Masívne požiare trvajú v Austrálii už od septembra a doteraz si vyžiadali dve desiatky ľudských životov, pol miliardy zranených a zahubených zvierat, dvetisíc zničených domov. Plamene pohltili a premenili na popol oblasť Victorie a Nového Južného Walesu v rozlohe tak veľkej ako Slovensko. A približujú sa k Sydney, kde už osem rokov žije aj Jana Ondrejková. Slovenka, ktorá prácu vo farmaceutickom priemysle na nejaký čas vymenila za starostlivosť o ročnú dcéru Júliu, opisuje udalosti priamo zo svojho mesta. Prechádzky po vonku a návštevy ihrísk neprichádzajú teraz do úvahy. Požiare sa približujú k Sydney, smog je neprehliadnuteľný, kvalita ovzdušia problematická.
Ako sa domáce obyvateľstvo stavia k faktu, že na požiare má vplyv zmena klímy?
“Klimatické zmeny sú tu v Austrálii spájané s väčším suchom, a tým pádom aj väčším množstvom suchého paliva (listov, konárov stromov). Tie dávajú požiarom takú intenzitu, akú môžeme sledovať tento rok. Máme tiež rekordne vysoké teploty a nízku oblačnosť, málo dažďov. Dlhšie obdobia požiarov sa tým pádom ťažšie manažujú. Aj keď je to ťažké, musíme si pripustiť, že za tento stav sme zodpovední my všetci. Hoci napríklad taký premiér Scott Morrison to odmieta.”
Ako ďaleko je tvoj domov v Sydney od súčasných požiarov?
“Najbližšie požiare sú v súčasnosti asi 90 km severozápadne, západne a tiež 130 km južne od Sydney. Malé lokálne požiare sa spájajú do väčších a tie až do úplne obrovských ako v prípade Gospers Mountain. Tamojší požiar už spálil cez päťstotisíc hektárov územia. Najhoršie je, že hasiť požiare takýchto rozmerov je prakticky nemožné. Ide totiž o stovky ohnísk naraz, ktoré sa kvôli silnému vetru rýchle šíria a preskakujú. Niektoré sú gigantických rozmerov, hoci nie v blízkosti Sydney. No podľa hasičov už plamene dosahovali aj do výšky 70 metrov. Boli teda vyššie ako tunajšia slávna budova opery, ktorá má ‘iba’ šesťdesiatpäť metrov.”
Jana Ondrejková s dcérou. Foto - archív JO
Aké opatrenia či nariadenia od vlády musíte dodržiavať?
“Momentálne u nás platí druhý stupeň povinného šetrenia vodou. To znamená napríklad zákaz umývania tvrdých povrchov vonku (stien budov či ciest). Zakazuje sa používanie hadíc na polievanie záhrad či trávnikov, povolené je iba zalievanie vedrom skoro ráno a neskoro večer, alebo kvapôčkové zavlažovanie na maximálne pätnásť minút denne. Nesmú sa napúšťať domáce bazény či umývať autá s hadicou, iba vodou z vedra. Firmy a obchody majú vlastné obmedzenia. Okrem toho je tu tiež plošný zákaz zakladania akýchkoľvek ohňov.”
Dodržiavajú ľudia tieto obmedzenia?
“Nedávno v mojej štvrti niekto úmyselne podpálil park a ktosi ďalší nákupný vozík, plný suchého lístia. K tomu je zbytočné čokoľvek dodávať. Celkovo sa ľudia snažia šetriť vodou a na polievanie záhrad naozaj používajú vodu z vane. V bytových domoch zase zachytávajú do hrncov odstátu či nepoužitú vodu z varnej kanvice a tú používajú na zalievanie stromov, prípadne na splachovanie. Tieto obmedzenia sa snažíme rešpektovať, boli nariadené hlavne pre veľmi nízku hladinu vo vodných nádržiach, ktoré zásobujú Sydney pitnou vodou. Iné mestá sú už aj na obmedzeniach piateho či šiesteho stupňa, čo už sú alarmujúce obmedzenia.”
Prečítajte si
Ako ste na tom s elektrinou?
“Minulý víkend boli v oblasti požiarmi poškodené dve elektrostanice a veľká časť územia, vrátane mesta Sydney, mala výpadky elektriny. Minister energií a životného prostredia vtedy vyhlásil okamžitú výzvu, aby obyvateľstvo a aj biznisy vypli elektrospotrebiče, ktoré nemusia byť nutne v prevádzke (práčky, umývačky riadu a podobne), a pomohli tak ustáliť elektrické napätie.”
Cítite a vidíte dym, popol a smog z požiarov vo vašej štvrti? Ako sa to prejavuje?
“Áno. Už od októbra tu mávame dni, keď je viditeľnosť veľmi zlá a tiež cítiť vo vzduchu dym zo spálenísk. My, našťastie, nie sme astmatici, ani nemáme iné zdravotné problémy. Ale tiež už cítime škrabanie v hrdle, podráždenie očí a vonku sa nám ťažko dýcha. Malé deti sú jednou z najviac ohrozených skupín a dosah na zdravie pôsobením takých vysokých hladín smogu, aké zažívame túto sezónu, ani nie je zatiaľ preskúmaný. To pocítime neskôr. Sú za nami už aj dni, keď bola viditeľnosť taká zlá, že musela byť zrušená preprava trajektmi. Dym bol taký hustý, že spustil v niektorých budovách detektory miestneho požiaru.”
Ako chrániš seba a svoje dieťa pred smogom?
“Neustále sledujeme cez príslušné aplikácie v mobile stav znečistenia ovzdušia. Po celom meste sú inštalované detektory kvality ovzdušia a každú hodinu je stav ovzdušia aktualizovaný. Tiež vidíme predpoveď počasia a silu vetra na ďalší deň. Podľa toho sa rozhodneme, či a kedy pôjdeme von. A tiež – či otvoríme okná a vyvetráme alebo naopak všetko pozatvárame a zostaneme doma. V byte nemáme klimatizáciu, 40-stupňové horúčavy sa v uzavretom priestore nezvládajú ľahko. No snažíme sa. Existujú aj špeciálne ochranné masky na tvár. Ale tie musia byť nasadené tak, aby nebola v oblasti nosa a úst medzera, ktorá by prepúšťala znečistený vzduch. V našom prípade (u ročnej dcérky) je problematické to dosiahnuť – ešte som nevidela takúto masku pre bábätká. Veľa ľudí si tiež zakúpilo čistič vzduchu do domu. Ten je síce veľmi efektívny, ale je to ďalší elektrický spotrebič do domácnosti, čo je nemalá investícia a je to proti spomínaným opatreniam vlády.”
Ako prebiehajú vaše prechádzky po meste. Môžete ísť s dcérou na ihrisko?
“Chodíme von len vtedy, keď je ovzdušie čistejšie. So silou a smerom vetra sa i stav ovzdušia a pohyb oblakov dymu stále mení. Musíme situáciu neustále sledovať online a byť flexibilní. Našťastie som ešte stále na materskej dovolenke, čiže sa viem zariadiť a meniť program podľa počasia. Za dostatočne čisté ovzdušie však dnes považujeme čosi iné, ako pred rokom. Náš pohľad sa zmenil, vplyvom okolností poľavil. Teraz ideme s malou von, aj keď je hladina smogu označená ako ‘nezdravá pre rizikové skupiny’. Doma zostávame vtedy, keď je hodnota na úrovni ‚vážneho ohrozenia zdravia’. Mali sme tu už aj hladiny smogu dvadsaťkrát vyššie ako najvyššia úroveň ohrozenia zdravia. Keby sme dýchali vzduch vo vysokom stave znečistenia, rovnalo by sa to vyfajčeniu 37 cigariet za deň.”
Čo vám hlásia vaši známi priamo z epicentra požiarov v Novom Južnom Walese?
“Tam je situácia omnoho horšia ako v Sydney. Neďaleké Modré Hory aj so známymi skaliskami ’Tri sestry‘ boli priamo zasiahnuté požiarmi. Do tla zhoreli celé mestá a dediny. Cez Vianoce sme museli zrušiť plánovanú cestu na farmu našich známych v Bega na juhu NSW, lebo to bolo príliš riskantné – vycestovať s malým dieťaťom. A dobre sme urobili, pretože počas sviatkov sa požiar rozšíril aj do oblasti pomerne blízko mesta Bega. Hustý dym a popol im tam sfarbil oblohu do oranžova. Nedalo sa vychádzať z domov, vyzeralo to ako apokalyptická scéna zo sci-fi filmu. Naviac ohne dokázali ‘preskočiť’ diaľnicu, čím zasiahli aj pobrežné mestá. Masová evakuácia spôsobila niekoľko-hodinové zápchy s kolónami áut a prázdnotou zívajúce obchody. Naši známi už našťastie bezpečne dorazili do Sydney. “
Požiare v Novom Južnom Walese. Foto - TASR/AP
Požiare zničili významné útočisko koál pri Sydney, čo spôsobilo vyhubenie tretiny ich populácie a predznamenáva to ich vyhynutie. Videli sme videá pred ohňom unikajúcich splašených kengúr. Ako je na tom unikátna austrálska fauna?
“Zahynuli už stámilióny cicavcov, vtákov a plazov. Odhaduje sa, že asi 30 percent koál, žijúcich v oblasti 400 km na sever od Sydney, kde sa sústreďovala ich najväčšia populácia, bolo zahubených už počas požiarov v novembri. Ich populácia sa celkovo v Austrálii znížila o polovicu za poslednych dvadsať rokov, čiže tento druh je naozaj v ohrození. Tisícky dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sa zmobilizovali a snažia sa ošetrovať plameňmi zasiahnuté divoké zvieratá.”
Ako konkrétne vedia títo ľudia pomôcť zraneným zvieratám?
“Napríklad šijú vaky pre malé vačkovce, zbierajú deky a plachty, nakupujú im krmivá a rehydratačné roztoky, dokonca dojčenské fľaše. Vďaka tomu ide mnoho potrebného materiálu rovno na ošetrovanie obrovského počtu zranenej, no stále živej fauny. Treba si však uvedomiť, že tu ide iba o sanáciu popálenej zveri. V budúcnosti môžu pribudnúť ešte ďalšie miliónové či miliardové straty kvôli narušeniu potravinového reťazca – väčšie zvieratá budú hynúť na nedostatok potravy.”
Aká je atmosféra v meste? V čom sa mobilizuje obyvateľstvo a komunity?
“Každý, kto mohol, už daroval peniaze alebo konkrétne veci pre hasičské jednotky. Veľká väčšina ľudí v nich sú dobrovoľníci a dobrovoľníčky – naši kolegovia a kolegyne, ktorí si v období požiarov berú neplatené voľno z práce a idú hasiť, zachraňovať divoké zvieratá alebo evakuovať obyvateľstvo. Ako pri každom nešťastí, miestni i firmy ponúkajú pomoc. Svoje dvory na zhromažďovanie darovaných pomôcok a vecí, svoje autá na prevoz do postihnutých oblastí. Toto sa deje v každej štvrti Sydney. Telekomunikačný gigant Telstra poskytol volanie zo všetkých telefónnych automatov zadarmo, vrátane medzinárodných hovorov, aby ľudia mohli zavolať blízkym. Existuje zoznam vecí, čo potrebujú napríklad hasiči, ktorý je aktualizovaný každú hodinu. Ide o vodu, elektrolyty, ale napríklad aj kvapky do očí, masky na dýchanie, energetické nápoje, müsli tyčinky a podobne. Tiež existuje obdobný zoznam pre zvieratá.”
Centrá pomoci. Foto - archív JO
Ako to vyzerá s ubytovávaním evakuovaných osôb v tejto metropole?
“Ľudia ponúkajú na Facebooku a cez Airbnb svoje voľné izby či byty pre evakuované osoby. Ide o tisícky ľudí, ktorých treba niekde ubytovať, pokým sa budú môcť vrátiť do svojich miest (ak ich dom nepohltil oheň). Obyvatelia a obyvateľky Sydney pomáhajú triediť vyzbierané veci a baliť balíčky pomoci, napríklad toaletné potreby pre obete požiarov. Ľudia ako ja, ktorí sa starajú o deti alebo sú imobilní, a teda nemôžu pomoci venovať svoj aktívny čas a fyzickú prítomnosť, nakupujú potrebné veci online a zasielajú ich rovno na zberné miesta.”
Austrália je obľúbenou destináciou turistov a turistiek. Ako požiare ovplyvňujú turizmus?
“Početné ohne a tiež kvalita ovzdušia majú výrazný negatívny vplyv na turizmus. Pričom netreba pripomínať, že celá krajina, ale najmä Sydney, závisia od príjmu z turizmu. Môj brat, ktorý tu žije už sedemnásť rokov, pracuje práve v turistickom biznise. Potvrdil mi, že odvetvie už výrazne pocítilo pokles návštev zo zahraničia a tiež tržieb od vypuknutia požiarov.”
Ako môžeme pomôcť my?
“Finančných zbierok na pomoc obetiam a podporu hasičských jednotiek je už zriadených dostatok. Červený kríž vyzbieral desať miliónov na pomoc evakuovaným, aj tým, čo zostali v evakuovaných oblastiach. Na sociálnych sieťach vidieť online zbierky, kam prispievajú aj ľudia z iných kontinentov. Môžete i vy (https://www.news.com.au/technology/environment/bushfire-relief-how-you-can-help-those-in-need/news-story/a0476ac3538b8c373f281ea6be204421).
Zapojili sa aj známi tenisti a tenistky, veľké herecké hviezdy. Austrálska komediantka Celeste Barber cez svoju fanúšikovskú stránku na Facebooku vyzbierala tridsať miliónov dolárov pre hasičský zbor v Novom Južnom Walese. Teda viac ako vyčlenil premiér. Na zbierku miliónom prispel aj herec Chris Hemsworth, po pol milióne prispeli aj speváčka Pink a herečka Nicole Kidman. Pridávajú sa ďalší. Miliónové čiastky putujú aj na ošetrenie zranených koál a ďalších zvierat. Takže teraz skutočne vidieť jednotu a obrovskú snahu obyvateľstva – pomôcť jeden druhému. A nielen ľuďom, ale tiež zvieratám.”
Požiare v austrálskom Charmhavene. Foto - TASR/AP
Kam by ste sa podeli v prípade evakuácie vašej miliónovej metropoly?
“To netuším. O tom sa tu vôbec nehovorí – asi vláda nechce zbytočne vyvolať paniku. A tiež sa verí, že v mestách, kde nie je toľko suchej zelene a porastov, nie je dostatok paliva pre skutočne intenzívny požiar. Naši známi z Jervis Bay v Novom Južnom Walese nám však svojou skúsenosťou nahnali strach. Museli zostať cez deň i noc na pláži – pripravení vojsť do vody, pokiaľ by sa požiar priblížil až k nim. Na to človek nedokáže byť pripravený, až kým to nezažije. V súčasnosti sa hasiči naozaj snažia zabrániť ohňom, aby sa dostali k obývaným oblastiam. No ich prácu, ako vieme, komplikuje nedostatok vody, spôsobený dlhodobým suchom, a vysoké horúčavy. Modlíme sa teda za čo najrýchlejší nástup dažďov. Nič iné nám neostáva.”