Najvyšší súd Mexika prvýkrát v histórii zvolil do vedenia Najvyššieho súdu Mexika ženu. 63-ročná sudkyňa a odborníčka na ústavné právo Norma Lucia Pina zložila v pondelok prezidentskú prísahu na štyri roky.

"Vážim si významné rozhodnutie tohto súdu rozbiť sklenený strop, ktorý sa zdal byť nedosiahnuteľný " povedala. Pina sa zaviazala zachovať nezávislosť najvyššieho súdu v krajine. "Súdna nezávislosť je nevyhnutná pri riešení konfliktov medzi zložkami vlády," povedala Pina po tom, čo prebrala vedenia 11-členného súdu. Bude zároveň na čele celej mexickej justície.

Pina, ktorá obhajuje právo na interrupcie a zaviazala sa bojovať proti rodovo podmienenému násiliu, získala hlasy šiestich z 11 sudcov Najvyššieho súdu.

Obvinenie z plagiátorstva

Jej zvolenie privítali opozičné strany. Pre mexického prezidenta Andresa Manuela Lopeza Obradora to znamenalo prehru. Na najvyšší post podporoval jej protikandidátku Yasminu Esquivelovú.

V deň hlasovania sa v médiach objavili obvinenia, že Esquivelej akademická práca, ktorú napísala  koncom 80. rokov, aby získala bakalársky titul, bola plagiátom. Esquivelová toto obvinenie rázne poprela, čo spustilo vyšetrovanie v jej alma mater - Národnej autonómnej mexickej univerzity. Prezident Lopez Obrador, ktorý v roku 2019 Esquivelovú nominoval do 11-členného súdu, správu o plagiátorstve odsúdil a označil ju za pokus zdiskreditovať vládu.

Norma Lucia Pina. Foto - Facebook

Spor s prezidentom

Prezident Lopez Obrador v Kongrese presadil množstvo kontroverzných zákonov, ktoré ale súdy zablokovali. Získanie spojenca na pozícii najvyššieho sudcu bolo preto pre neho kľúčovým krokom.

Novozvolená predsedníčka Najvyššieho súdu Mexika Norma Lucia Pina bola voči vláde kritická. Postavila sa proti vládnej nacionalistickej agende v oblasti energetiky, ktorú prezident podporoval, píše usnews.com. Obhajovala prechod Mexika na obnoviteľnú energiu a nesúhlasila s časťami sporného zákona o elektrine presadzovaného prezidentom Obradorom, ktorý uprednostňuje štátne energetické firmy závislé od fosílnych palív. Spor skončil na Najvyššom súde, kde sudkyňa Pina citovala ústavnú povinnosť Mexika znížiť svoju uhlíkovú stopu.