Dominika Horňáková si pravidelne požičiavala šaty od maminy, dnes nepohrdne bratovou košeľou. Evka Stančeková má tri sestry, takže tam sa šaty menili na dennej báze, dodnes preto žartuje, že má požičiavanie šiat v krvi. Nečudo, považuje to za niečo úplne samozrejmé a skvelý spôsob, ako si nielen ekologicky, ale aj ekonomicky dopĺňať šatník. 

Asi nie je náhoda, že sa do niečoho podobného pustili práve dámy, reálne ma však zaujíma, či sú podľa vás práve ženy na niečo také akoby predurčené? 

Dominika: “Myslím, že to skôr vyplýva z toho, že na ženy sú oveľa vyššie nároky a sú viac pod drobnohľadom spoločnosti. Napr. máloktorá žena má odvahu si dať na ples viackrát po sebe tie isté šaty. Aj keď, samozrejme, stále viac a viac žien s tými nezmyselnými pravidlami bojuje resp. ich úspešne ignoruje. Alebo ako my, hľadajú alternatívy, ako sa obliekať pekne, ale neprispievať k nadmernej spotrebe. U mužov sa až tak nerieši, či nosia ten istý oblek 10 rokov. Zároveň je pre nás ženy prirodzené chcieť z času na čas vyniknúť, zapáčiť sa, obliecť si na seba niečo iné. Muži až takú potrebu nemajú, aj keď situácia sa mení aj v tomto smere a muži sa začínajú nákupným správaním približovať k ženám. Dôkazom toho napr. je, že trh s pánskym oblečením rastie dvakrát rýchlejšie ako ten ženský.”  

Kde a ako vznikol váš ľúbivý názov ŠUMNÉ, dedkujem správne, že je tám spojitosť s východným Slovenskom? 

Evka: “K názvu sme mali viacero „brainstormingov“ s priateľmi a pri jednom z nich sme zrazu prišli k tomuto krásnemu, pôvodom východoslovenskému slovu. Skrýva v sebe nielen pekné = šumné, ale aj múdre a zodpovedné, teda umné obliekanie.” 

Foto - Pepo Gonda

Váš projekt funguje na princípe cirkulárnej ekonomiky. Ako dobre sme podľa vás na Slovensku na niečo podobné pripravení?

Dominika: “Pred tým, než sme začali koncept prenájmu oblečenia rozvíjať, sme si robili prieskum medzi ľuďmi. Z neho vyplynulo, že viac ako 56 percent by si oblečenie požičiavalo a 38 percent by túto možnosť minimálne zvážilo. Myslím, že to celkové pripravenie súvisí najmä s osvetou a vzdelávaním. Počet ľudí, ktorí začínajú chápať, že máme problém, je viac. Potom už prichádza samotná postupná zmena nášho správania. Tá by však mala ísť ruka v ruke so zmenami legislatívy, aby boli pre ľudí a spoločnosti udržateľné alternatívy jednoduchšie a dostupnejšie. Avšak ide o spojené nádoby, nestačí čakať, až niečo vyrieši štát a najlepšie je začať od seba, v tomto prípade od svojho šatníka (smiech).”

Ako presne funguje vaša Knižnica oblečenia a čo to stojí?

Evka: “Momentálne požičiavame online kvalitné oblečenie od slovenských dizajnérov, ktorého predaj je drahší a tým pádom je pre bežných ľudí kvalitná móda menej dostupná. Požičiavaním chceme takúto módu sprístupňovať, aby viac kúskov, ktoré nosíme, bolo naozaj kvalitných a vyrobených v duchu slow fashion. Keďže fungujeme online, sme dostupní pre ľudí z celého Slovenska. Stačí zájsť na www.sumne.sk, zaregistrovať sa a potom si už len vybrať módny kúsok podľa chuti a na dobu, ktorá vám vyhovuje - 3-7 dní, 14 dní alebo 1 mesiac. Pri osobnom odbere si ho môžete vyskúšať a ak vám kúsok nesadne, môžete nám ho bezplatne vrátiť. Pri zaslaní poštou môžete nenosený (len vyskúšaný) kúsok vrátiť do 24 hod. Keď doba prenájmu vyprší, jednoducho oblečenie vrátite a môžete si vybrať iný kúsok. Oblečenie po nosení nemusíte prať, o profesionálne čistenie sa postaráme my. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi.”

Dominika: Popri tom nás oslovovali naše zákazníčky, že by nám rady venovali svoje oblečenie, ktoré síce nenosia, ale je nepoškodené, takmer nové a boli by radšej, keby sa požičiavalo, ako by ho mali niekam venovať bez záruky toho, že sa naozaj vynosí. Tak sme sa rozhodli vyhovieť a počas novembra sme spustili kampaň na zbierku vecí do Knižnice oblečenia. Oslovili nás aj viaceré firmy a zapojili aj svojich zamestnancov. Teraz nás čaká triedenie, profesionálne čistenie oblečenia, opravovanie a profesionálne fotenie darovaných kúskov. Veríme, že požičiavanie darovaného oblečenia online spustíme najneskôr budúci rok v novembri.” 

Ja viem, že udržateľná móda a dielo od konkrétneho návrhára je pre našu planétu výhodnejšie, vždy však ide o drahšie kúsky, keďže inak sa to nedá. Ako by ste však presvedčili človeka, ktorý si rád kúpi raz za čas tričko za tri eurá, aby si radšej peniažky odložil a kúpil niečo autorské a kvalitné? Prípadne pristúpil na požičané veci?

Dominika: “Áno, chápeme, že tričká za tri eurá sa môžu zdať ako super výhodné. Avšak, táto cena nezahŕňa skutočnú cenu oblečenia - dopady na ľudí a životné prostredie, ktoré budeme musieť v budúcnosti zaplatiť. A keď sa pozrieme na klimatickú krízu, tak tá budúcnosť je už tu. Žiaľ, začali sme lacné oblečenie považovať za akési naše základné ľudské právo. Málokto pri návšteve bežného reťazca rozmýšľa nad tým: Prečo je, do pekla, to oblečenie také lacné? Bol ten človek, ktorý ho vyrobil, adekvátne za svoju prácu zaplatený? Z čoho to je vyrobené? Neničí to našu planétu, netrpia zvieratá, neškodí to nášmu zdraviu?.

Keď však vidíme drahšie, ale kvalitné kúsky, krútime hlavou: To prečo je také drahé? Veď takéto mali v inom obchode za päť eur!. Je to preto, lebo sú to kvalitné materiály, ktoré vydržia oveľa dlhšie, ako zopár nosení a sú to kvalitné strihy, na ktorých si dali výrobcovia záležať a nerozpadnú sa po jednom nosení či vypratí. Lebo ľudia, ktorí ich vyrábali, dostali plat, ktorý ich rodinu a deti uživí. Keď si uvedomíme, koľko času nám trvá len zaštopkať ponožky, prídeme na to, aká by mala byť skutočná hodnota vecí a ľudskej práce. Ak to tričko stojí päť eur, zarába na tom niekto úplne iný ako ten, kto ho vyrobil. Ten, kto ho vyrobil, nemá zvyčajne čím nakŕmiť deti.” 

Foto - ZIK

Evka: “Náš model prenájmu sa snaží sprístupňovať na prvý pohľad drahšiu módu. To, čo by vás stálo 150 eur, si viete požičať za zlomok ceny bez rizika, že to nevynosíte. V cene je zahrnuté profesionálne čistenie, žehlenie a balné. A keď si prerátate, že mnoho vecí, ktoré ste si kúpili, ani nenosíte, tak vlastne šetríte. Nám vyšlo, že ročne do koša ľudia vyhodia min. 500 eur práve preto, že veci nevynosia resp. do 2-3 rokov skončia takmer nenosené na skládke odpadu. Zároveň musíme dbať na to, aby bol projekt udržateľný a boli pokryté všetky náklady s ním spojené. Okrem toho na výrobcov netlačíme, aby svoje výrobky ponúkali pod cenu, pretože sme si vedomé, koľko práce, času a materiálu sa skrýva za každým kúskom.” 

Projekt sa ešte iba udomácňuje, ako reagujú ľudia, keď im  o tom prvýkrát poviete? (Nemám na mysli ľudí, ktorých táto téma reálne zaujíma a prídu napríklad na vašu diskusiu, ale bežných spotrebiteľov, ktorí majú predsudky napríklad aj voči bežným sekáčom).

Evka: “Najčastejšie sa zamyslia a veľa sa pýtajú, chcú vedieť, prečo je lepšie si požičiavať, čo tým chceme dosiahnuť a ako to súvisí s ekológiou. A to je super, že sa zaujímajú. Veľa informácií bežne ľudia nemajú, za akých podmienok sa oblečenie vyrába, koľko sa toho vyhodí, aké dopady sú na životné prostredie a pod.”

Ako sa Váš nápad/projekt líši napríklad od second handov?

Dominika: “Našim konceptom sa snažíme priniesť ďalšiu alternatívu ako sa obliekať udržateľne a zároveň podporovať lokálnych dizajnérov, ich výrobu a to, aby sa do našich šatníkov dostávali kvalitné kúsky už od „pôvodu” vyrobené udržateľnejšie a kvalitnejšie, ktoré vydržia oveľa dlhšie a tým pádom nezaťažujú našu planétu. Napr. pri praní bežného oblečenia sa vypúšťa do vôd množstvo mikroplastov, ktoré nezachytia ani čističky odpadových vôd. Neznamená to, že chceme nahradiť swapy či sekáče. Secondhandy sú super (pokiaľ človek aj oblečenie kúpené v sekáči naozaj vynosí a nekupuje na tony len preto, že je to lacné). Avšak nie každý má čas sledovať nový tovar, chodiť sa kúskami prehrabávať a čakať, kým tam pribudne práve ten v ich veľkosti a podľa vkusu. U nás si môžu z prehľadnej ponuky vybrať, čo sa im zapáči a požičať si len na dobu, na ktorú potrebujú. Nemusia oblečenie hromadiť v šatníkoch príp. si môžu vyskúšať nejaký výstrelok, nový štýl bez toho aby riskovali, že sa im po čase zunuje.”

Ponúka Šumné iba lokálne a kvalitné značky zo Slovenska alebo tu nájdeme aj niečo zo zahraničia? 

Dominika: “Zatiaľ sa zameriavame na Slovensko, ale postupom času plánujeme náš sortiment rozširovať o značky z Českej republiky či kvalitné európske značky.”

Foto - Pepo Gonda

Sú vaše šaty určené len pre dámy? Ak áno, plánujete ponuku rozšíriť? 

Evka: “Áno, zatiaľ ponúkame oblečenie len pre dámy, ale v rámci Knižnice oblečenia pribudnú aj darované kúsky od mužov, čo nás nesmierne teší, pretože nás často oslovujú muži, že by si radi niečo požičali. Tešíme sa, že aj oni sa zaoberajú dopadmi módy na životné prostredie, hoci sa móda vníma ako problém žien :-). V budúcnosti chceme určite ponúkať aj kvalitné lokálne kúsky pre pánov.” 

Pracujete aj s „upcykláciou“? Môžu naši čitatelia nejako prispieť vlastnými kúskami? Akými, musia to byť trendy kúsky? 

Evka: “Pri veciach, ktoré nám boli darované od bežných ľudí plánujeme v prípade potreby kúsky opravovať či upcyklovať. Nerobíme to zatiaľ konceptuálne z kapacitných dôvodov. Samozrejme, to, čo sa poškodí pri nosení opravujeme a upcyklujeme tak, aby daný kúsok bol čo najdlhšie v obehu. Pokiaľ nám chcú zákazníci venovať čisté a nepoškodené oblečenie do Knižnice oblečenia, sme tomu maximálne otvorené a stačí, ak vyplnia tento formulárprípadne nám zavolajú alebo napíšu.”

Foto - Pepo Gonda

Evka, ty máš skúsenosti i zo Škandinávie, ako sa tam vníma a berie slow fashion?

Evka: “Pre mňa bol život v Dánsku nesmierne inšpiratívny a práve tam som sa prvýkrát stretla so SWAPom či s konceptom prenájmu oblečenia. V Kodani sa tiež každoročne organizuje jedno z popredných podujatí zameraných na udržateľnú módu, Copenhagen Fashion Summit, ktorého patrónom je dokonca korunná princezná Mary. Avšak aj v Dánsku som sa stretla s veľkým vplyvom a popularitou rôznych fast fashion reťazcov a nadmerným konzumom aj v iných oblastiach ako v móde.”

V našej krajine sa konečne začalo hovoriť aj o ekológii, udržateľnosti, klimatických zmenách. Je toto váš „príspevok“ ako začať od seba? 

Dominika: “Áno, tá základná motivácia prísť s projektom Šumné bola ekológia a dopady fast fashion na ľudí, ktorí ho vyrábajú. Bola aj súkromná, keďže nám takýto model na Slovensku chýbal, tak sme si ho spravili (smiech). Nechceme však pôsobiť ako ekofašistky, pokiaľ človek vynosí to, čo si kúpi, je to skvelé a nemusí si silou mocou požičiavať. Je milión možností, čo môžeme urobiť každý deň lepšie a je len na nás, čo si vyberieme. Každá maličkosť sa ráta. Ale dôležité je skúšať, cieľom nie je byť dokonalá/ý, ale pred každým nákupom možno troška viac porozmýľať, pokukať sa po alternatívach.”