Mám kamarátku, čo pracuje vo firme, ktorú vedie žena. Mohlo by sa zdať, že je to výhoda. Jej šéfka je matkou, sama si prešla mnohými ťažkými skúškami v oblasti biznisu a vypracovala sa na vedúcu pozíciu. Predpokladá sa teda, že bude mať pochopenie pre iné ženy a vo svojej firme nestrpí diskrimináciu. Táto moja kamarátka vypracovala projekt, ktorý firme prinesie veľké peniaze. Veľmi intenzívne pracovala popri svojej bežnej práci niekoľko mesiacov ešte aj na samostatnom projekte. Obetovala mu všetky dni dovolenky, víkendy aj osobné voľno. Z projektu mala dostať odmenu, stanovenú percentami zo zisku.
Keď sa projekt chýlil ku koncu a mal začať prinášať financie, bolo jasné, že z toho firma získa vynikajúci profit. Zašla teda za svojou šéfkou a požiadala o zvýšenie odmeny. Projekt jej zabral oveľa viac času a stál ju oveľa viac námahy, ako sa predpokladalo a preto jej prišlo prirodzené, že môže požiadať o vyššiu odmenu.
Na jej prekvapenie ju šéfka začala vypočúvať. Pýtala sa jej na detaily projektu, začala spochybňovať jej nasadenie počas realizácie projektu v jej bežnej práci. Namiesto veľkej vďaky, že jej projekt pomáha firme rásť, sa dočkala pochybností. Nakoniec jej šéfka povedala, že ak chce vyššiu odmenu na projekte, musí odteraz začať usilovne pracovať. To jej naozaj vyrazilo poistky.
Človek, ktorý robil prácu doslova za dvoch ľudí, priniesol firme výrazný finančný benefit, dostane spochybnenie jeho pracovných kvalít a nasadenia? Nakoniec jej šéfka odmenu nezvýšila a kamarátka sa rozhoduje, že firmu opustí a svoje projekty ponúkne niekomu, kto o ne stojí viac.
Keď mi tento príbeh rozprávala, pridala malú pikantériu. Jej dvaja mužskí kolegovia zanedbaním svojej práce pripravili firmu o nemalé finančné prostriedky. Vďaka nedodržaniu termínov musela firma zaplatiť vysoké penále. Čakali by sme, že od prísnej šéfky dostanú, ak nie padáka, tak minimálne pokarhanie a žiadosť o kompenzáciu ušlého zisku. Naopak. Nič sa nestalo, firma ich zlyhanie prešla mlčaním.
Prečo o tom píšem? Pretože to nie je iba príbeh jednej kamarátky. Je to príbeh mnohých z nás, ktoré zažívame diskrimináciu v práci, a pozor, aj od ženských vedúcich oddelení, či firiem. Momentálne opäť rezonuje informácia o ženskom eure, ktorého hodnota je 80 centov. Tak, ako sa platy žien na Slovensku ešte dlho nevyrovnajú platom mužov na rovnakých pozíciách, tak ešte dlho, minimálne kým odíde “stará garda”, budeme zažívať nerovnaké podmienky na prácu. Prečo to robia ženy, ktoré to kedysi samy zažili mladším kolegyniam a podriadeným? Práve preto.
Svoju frustráciu z toho, že narážali na sklenený strop prenášajú z pozície moci na mladšie kolegyne, aby si zažili, aké to je. Je z toho iba jediné východisko. Zastaviť to, nepokračovať v tom, nerobiť to mladším kolegom a kolegyniam bez ohľadu na ich pohlavie, či vek.
Ale napriek tomu dámy, nezabudnime, že od 22. októbra pracujeme až do konca roka zadarmo. A je načase s tým niečo urobiť. Rovnoprávnosť v zamestnaní a v odmeňovaní za našu prácu by sa mala stať našou realitou.