Keď potrebujeme nabudiť, ako prvé siahneme po káve. Tiež si ju radi doprajeme počas posedenia s priateľmi či len tak k dobrej knihe. Stala sa už neodmysliteľnou súčasťou života nejedného z nás. Nemali by ste to s ňou však preháňať. Prečítajte si, koľko káv za deň je ešte prospešných pre vaše telo.

Koľko kofeínu obsahuje káva?

Espresso, ktoré má 30 ml obsahuje približne 40 miligramov kofeínu. Obsah kofeínu v tomto nápoji môže byť mierne vyšší, ak pijete zmes arabiky a robusty. Tá ho totiž obsahuje viac, a to približne 1,1 až 4 %. Avšak aj 100 % výberová káva z arabiky má viac kofeínu, keď ju pripravíte ako filtrovanú kávu. Je to okolo 115 až 175 miligramov kofeínu, ale až na 200 ml nápoja.

O obsahu kofeínu v šálke však rozhoduje viacero faktorov. Najmä množstvo namletej kávy a dĺžka lúhovania. Všeobecne platí, že čím dlhšie kávu lúhujete, tým viac kofeínu bude obsahovať. Nemali by ste to však preháňať, pretože spolu s kofeínom sa do kávy po čase lúhujú aj škodlivé látky.

Možno ste už počuli, že káva pražená na tmavo obsahuje viac kofeínu ako svetlejšia. Praženie však nemá žiadny vplyv na množstvo kofeínu v zrnách. Ovplyvňuje len chuť.

Ilustračné foto - pexels.com

Kofeín sa nachádza aj v iných nápojoch, napríklad v čaji. Jeho obsah však tiež závisí od spôsobu prípravy nápoja. Čajové lístky obsahujú 3,5 % kofeínu, kým káva okolo 1,1 – 2,2 %. No pri príprave sa väčšinou využíva viac kávových zŕn ako čajových lístkov pri čaji. Priemerná šálka čaju tak môže obsahovať okolo 47 až 90 miligramov kofeínu.

Obsahuje kofeín aj bezkofeínová káva?

Aj bezkofeínová káva obsahuje kofeín. Nie však vo veľkom množstve. Je to približne 2 – 15 miligramov na 200 mililitrov nápoja.

Koľko káv denne môžeme vypiť?

Niektorí sú na kofeín citlivejší viac než iní. Preto na každého z nás pôsobí inak. Účinok kofeínu závisí aj od toho, ako veľmi ste naň zvyknutí. Síce je hranica individuálna, no viaceré výskumy sa zhodujú, že by ste denne nemali vypiť viac než 4 šálky.

Ilustračné foto - pexels.com

Ani po prebudení by ste nemali piť kávu hneď. Kofeín totiž podporuje tvorbu hormónu kortizolu, ktorý je prirodzene najvyšší práve ráno. Ten pomáha plynulo prejsť zo spánku do bdenia. Keď si rannú šálku kávy doprajete hneď po zobudení, môže sa stať, že vaše telo zníži produkciu kortizolu. Pretože si bude myslieť, že ho do organizmu dodáte sami.

Ako zistíte, že ste vypili až príliš veľa kávy?

Ak to preženiete s kofeínom, môžete mať viaceré príznaky. Pocítiť môžete miernu úzkosť, problémy so spánkom či dokonca zrýchlený srdcový tep. Takisto môžete zažívať závraty, bolesti hlavy či sa vám môžu triasť ruky. Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť až smrť. Na to by ste však museli vypiť také množstvo, ktoré je prirovnávané k približne 28 šálkam kávy.

Káva má bezpochyby na náš organizmus blahodarné účinky. Netreba to s ňou však preháňať, pretože vám môže aj uškodiť.