcová.
Za otvorený list bola písomne pokarhaná, stiahli ju z moderovania mestských podujatí. Krátko na to dostala ponuku odísť zo dňa na deň s odstupným. “S tým, že už si so mnou nevedia predstaviť spoluprácu, lebo nezdieľam rovnaké názory s vedením mesta. No a 2 týždne po mojom odchode skončila aj spolupráca televízie s mestom, keďže jej riaditeľ pri obnovovaní zmluvy odmietol doterajšiu cenzúru zo strany mesta,” dodala Oravcová.
Zásahy aj v TA3
O prístupe ku kritickej novinárskej práci hovoril aj Richard Dírer, ktorý odišiel z TA3. “V TA3 som sa prestal cítiť komfortne. Nepovažujem za zdravé, keď funkciu riaditeľky spravodajstva a publicistiky vykonáva človek, ktorý je zhodou okolností manželkou poradcu predsedu politickej strany (teraz prezidenta). Ja ako šéfdramaturg a ona ako riaditeľka spravodajstva a publicistiky sme mali diametrálne odlišný pohľad na obsah spravodajstva, na jeho vysielanie a na jeho skladbu. Nebol som ochotný sa hádať o základných spravodajských princípoch,” povedal.
Riaditeľkou spravodajstva a publicistiky v TA3 je Zuzana Martináková, ktorá je manželkou Mariána Bednára, poradcu prezidenta Petra Pellegriniho. Bednár už v prezidentskom paláci svojho času fungoval, keď šéfoval komunikácii bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča.
Anna Sámelová o STVR
Anna Sámelová odišla z STVR hneď potom, čo sa vrátila z 8-mesačného študijného pobytu. Ako uviedla za pol hodinu sa s novým vedením STVR dohodli, že jej nevyhovuje štýl, akým riadia verejnoprávnu televíziu, a oni zase nezdieľali jej predstavy.
Na poste riaditeľky sekcie spravodajstva Slovenskej televízie a rozhlasu ju nahradila Mária Hlucháňová. Hlucháňová bola z tejto funkcie stiahnutá 18.11.2022, deň potom, čo na výročie 17. novembra RTVS odvysielala naživo v spravodajskej:24 vyše hodinový a neprerušovaný prejav Roberta Fica zo snemu strany Smer.
Moderátorka Simona Mikušová (vľavo) a novinári: Beáta Oravcová, Anna Sámelová a Richard Dírer. Foto - ZVM
Všetci traja novinári sa na diskusii zhodli, že do budúcna treba podporovať novinárske formáty a projekty, ktoré budú robiť kvalitnú a hlavne kritickú žurnalistiku. Spomínal sa projekt Michala Kovačiča 360° alebo Mira Frindta a jeho DVTV.
"Mnohé nasvedčuje tomu, že Slovensko ako krajina speje k novej ére delenia médií na prorežimné a antirežimné, ako si to pamätáme z čias mečiarizmu, a prispievajú k tomu najmä politici súčasnej vládnej koalície svojím nevraživým postojom ku kritickým médiám a svojím hrubým agresívnym slovníkom na adresu kritických médií a ich žurnalistov. Preslávená veta slovenského politika - ja som sem neprišiel na to, aby som odpovedal na vaše otázky - je symbolom arogancie a nepochopenia úlohy médií v demokratickej spoločnosti," uviedla Anna Sámelová.
V súčasných médiách by mali novinárky a novinári ostávať iba vtedy, keď “dokážu v reportážach presadzovať princípy nezávislej, slobodnej a kritickej žurnalistiky a dokážu sa postaviť proti prípadným zásahom či pokusom o zásahy,” uviedol Dírer.
Beáta Oravcová podporuje nové projekty. “Je potrebné, aby v brandži ostali a vytvárali sa vlastné novinárske platformy a projekty, ktoré budú protikladom tých, s ktorými mocní manipulujú. Aj naša televízia bude vysielať v meste naďalej, ale už ako súkromná s dotáciami priamo od občanov a od okolitých miest a obcí. Z mestskej sme urobili regionálnu. No a na mestskom úrade si idú robiť svoju. Takže v Kežmarku budú asi televízie dve, podobne ako sú aj noviny. Keďže do tých mestských sa 10 opozičných poslancov z 18 vôbec nedostane. A vlastne ani nikto, kto má iný názor,” dodala Oravcová.
Anna Sámelová hovorila aj o možnosti nahradiť diskusie s politikmi, debatami s odborníkmi, ktorí by ponúkali vecné riešenia namiesto straníckych hádok, Ako problém vidí, že novinári a novinárky nehľadajú vlastné témy, s ktorými by konfrontovali politikov a političky, ale často iba reagujú na posty na sociálnych sieťach a preberajú tak názory podľa politikov.
Partnerom diskusie bola nadácia: