Mama Veronika sa netají tým, že svojmu synovi dopraje. „My sa s našimi skladáme zhruba na polovicu a kúpime môjmu synovi, ktorý je jediné dieťa v rodine, veľa darčekov. V podstate všetko, po čom vieme, že túži. Plus nejaké „prekvapko“ od Ježiška mimo listu, ktorý mu poslal. Ja som jedináčik a vždy som na Vianoce dostala veľa darčekov,“ hovorí pre Ženy v meste.

Je si vedomá toho, že to nie je celkom správne. „Ja som taká, že čo mám, to miniem a je po starostiach s peniazmi,“ uzatvára s humorom.

🛒  [Postav si vežu a následne odoberaj kocky podľa hodu kocky. Drevená sada je vhodná pre deti od 3 rokov - kúpite tu]

Vianočné prípravy posledných rokov sa v mnohých domácnostiach zvrhli na pobehovanie po obchodných centrách či preklikávanie e-shopov. Mnohí rodičia sú potom sklamaní, keď sa ich dieťa v deň Dé pod vianočným stromčekom zmení na profesionálneho „rozbaľovača“. Všade naokolo lieta roztrhaný baliaci papier a keď potomok skonči s trhaním jedného, hneď sa vrhne na druhý. Ak ešte padne poznámka, že je toho málo, pre rodiča je to extrémne bolestivé.

„Veľké množstvo darčekov berie deťom radosť,“ tvrdí docent Radek Ptáček z českého Institútu dětské psychologie „Pripravujeme ich o schopnosť radovať sa z maličkostí. Nabudúce im už nebude stačiť len jeden darček, ale bude ich treba viac a viac. Dieťa už nebude mať radosť z toho, že dostalo darček, ale z toho, koľko ich dostalo. Čím viac dávame, tým väčšie množstvo darčekov bude dieťa potrebovať, aby vôbec zažilo radosť,“ cituje ho web maminka.cz.  

Podľa jeho názoru príliš veľa darčekov vedie iba k tzv. „rozbaľovacej agónii“. „Dieťa rozbaľuje a rozbaľuje, ale rozbalený darček zvyčajne ihneď odhodí, bez toho, aby sa na neho pozrelo. Veľké vzrušenie mu prináša len samotná aktivita rozbaľovania,“ pokračuje expert.

Ilustračné foto: pexels.com

Podľa Ptáčka to vedie k tomu, že napokon dieťa od hromady darčekov odchádza, bez toho, aby vlastne vedelo, čo tam je. „Takáto chvíľa je pre rodičov veľkým sklamaním. Tešili sa, keď uvidia svoje dieťa radostne skúmať každý jednotlivý darček, a namiesto toho vidia dieťa apatické, s absolútnym nezáujmom o čokoľvek. Vianoce namiesto zdielanej radosti, prinášajú stres a odcudzenie. A to je škoda," dodal.

Rovnaký názor má aj špeciálna pedagogička Zuzana. Tá svojmu synovi plánuje dať pod stromček maximálne tri veci. „Som zástancom názoru, že menej je niekedy viac. Čím viac darčekov dieťa dostane, tým je to horšie. Nemá z toho nič, pretože nevie potom, čo skôr a nevie si to tak užiť. Vianoce sú o rodinnej pohode, atmosfére a nie o darčekoch,“ hovorí pre Ženy v meste.

🛒  [Jednoduché doplňovačky, vyfarbovačky, dokresľovačky či bludiská na 148 stranách - kúpite tu]

Veľa darčekov - málo pozornosti

Podľa profesora Tima Kassera z University of Illinois celkové množstvo a frekvencia darov môže formovať dieťa v budúcnosti. Podľa štúdie univerzity v Tolede množstvo hračiek znižuje kvalitu hry detí. Výskumný tím zistil, že z menšieho množstva hračiek majú deti v skutočnosti dlhodobejší prospech.

Experti skúmali 36 batoliat, ktoré sa hrali so štyrmi alebo 16 hračkami. Zistili, že dieťa, ktoré sa hralo so 16timi hračkami nevydržalo venovať pozornosť jednej hre a skákalo od jednej hračky k druhej. „V tomto období si deti rozvíjajú schopnosť sústredenia. Ich hra môže byť narúšaná faktormi z prostredia, ktoré pôsobia ako rozptýlenie,“ hovorí Dr. Carly Dauchová pre magazín Infant Behavior and Development.

„Deti, ktoré sa hrali s menším počtom hračiek sa s každou z nich hrali dvakrát dlhšie. Vymýšľali viac spôsobov využitia každej hračky a tým sa hrali lepšie a kreatívnejšie. Tieto benefity prospievajú deťom z dlhodobého hľadiska,“ dodala.

🛒  [HECHT 51119 je akumulátorom poháňané autíčko pre deti od 3 do 8 rokov. Športovo ladená karoséria s množstvom samolepiek, zvukovými a svetelnými efektmi - kúpite tu]

 

Iný výskum na americkej University of Missouri prišiel s oveľa desivejšími dátami pre rodičov. „Deti, ktoré očakávajú veľa a drahých darčekov, môžu trpieť negatívnymi sociálnymi a emocionálnymi následkami, ktoré siahajú ďaleko za ich detstvo,“ uvádza štúdia. Experti poukázali na to, že tieto deti sú v budúcnosti oveľa náchylnejšie, že prepadnú hazardným hrám, gamblerstvu alebo nutkavým nakupovaním zbytočností.  

Hádam každá detská izba je v dnešnej dobe adekvátnou náhradou akéhokoľvek hračkárstva. Netreba však zúfať. Nikdy nie je neskoro začať s minimalistickejšou výchovou. Podľa zistení odborníkov menej hračiek učí deti byť vytrvalejšími, menej sebeckými. Takéto deti trávia viac času vonku a vedia lepšie predchádzať konfliktom a riešiť ich.

Pravidlo štyroch darov

Tak koľko darčekov je už veľa? Experti radia zapojiť zdravý rozum a zaviesť v rodine politiku štyroch darčekov. Tá odľahčí nielen rodinný rozpočet, ale aj hlavy rodičov. Podľa detskej psychologičky Kataríny Lukáčovej otázkou ani tak nie je to, koľko darčekov je optimum, ale akú správu cez ne dieťa od dospelého dostáva.

🛒  [Dievčenská mikina so silným posolstvom - kúpite tu]

 

„Obdarovať niekoho vo svojej najhlbšej podstate znamená dať druhému pozornosť, prejaviť mu náklonnosť, byť s ním v spojení. Ak sa bavíme o negatívnom vplyve, ktorý môže mať na dieťa nadmerné obdarúvanie, tak ten vidím v tom, ak (materiálne) dary sú hlavnou formou, akou je dieťaťu prejavovaná pozornosť,“ povedala pre Ženy v meste. 

Podľa nej aj bežne počas celého roka je dôležité sa zastaviť a tráviť čas spoločne. „Treba venovať čas a pozornosť deťom a celkovo sebe navzájom cez zdieľanie a spoločné zážitky, čo nám nakoniec Vianoce vždy ešte viac pripomenú,“ pokračuje.

Podľa rodinnej psychoterapeutky Bette Levy Alkazianovej však existuje jeden dôležitý prvok vo výchove – nesplniť všetko. „Chceme deti naučiť, že dobré veci prichádzajú k tým, ktorí si na ne počkajú. Že teraz, no ani v dospelosti, nebude každé jedno ich prianie splnené. Je to dôležitý prvok vo výchove. Navyše, darčeky, po ktorých dieťa túži už nejaký čas, ho ďaleko viac potešia,“ cituje ju web novinky.cz.

To isté si myslí aj Lukáčová. „Splnenie snov a túžob v živote prichádza postupne a ak dieťa tento pocit nikdy nezažíva, je preňho potom ťažké prijať, že veci nemusí dostať vždy, naraz a všetky,“ doplnila. Podľa nej päť zmysluplných darčekov dieťaťu úplne stačí.

Ilustračné foto: pexels.com

Čo teda vybrať? Najlepšou cestou je napísať spolu list Ježiškovi. Dieťa by si pod stromčekom malo nájsť niečo, po čom túži. Či je to bábika z reklamy alebo autíčko na diaľkové ovládanie či stavebnica. Druhým pravidlom je dar, ktorý dieťa potrebuje. Treba pri tom myslieť, aby ho aj potešil. Napríklad nový peračník, pastelky alebo niečo do detskej izby.

🛒  [Super hrdina, ktorý môže mať meno ako vaše dieťa - kúpite tu]

Tretím pravidlom je dar, ktorý sa dá obliecť a nemusia to byť len ponožky či spodná bielizeň. Mikina s obľúbeným rozprávkovým hrdinom poteší každé dieťa. Štvrtý tip od expertov je knižka, tá je vždy prínosom. Aj dieťa, ktoré zvyčajne nečíta, si istotne rado prelistuje zaujímavú encyklopédiu.

Minimalisticky to poňala aj mama Henrieta. „U nás bude darčekov len zopár. Najmenšej dáme aj recyklované hračky.  Všetkým knihy, nejaké nástroje na tvorenie. V celej širšej rodine sme tento rok darčeky zrušili. Máme hojnosť všetkého. Prvýkrát necítim vianočný zhon, nechodím do obchodných centier,“ hovorí pre Ženy v meste.

Na Vianoce sa pripravovala dlhšie. „Pol roka vopred sme zbierali knižky po aukciách. Hračky si vymieňame s kamoškami,“ radí Henrieta.  

🛒  [Nádherné a poučné knihy pre malé i väčšie deti - kliknite tu]

Spoločný čas nadovšetko

Pri výbere darov by mal Ježiško myslieť na to, aby bolo dieťa primerane intelektuálne stimulované a hračka by tiež mala byť vhodná pre jeho vek.  Výborné sú rôzne kreatívne sady. Veľmi dobrým tipom je aj stolová hra pre celú rodinu, pri ktorej môžu všetci členovia tráviť spoločný čas.

„Nezáleží len na tom, či a koľko hračiek deti majú, ale skôr na kvalite času stráveného s rodičmi,“ myslí si Kathy Sylvová , profesorka edukačnej psychológie na Oxfordskej univerzite. Tá vo svojej štúdii zistila, že deti, ktoré síce mali menej hračiek a boli bez laptopu či tabletu, no trávili s rodičmi viac času prekonali deti s najlepšími laptopmi. Bolo to najmä v oblastiach emocionálneho a sociálneho rozvoja.

Mnohí rodičia bojujú aj s tým, že dieťa dostáva veľa darov od milujúcich príslušníkov širšej rodiny. Každý chce dieťa potešiť nejakou drobnosťou. Mama Martina to vyriešila a so svojou rodinou sa dohodla, že od nich jej deti dostanú po jednom darčeku. „Otec a sestra to dodržali, ale u svokrovcov je pod stromom vždy toľko, čo majú od ostatných dokopy,“ opísala pre Ženy v meste.

🛒  Vedomostná spoločenská hra pre malých i veľkých, ktorí radi objavujú zaujímavé miesta Slovenska - kúpite tu]

 

Psychologička Lukáčová v takomto prípade radí opäť sa zamyslieť nad odkazom, ktorý tým dávajú. „Ak nechceme, aby zvyšok rodiny zaplavoval naše deti kopou darčekov, skúsme sa skôr ako s nimi začneme bojovať zamyslieť, prečo to môžu robiť. Možno vidia naše deti málo a takto chcú dohnať čas. Riešením môže byť teda pridať spoločný čas. Možno im chcú dopriať to, čo sami mať nemohli. A to môžu, ale postupne,“ pokračuje.

„Dá sa ukázať, k akému systému sme dospeli my ako rodičia, dá sa s nimi tiež rozprávať o zopár konkrétnych veciach, ktoré dieťa naozaj potešia,“ dodala.

Všetky expertky a experti sa však zhodujú v jednom: Viac záleží na zážitkoch ako na materiálnych veciach. Profesor psychológie z Cornell University Thomas Gilovich radí: „Šťastie vychádza zo zážitkov, nie z vecí.“