Madeleine Albrightová, významná americká diplomatka a bývalá ministerka zahraničných vecí USA, ktorá v stredu zomrela, vniesla do diplomacie a politických názorov originálnu formu. Svoje postoje a náladu dokázala prezentovať bez použitia jediného slova. Stačili jej na to šperky.

Albrightová a jej brošne s posolstvom

Jej poznávacím znamením sa stali brošne a ozdobné špendlíky, ktoré nosila takmer nepretržite od začiatkov svojej politickej kariéry. „Šperky sa stali mojím osobným diplomatickým arzenálom,” hovorila.

Kým bývalý prezident George W. Bush sa preslávil svojím výrokom “čítajte mi z pier!” (Read my lips), Madeleine začala svojich kolegov aj reportérov žiadať, aby "čítali z jej brošní" (Read my pins).

Svoju prvú brošňu s ukrytým posolstvom si dala kvôli bývalému irackému diktátorovi Saddámovi Husajnovi v čase, keď bola americkou veľvyslankyňou pri OSN. "Saddám Husajn povedal, že som had. A ja som mala špendlík, ktorý zobrazuje hada, a keď sme robili niečo týkajúce sa Iraku, tak som toho hada nosila," povedala Albrightová.

Brošne: Orol, metla i Socha slobody

Odvtedy začala nosiť svoje brošne cielene prispôsobené aktuálnym rokovaniam. Brošňu v tvare orla mala na sebe, keď skladala sľub ako ministerka zahraničia. Na stretnutie s vtedajším ruským ministrom zahraničia Igorom Ivanovom o raketách dlhého doletu si vzala brošňu s motívom, ktorá vyzerala ako raketa. Ivanov sa jej údajne spýtal, či je to jedna z amerických protiraketových striel.

Madeleine Albrightová v roku 2016.  Foto - TASR/AP

"Povedala som, áno a že ich teraz robíme takéto malé. A je aj správny čas urobiť v tomto prípade nejaké diplomatické kroky," povedala Albrightová.

Keď sa prevalila špionážna aféra Rusov, ktorí odpočúvali ministerstvo, nosila špendlík s veľkým chrobákom (v anglickom preklade slovo bug označuje chrobáka, ale aj plošticu). Keď ju niektorí označili termínom čarodejnica, hrdo nosila brošňu v tvare malej metly.

Po tom, čo niektorí vysokopostavení americkí predstavitelia hanlivo poukazovali na jej neúplný americký pôvod, odpovedala pripnutím brošne v tvare Sochy Slobody. Albrightovej špendlík s tromi opicami, ktorý mala na sebe pri diskusii o Čečensku, mal upozorniť na skutočnosť, že Rusko zaujalo k čečenským zverstvám postoj „nepočuť zlo, nevidieť zlo, nehovoriť zlo“.)

Počas stretnutia s Nelsonom Mandelom v Juhoafrickej republike nosila brošňu so zebrou, čo bol symbol ich prírody. Pri stretnutí s Kim Čong-ilom si zase Albrightová pripichla výraznú diamantovú brošňu v tvare americkej vlajky.

„Myslela som si, že keď tam budem stáť s ním s najväčšou vlajkou, ktorú som mohla nájsť, bude vidieť, že musí stáť spoločne s Amerikou,“ komentovala svoj výber.

Brošňa pre Albrightovú od slovenského šperkára

Zbierka jej brošní bola vychýrená. Obsahovala aj dary od rôznych svetových politikov. Nechýba v nej ani exemplár od známeho slovenského šperkára Alojza Ryšavého. Dostala ju v roku 2014 na pôde amerického Kongresu pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie.

Luxusná brošňa symbolizuje český a slovenský národ vyobrazením českého leva so slovenským dvojkrížom na hrudi. Výroba brošne  trvala mesiac, pričom samotný šperk váži viac ako 21 gramov a vykladaný je 226 briliantami, 9 zafírmi a 254 rubínmi.

Albrightová v roku 2010 v rozhovore pre Smithsonian Magazine priznala, že brošne pre ňu vždy boli oveľa viac než len šperkom: "Počas dobrých dní nosím kvety, motýle a balóny, keď sú zlé dni, dávam si rôzne chrobáky a dravé zvieratá. Vždy som to videla ako dodatočný spôsob vyjadrenia toho, čo som hovorila: vizuálny spôsob ako sprostredkovať posolstvo."

V roku 2009  – 2018 newyorské Múzeu umenia a dizajnu  vystavilo zbierku viac ako 200 brošní, ktoré Madeleine Albrightová nosila počas svojej aktívnej politickej kariéry. Putovná výstava s príznačným názvom „Read my pins“ trvala až do roku 2018.

Tajná reč brošní ( Príbehy z mojej šperkovnice ) bol názov v poradí už piatej knihy bývalej šéfky americkej diplomacie Madeleine Albrightovej (uprostred), ktorej český preklad osobne predstavila v októbri 2010 Prahe. Krstu knihy, o ktorú prejavila verejnosť enormný záujem, sa po boku moderátora Marka Ebena (vpravo) zúčastnila aj Dagmar Havlová (vľavo), manželka bývalého českého prezidenta Václava Havla. FOTO TASR -  Bohdan Kopčák

 

Pre všetkých, ktorí výstavu nemohli vidieť na vlastné oči, vydala memoárovú knihu Tajná reč brošní, ktorá obsahuje viac ako dvesto fotografií a mnoho zaujímavých a často humorných príbehov o šperkoch, svetovej politike a živote jednej z najuznávanejších a najvýraznejších amerických diplomatiek.

Patriotka Madeleine Albrightová

Americká diplomatka Madeleine Albrightová sa v roku 1997 stala historicky prvou ministerkou zahraničných vecí USA a dovtedy najvyššie postavenou ženou americkej administratívy. Narodila sa v roku 1937 v Prahe v židovskej rodine diplomata Josefa Korbela. Po vypuknutí 2. svetovej vojny sa im podarilo utiecť do Londýna, kde prežili nemecké bombardovanie.

Po vojne sa vrátili späť do Československa, ktoré po komunistickom prevrate v roku 1948 opäť opustili a usadili sa v americkom Colorade. Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Univerzite J.Hopkinsa v Baltimore a filozofiu na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. Pôsobila na viacerých významných postoch v americkej administratíve a ako poradkyňa pre zahraničnú politiku viacerých amerických politikov.

Prezident Barack Obama udeľuje Madeleine Albrightovej Prezidentskú medailu slobody v máji 2012 vo Washingtone. Foto - TASR/AP

V prezidentských voľbách v roku 1996 po víťazstve Billa Clintona dostala ponuku stať sa prvou ženskou ministerkou zahraničných vecí USA. V tejto funkcii bola do 20.januára 2001.

Nadšená americká, ale aj česká patriotka Madeleine Albrightová bola tvrdou zástankyňou amerických záujmov a politiky presadzujúcou vedúcu úlohu USA vo svete. Zohrala významnú úlohu pri rozširovaní NATO o štáty bývalého východného bloku Poľsko, Maďarsko, Česko.

Hovorila plynulo česky a do nášho politického vývoja vstúpila označením Slovenska ako "čiernej diery na mape Európy" pred parlamentnými voľbami v roku 1998.

Albrightová bojovala za ženy

Madeleine Albrightová sa preslávila vetou - V pekle existuje zvláštne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú ostatným ženám. Ona sama bojovala za práva žien vo všetkom, čo robila.

„Dôvodom, prečo som urobila ženské otázky ústrednou témou pre americkú zahraničnú politiku nebolo to, že som bola feministka, ale bolo to preto, že vieme, že spoločnosti sú stabilnejšie, ak sú ženy politicky a ekonomicky silnejšie,“ povedala podľa tvrdenia americkej ambasády na Slovensku. 

Keď sa jej spýtali na skladanie prísahy ako šéfky diplomacie, povedala: „Bolo to takmer… nepredstaviteľné, že niekto, kto nemal žiadnu funkciu až do veku tridsaťdeväť rokov a bol matkou troch detí, sa stal najvyššie postavenou ženou v americkej histórii. Nikdy to nevyzeralo tak, že by som sa mohla stať tým, čím som sa stala.“

 Madeleine Albrightová zomrela 23.marca 2022 vo veku 84 rokov na rakovinu.