Sedemnásty november považujem za najväčší sviatok v roku. Keby nebol pred tridsiatimi dvoma rokmi nastal tento deň a následné udalosti, ktoré sa spustili po útokoch na študentov v Prahe, nemali by sme svoje životy také, ako ich poznáme. Nemali by sme slobodu, možno ani sociálne siete, kde občas nekontrolovane vypisujeme hlúposti, polopravdy a hejty, pretože môžeme.
Slobodu by sme si mali vážiť oveľa viac a opatrnejšie s ňou narábať. Prestať si myslieť, že môj názor je faktom a že hoci desiatky tisíc odborníkov zverejňujú odborné štúdie na danú tému, ja viem, ako je to naozaj. Ak by to tak bolo, tak svetu by vládli taxikári. (True story, od začiatku pandémie mi asi desať taxikárov povedalo, ako to s tou koronou NAOZAJ JE).
Prezidentka Čaputová a Biele vrany
Každý rok sa teda teším na 17. november, lebo slobodu a svoje možnosti si veľmi cením. Oslavujem tak, že sa zúčastňujem na odovzdávaní ocenení Biela vrana. Ľudia, ktorí toto ocenenie v minulosti prevzali, sa totiž významným spôsobom pričinili o to, aby bol život na Slovensku lepší a spravodlivejší. Svojou odvahou sa vzopreli režimu, okolnostiam, pomáhali odhaľovať korupciu, postavili sa nespravodlivosti, aj napriek tomu, že za to boli mnohí potrestaní. Biela vrana je cenou za odvahu a statočnosť.
Prečítajte si
Tento rok som bola o to šťastnejšia, že sa celý večer niesol v duchu ženskej odvahy. Svojím príhovorom ho otvorila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá najmä v posledných dňoch a týždňoch sama preukazuje odvahu a stojí za pravdou, overenými informáciami a faktami, ktoré mnohým nie sú po vôli. Tri ocenené ženy preukázali svoju statočnosť každá v inej oblasti.
Tri odvážne ženy
Nezávislá poslankyňa obce Varín Lenka Ticháková bojuje proti tomu, aby ulica, na ktorej žije ona a jej susedia, bola pomenovaná po odsúdenom vojnovom zločincovi Dr. Jozefovi Tisovi.
Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová sa vzoprela mediálnemu lynču a nátlaku od bývalého predsedu vlády Igora Matoviča v kauze Sputnik. Baťová trvala na tom, aby bolo povolené očkovanie proti Covidu len registrovanými vakcínami, pretože úlohou ŠÚKL je chrániť životy a zdravie občanov.
Treťou laureátkou je psychologička Soňa Holúbková, ktorá už viac ako tridsať rokov pomáha ľuďom s postihnutím začleniť sa do spoločnosti a žiť samostatne. Nazývajú ju legendou zo Žiliny, ktorá ľudí učí prijímať a oceňovať inakosť. Začala s tým oveľa skôr, ako naša spoločnosť vedela slovo inklúzia vôbec vysloviť.
Tri neskutočné príbehy osobnej odvahy. Stáť si za svojím, bez ohľadu na to, či budem alebo nebudem populárna. Bez ohľadu na to, či ma prijíma väčšina. Stáť sama proti mnohým. Postaviť sa sile a moci. Ísť za tým, čo je správne a pravdivé. Inšpiruje vás to? Tento rok sa nás dotkli ženské krídla troch Bielych vrán. Pridajú sa k ich odvahe aj muži?
O rok budem opäť sedieť na Bielych vranách. Už dnes sa teším na nové príbehy. No niekde v kútiku duše si prajem lepší svet, väčšie porozumenie a vyhodnocovanie faktov. Menej hejtu. Paradoxne, ak by sme žili v spravodlivej spoločnosti čestných ľudí, Biele vrany by ani nemuseli byť.