Diskriminácia medzi mužmi a ženami je v spoločnosti hlboko zakorenená. Na základe pohlavia ju vníma až 60 percent opýtaných, na základe veku je to 57 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý vypracovala pre iniciatívu Equal Pay Day 2024.

Muž sa má postarať o ženu

Pri ženách vychádza diskriminácia zo zakorenených stereotypov a konvencií, medzi ktorými je aj akceptácia úlohy ženy - očakáva sa, že o ženu bude postarané.

“Predstava, že o ženu sa má postarať muž, vyhovuje aj mnohým ženám, so svojou úlohou v domácnosti sú stotožnené a spokojné. Nevnímajú ju negatívne. Zväčša staršie ženy to rezignovane prijímajú, mladšie sa chcú rozhodnúť samé a nechcú, aby ich spoločnosť do toho tlačila,” povedala pre Ženy v meste autorka prieskumu Patrícia Kollár, ktorá výsledky predstavila na konferencii Equal Pay Day 2024 v Bratislave.

Iniciatíva Equal Pay Day už druhý rok na Slovensku poukazuje na problém platových rozdielov medzi ženami a mužmi. Najnovší prieskum agentúry 2muse potvrdil, že ženy zarábajú na rovnakých pracovných pozíciách o 18 percent menej ako muži. Toto číslo sa od minulého prieskumu prakticky nezmenilo, rozdiel klesol z 18,8 percenta na 18,4 percenta.

Zvýšil sa však počet ľudí, ktorí diskrimináciu na trhu práce vnímajú. Kým v roku 2023 vnímalo tento problém 73 percent opýtaných, v roku 2024 to už bolo 79 percent opýtaných.

Znížiť rozdiely v platoch má smernica 

Znížiť platové rozdiely má nová európska smernica o transparentnosti miezd, na ktorú sa musia firmy pripraviť. Zamestnancom a zamestnankyniam bude poskytovať možnosť informovať sa, aký je priemerný plat na ich pozícii, čo doteraz nebolo možné. S nimi sa môžu obrátiť na zamestnávateľa, inšpektorát práce alebo súd a žiadať adekvátny plat. Dôkazné bremeno, ktoré doteraz znášal zamestnanec alebo zamestnankyňa, bude na zamestnávateľovi.

Niektoré, hlavne veľké firmy, sa už na to pripravujú. Znižovanie platových rozdielov berú aj ako budovanie značky dobrého a transparentného zamestnávateľa. Robí to aj obchodný reťazec Tesco, kde pracuje 71 percent žien. Ten už dnes zverejňuje dáta o rozdieloch v platoch mužov a žien. Od roku 2021 sa mu podarilo znížiť rodový rozdiel v odmeňovaní o 3,4 percent.

“Je veľmi dôležité dostávať ženy do manažérskych pozícií - do vyšších riadiacich pozícií, a vytvoriť im rovnosť príležitostí, inak by často nemali odvahu sa o vyššie pozície uchádzať,” odpovedá pre Ženy v meste Renáta Vozárová, personálna riaditeľka Tesca na Slovensku na otázku, ako sa im podarilo platové rozdiely znížiť.

Tesco podporuje ženy

V manažmente a vyššom manažmente pracuje v Tescu už viac ako 50 percent žien. V porovnaní s minulým rokom približne o 3 percentá viac žien zastáva pozície vedúcich predajní vo veľkých formátoch obchodov – hypermarketoch. Od začiatku meraní v roku 2019 hypermarkety riadi o 20 percent viac žien.

Typickou zamestnankyňou Tesca je žena v strednom veku, so stredoškolským vzdelaním, matka, ktorá pracuje v retaili, teda v maloobchode. “Platy sú tam rovnaké, rozdiely vznikajú na základe príplatkov za víkendy a nočné, nadčasy, ktoré si väčšinou berú muži, lebo ženy chcú byť s rodinou,” vysvetľuje Vozárová.

Rozdiely v odmeňovaní dlhodobo znižujú kvalitu život žien. Objavujú sa hlavne s prvou materskou dovolenkou a potom sa po celý aktívny život zvyšujú. Ak sú rozdiely v platoch v EÚ na úrovni 13 percent, tak rozdiely v dôchodkoch sú už na úrovni 30 percent (údaje z roku 2018). Zvyšuje sa tak riziko, že ženy budú vystavené chudobe, hoci často disponujú vyššou kvalifikáciou a aktívne po celý život pracujú.