Redaktorku TV Markíza Kristínu Kövešovú napadli počas nakrúcania reportáže v Trnave a spôsobili jej vážne zranenia. Kövešová sa už niekoľko týždňov venovala vážnemu prípadu, v ktorom išlo o útoky, vyhrážky a veľmi surové bitky žien a starších ľudí. Napadli ju osoby, ktorých sa prípad týkal.
Ide o prvý prípad fyzického útoku voči novinárke alebo novinárovi v tomto roku na Slovensku. Platforma Bezpečná.žurnalistika.SK za 10 mesiacov tohto roka eviduje už 64 útokov voči novinárom. Išlo prevažne o útoky prostredníctvom sociálnych sietí, pričom mnohé iniciovali politici.
Napadli Kristínu Kövešovú
„Stalo sa to, že napadli aj mňa. Momentálne som v nemocnici ešte celá od krvi, so zlomeným nosom, otrasom mozgu a narazenou chrbticou,“ povedala vo videu z nemocnice Kristína Kövešová.
"Chcem vám povedať, že sa nevzdame a prípadu sa budeme venovať ďalej. Toto nie je o mne, ale o ľuďoch, ktorí hovoria, že od tejto skupiny zažívajú aj oveľa horšie útoky a situácia sa vyostruje. Naposledy dobili staršiu pani, pred tým pani s kovovými tyčami … Keď ma pustia z nemocnice v prípade pokračujeme," odkázala na sociálnej sieti.
Markíza útok na svoju redaktorku odsúdila. „Potvrdzujeme, že naša redaktorka Kristína Kövešová bola počas natáčania reportáže v Trnave napadnutá osobami, ktorých aktivity v posledných dňoch intenzívne mapovala. Televízia Markíza zásadne odsudzuje násilie v akejkoľvek forme a s políciou, ktorá bola v čase incidentu na mieste prítomná, sme pripravení plne spolupracovať. Celú sériu reportáží, ktorá vyvrcholila týmto incidentom, odvysielame už v najbližších dňoch v relácii Reflex,“ znie oficiálne stanovisko televízie Markíza.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Veronika Dachová útok potvrdila. „Jedna osoba bola políciou na mieste zadržaná,“ uviedla Dachová.
Kövešová zažíva hrozby a prenasledovanie
Kristína Kövešová, ktorá za svoje reportáže získala niekoľko ocenení, rieši ťažké prípady, pri ktorých naháňala narkomanov, zlodejov, pedofilov, bola vo vojnovej zóne na Ukrajine i v drogovom karteli v Mexiku. Ako povedala v rozhovore pre Ženy v meste zažíva hrozby a prenasledovanie, ale aj v takom nebezpečnom prostredí je občas výhoda, že je žena.
"Myslím si, že kedy do niektorých konfliktov prišiel mohutný muž, asi by už dostal. U mňa sú kriminálnici naozaj veľakrát v údive, že pred nimi stojí drobná žena, ktorá sa ich otvorene pýta, napríklad kto tu predáva drogy ...a ešte s úsmevom. Často sú z toho v šoku a namiesto prvej reakcie – facky, sa začnú smiať…,” povedala.
Útoky na novinárov a novinárky sa za posledných päť rokov zvýšili. Dvaja z troch slovenských novinárov za uplynulých 12 mesiacov zažili hrozbu alebo vyhrážku. Najpočetnejšie sú pritom verbálne útoky - online (36,4%) a naživo (36,4%). Do výskumu agentúry AKO sa od 28. novembra 2022 do 16. januára 2023 zapojilo viac ako 400 novinárok a novinárov z desiatok redakcií z celého Slovenska. Fyzické útoky zažilo 4,3% novinárov a novinárok.