BRATISLAVA. Priznávate otvorene, že máte menštruáciu? Alebo sa skôr tvárite akoby nič? Podľa troch štvrtín žien je téma menštruácie na Slovensku stále tabuizovaná. Niečo vyše troch štvrtín žien priznalo, že sa obáva počas menštruácie nehody a prispôsobuje tomu svoje oblečenie aj program. Biele nohavice si teda skôr neobliekame. Viac ako polovica z nás si podľa svojho cyklu plánuje dovolenky aj spoločenský život.

Ukázal to prieskum agentúry TNS Slovakia pre farmaceutickú spoločnosť Gedeon Richter realizovaný v septembri 2016 tohto roka na vzorke 1000 slovenských žien.

Ženy u nás o svojom menštruačnom cykle nerady hovoria, potvrdila lekárka Andrea Maľová. „Niektoré sú mojimi otázkami prekvapené, čo je signálom, že svojej menštruácii nevenujú veľkú pozornosť,“ hovorí. Prisilná menštruácia môže podľa nej poukazovať na možný zdravotný problém. Silná menštruácia pritom obmedzuje podľa prieskumu skoro dve tretiny žien.

 

 

Aká je normálna a zdravá menštruácia

Pravidelný menštruačný cyklus sa pohybuje ideálne vo frekvencii 28 dní. Normálne je však aj rozpätie od 21 do 35 dní. Zdravé krvácanie by malo so zarátaným špinením trvať zhruba 5 - 7 dní.

Za normálnu stratu krvi počas jedného cyklu považujeme objem do 80 mililitrov. Veľkosť krvnej straty sa hodnotí podľa počtu použitých vložiek či tampónov. Pri normálnom menštruačnom krvácaní nepotrebujete viac ako 1 vložku alebo 1 tampón počas 3 hodín. Menštruácia by celkovo mala prejsť bez obťažujúcich bolestí.

Chcete vyskúšať menštruačné nohavičky? Tu je recenzia

 

 

Ak menštruácia nemá tieto parametre, je podľa lekárky nutné, aby žena navštívila svojho gynekológa. „Ženy by si mali sledovať svoj menštruačný cyklus,“ upozorňuje Maľová. Pre lekára je tiež dôležitá každá informácia, dodáva. Práve údaje o ťažkostiach s menštruačným cyklom či krvácaním môžu podľa nej pomôcť k určeniu správnej diagnózy.

 

 

A ako menštruujeme naozaj

Až 90 percent žien uviedlo v prieskume, že pociťuje prejavy predmenštruačného syndrómu (PMS). Najviac typické sú bolesti brucha, podbrušia, krížov, citlivé prsníky a výkyvy nálad.

Aj samotnú menštruáciu vnímajú ženy hlavne ako bolesť. Takmer dve tretiny žien uviedli, že cítia bolesti brucha a podbrušia. Dve pätiny pociťuje bolesti v krížoch.

 

 

Takmer 30 percent žien priznalo silné krvácanie. Prieskum ukázal, že s vekom rastie mierne aj intenzita krvácania a dĺžka cyklu.

Niečo vyše polovica žien krváca priemerne 4 dni, so zarátaným špinením 6 dní. No až 43 percent žien uvádza viac ako 7dňové krvácanie.

Takmer dve tretiny žien má pravidelný mesačný cyklus. Najpravidelnejší cyklus majú podľa prieskumu ženy od 35 do 45 rokov – a to až 71 percent. Vo veku 45 až 55 rokov má pravidelný cyklus len 45 percent žien.   

 

 

Prečítajte si aj Voľno z práce počas menštruácie? Na Slovensku zatiaľ nie