Posledná júnová streda patrila po trojmesačnej prestávke opäť knihám. Tí, čo prišli na Klub knihomilov, mali možnosť vidieť aj vizuálne zaujímavé knihy, ktoré vybrala textilná a odevná dizajnérka Michaela Bednárová. So spisovateľkou Katarínou Kucbelovou sme popri vyšívaní čepca spoznávali život na Šumiaci. A po knižné tipy sme vycestovali aj do zahraničia. Popritom sme spoznali prácu redaktorky a prekladateľky Magdalény Poppelkovej. 

Katarína Kucbelová o knihe Čepiec 

Katarína Kucbelová chodila dva roky do výrazne folklórnej oblasti pod Kráľovou hoľou. Chcela sa naučiť šiť čepiec, súčasť miestneho ženského kroja. Nefotografovala, nenatáčala, nenahrávala, len počúvala, zapisovala si a, samozrejme, vyšívala. My sme naopak nahrávali, z nášho stretnutia Klubu knihomilov vzniká pravidelne podcast, ktorý si môžete vypočuť tu:

 

Alebo vo svojom obľúbenom prehrávači (kliknite na ikonu):

Katarína ponúka reportážnu knihu, ale bez reportážnych fotografií. Má vôbec fotku s hlavnou hrdinkou svojej knihy – Iľkou? S našimi hostkami sme riešil aj to, kde je ukrytá podstata folklóru.

Čo prezradí zadná strana výšivky a čím oslovilo plisovanie Michaelu Bednárovú? Prečo sa vôbec pustila do dizajnu, ktorý reflektuje súčasné Slovensku a pracuje s jeho symbolmi? Na našom stretnutí Klubu knihomilov sme sa dostali aj za hranice Slovenska, a to vďaka knihám. Miška nám dala tipy nielen na čítanie, ale aj pozeranie.

Ďalšie pridala Magda. Čo robí vo vydavateľstve redaktorka? Aké sú jej vzťahy so spisovateľmi? Vie redaktorka čítať knihu bez toho, aby si v nej všimla chybu? Aj odpovede na tieto otázky nájdete v našom podcaste.

Katarína Kucbelová (vpravo), Magdaléna Poppelková (v strede) a Michaela Bednárová (vpravo).  Foto - Klub knihomilov

 

„Chcela som nabúrať ten naratív, že ženy v minulosti to mali to ťažké, ale prežili  to a bolo to veľmi fajn. Strašne sa mi na Iľke páčilo, že ona to ako fajn nehodnotí, ona nemá spomienkový optimizmus. Od prvého kontaktu hovorila, že to bolo strašné,“ hovorí autorka knihy Katarína Kucbelová.

Čepiec je kniha, ktorá  je akousi sondou do duše nášho národa a života ženy. Je to kniha, pri čítaní ktorej neriešite ani tak šitie či vyšívanie, ako to, čím žijú ľudia v nejednej slovenskej obci. Premýšľate nad Iľkou, ženou, ktorá si v živote veľa vytrpela a možno v nej nájdete svoju vlastnú babku či mamu. 

Ako si autorka knihy, žena žijúca v Bratislave, vybuduje vzťah s ľuďmi na Šumiaci?  Aj o tom viac v našom podcaste a v knihe, kde postupne spoznávame život v rázovitej obci, zamiešame sa medzi komunitu miestnych Rómov a najmä, spoznávame život neprikrášlený, lebo Katarína je výborná pozorovateľka a jej Iľka otvorená a úprimná osoba. 

Michaela Bednárová (vľavo) a Magdaléna Poppelková. Foto - Klub knihomilov

 

Michaela Bednárová a kniha plná výšiviek

Michaela Bednárová priniesla dokonca knihu plnú výšiviek a ilustrovanú Ústavu. Jednoducho knihy, ktoré sa oplatí mať v knižnici aj preto, lebo sú dizajnovo veľmi zaujímavé. Konkrétne tituly nájdete v našom podcaste.

S odevnou a textilnou dizajnérkou Miškou Bednárovou sme hovorili o tom, aké knihy jej chýbali na knižnom trhu a preto si ich prinášala zo zahraničia, ktoré knihy si kupuje a prezradila nám mená svojich „knižných dílerov“. Dokonca sa nám postarala o malú chvíľku poézie. A pri počúvaní rozhovoru môžete tipovať, ktorá slovenská ľudová pieseň je skrytá za anglickým prekladom. Nám s ním mimochodom pomohla Magda.

Magda Poppelková o knižných trendoch 

Keď sa povie trend, možno si ho spájame skôr s módou. My sme však trendy hľadali v knihách a to s redaktorkou a prekladateľkou Magdou Poppelkovou. „Niekedy je ich ťažké objaviť a inokedy je to jasné. Keď sme vydávali knihu o Gerde, išla som na Bolonský veľtrh a v každom druhom stánku bola zrazu veľryba. Tak som zistila, že teraz letia podmorské zvieratá. No a keď tak vizuálne sledujem obálky, napríklad pred dvomi rokmi bola trendom silueta tváre a cez to nejaké typografia. Každý rok je nejaký trend, ale treba ho hľadať,“ dodáva Magda. 

Magdy sme sa pýtali na chyby, ktoré v knihách občas nájdeme a v našom podcaste vysvetľuje, prečo to často chyby vlastne ani nie sú. Nosí si človek, ktorý je celý deň obklopený knihami, knihy ešte aj zo zahraničných ciest? Ktoré ju zaujali? Prečo má na taške Kafku a prečo miluje všetky knihy, na ktorých pracovala? Aj o tom viac v našom podcaste.