Tabletky na umelé prerušenie tehotenstva sú dostupné v 22 krajinách Európskej únie, aj v susednom Česku alebo katolíckom Rakúsku. U nás by na ich zavedenie stačilo novelizovať Vyhlášku o umelom prerušení tehotenstva. Prečo tak dlho ignorujeme odporúčania WHO, ale aj iných zdravotníckych autorít a Slovenky nemôžu podstúpiť medikamentóznu interrupciu?
"Je len jeden dôvod, prečo Slovensko ešte nemá interrupčnú tabletku. Kvôli konzervatívnej ideológii. Iný dôvod nie je. Veda aj medicína sú jasne za tabletku. Minister môže povoliť tabletku a zmeniť vyhlášku jedným podpisom. Nepotrebuje na to parlament. Lenže konzervatívne kruhy tlačia na každého ministra. Ich konanie nedáva zmysel. Buď si myslia, že povolením tabletky sa nám tu rozšíria interrupcie a ženy budú na chodiť na interrupcie len tak z pasie, čo je úplný nezmysel.
Niekedy mám pocit, že konzervatívci chcú takto ženy za interrupciu potrestať. Potrestajú ich tak, že nedostanú tabletku, ale vytrpia si chirurgický zákrok, ktorý obnáša zdravotné riziká. Je to choré zmýšľanie. Ale iné dôvody tu nenájdeme. Všetky vedecké a medicínske dôkazy hovoria jasne za tabletku."
Potratová tabletka neprešla
S Janou Bittó Cigánikovou a Jarmilou Halgašovou z SaS ste navrhli v rámci novely zákona o umelom prerušení tehotenstva doplniť nový paragraf, podľa ktorého by sa umelé ukončenie tehotenstva vykonávalo podľa najnovších poznatkov lekárskej vedy, a to chirurgicky alebo medikamentózne. Návrh na zavedenie bezpečnejšej interrupcie prostredníctvom tabletky neprešiel do druhého čítania? Očakávali ste takýto výsledok?
"Neprekvapilo ma, že návrh neprešiel, ale aspoň sa vyfarbili poslanci, ktorí chcú naozaj pomôcť ženám a poslanci, ktorí chcú, aby ženy pri interrupciách trpeli ešte viac. Tabletka je modernejšia a bezpečnejšia. Používa sa naprieč EÚ, nesie so sebou oveľa menej rizík, nemusí viesť ku komplikáciám pri ďalších tehotenstvách. Nie je dôvod robiť interrupcie zastaralou chirurgickou metódou. Táto tabletka by bola konečne tá slávna pomoc ženám, ktorú konzervatívni poslanci tak radi spomínajú."
O pomoci ženám má konzervatívna časť súčasného parlamentu, zvlášť okolo poslankyne Anny Záborskej, veľmi rozdielne predstavy oproti realite, v ktorej sa ženy ocitli po pandémii. Vnímate opakované snahy o sprísnenie potratov ako pomoc ženám?
"Zákaz ani obmedzenie interrupcií nie je žiadna pomoc ženám. Neviem o tom, že by tu ženy chodili a žiadali, aby sa obmedzovali ich práva. Skôr žiadajú nulovú toleranciu sexizmu, rovnaké zaobchádzanie na pracovisku či rovnaký plat za rovnakú prácu. Ale tým, že pani Záborská ženám zakáže interrupcie, alebo im hodí polená pod nohy, im určite nepomáha. Neviem, kde v kresťanskej náuke našla, že škodiť druhým znamená pomáhať."
Ako jeden z mála poslancov - mužov v parlamente sa vyjadrujete proti zákonom pani Záborskej. Prečo?
"Viem, že interrupcia je citlivá téma. A nie každý s ňou môže byť úplne vyrovnaný. Ale tieto zákony sú zlé. Ženám škodia. Hnevá ma, že ich nazývajú „pomoc ženám.“ Aká je to pomoc, ak ženu donútite vynosiť nechcené dieťa? Alebo ak ju pri takom ťažkom rozhodnutí deptáte a citovo vydierate? Prekáža mi, že konzervatívni a extrémistickí poslanci nazerajú na ženy ako na niekoho, kto nemôže o sebe rozhodovať. Zákazom interrupcie nikdy nezmiznú. Iba sa budú robiť nelegálne a pokútnymi metódami. Ako už len toto pomôže ženám?"
Bývalý minister školstva a poslanec Branislav Gröhling. Foto - archív BG
Platové rozdiely a kampaň
Budú súčasťou predvolebnej kampane aj témy, ktoré by naozaj pomohli ženám? Napríklad riešenie platových rozdielov, ktoré predstavujú okolo 20 percent?
"Pre mňa je to napríklad pomoc pri zosúladení pracovného a rodinného života. Nedávno sme schválili zákon, ktorý umožní aj absolventkám čerpať materskú. Takéto kroky pomáhajú ženám, napríklad aj pri zakladaní rodiny. Platové ohodnotenie rieši antidiskriminačný zákon, ale rozdiely stále existujú. Zmiznú až zmenou myslenia v spoločnosti. V prvom rade by pomohlo, keby sa prestali prehliadať mnohé prejavy sexizmu. Keby niektorí politici prestali hlúpo útočiť na verejne činné ženy. Alebo komentovať, že „pani moderátorka je mladučká“ a preto niečomu nerozumie.
A tiež by pomohlo, keby konzervatívni politici prestali útočiť na práva žien. Celá tá diskusia je nezmyselná. Riešia pôrod, ale nie to, čo príde po ňom. Nebývajú to práve muži, kto zvykne opustiť rodinu a deti? Nechcem zovšeobecňovať, ale znie mi to tak, akoby muži mohli všetko a ženy nič. Toto myslenie sa musí zmeniť."
Ako vnímate súčasných poslancov a ich vzťah k vyššiemu zastúpeniu žien v parlamente, vo vláde? Podporujú to?
"Mnohí poslanci teraz vidia iba kampaň. Postavenie žien neriešia. Dokonca niektorí bojujú proti nim. Napríklad pripravujú uznesenie, v ktorom bojujú proti dohovoru, ktorý má predchádzať násiliu na ženách. Chápete to? V podstate hovoria, že sú za páchanie násilia na ženách. Lenže celé to zaobaľujú do konšpirácií a tvária sa, že bojujú proti akejsi rodovej ideológii. Výsledkom bude len to, že Slovensko na hanbu sveta nepodpíše dohovor, ktorým by sa zaviazalo bojovať proti násiliu na ženách. Budeme svietiť na mape ako tí, ktorí nechcú riešiť diskrimináciu a násilie páchané na ženách. Je to absurdné."
Ako vaša strana podporí zvýšenie počtu žien v politike?
"V našej strane máme asi tie najviditeľnejšie ženy z parlamentnej politiky – Vladimíru Marcinkovú, Máriu Kolíkovú, Janu Cigánikovú. Ja som ich veľkým fanúšikom. Teší ma, že posilňujú naše rady. Ako strana dovolíme vyrásť každému, kto sa chce realizovať. Je ale pravdou, že menej žien má záujem o vstup do politiky. Sú odpoveďou kvóty? Neviem. Tu si vždy hovorím, že ženy v politike sú aj pani Záborská či tenistka, ktorú OľaNO našlo na schodoch. Asi to nie je iba o pohlaví. Je to aj o hodnotách každého človeka. O jeho schopnostiach a pracovitosti. Ak sa nájdu ďalšie šikovné ženy, v SaS budeme vždy pripravení ich plne podporovať a pomôžeme im vyrásť."
Majú to podľa Vás ženy v politike ťažšie ako muži?
"Ženy to majú často aj v živote ťažšie ako muži. Mužov nikdy nesúdi spoločnosť podľa toho, čo majú oblečené. Ani podľa toho, koľko vážia, ako sa upravili alebo či zostarli. Ale ženy áno. A funguje to aj v iných oblastiach života. Ak má muž úspechy v milostnom živote, všetci mu tlieskame. Ale ak ich má žena? Ideme ju utĺcť Bibliou. Takto rovnosť nevyzerá. A logicky to majú ženy ťažšie aj v politike. Menej žien má záujem o politiku, aj preto, aká vie byť nepríjemná. A ak sa tam dostanú, tak si od niektorých politikov vypočujú sexistické komentáre, alebo poučovanie o tom, ako sa majú správať. Ale vidím tu aj svetlo na konci tunela."
Aké je to svetlo na konci tunela?
"Mám v parlamente vynikajúce kolegyne, šikovné a výrazné poslankyne. Rovnako to bolo na ministerstve školstva. Kľúčovým sekciám na ministerstve školstva šéfovali ženy. Vďaka nim sa nám podarili mnohé zmeny, reformy či investície ako doučovanie, letné školy či financie na modernizáciu škôl. Už dnes máme mnoho príkladov žien, ktoré ukazujú, že sa dá dosiahnuť veľa, dá sa uspieť. Bez ohľadu na to, čo si myslí niekto iný a či má spiatočnícke názory."
Sexuálna výchova na školách
Výbor CEDAW – výbor odborníčok a odborníkov z celého sveta, ktorý dohliada na dodržiavanie Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien, vyzval Slovenskú republiku, aby do škôl neodkladne zaviedla vzťahovú a sexuálnu výchovu, tak aby mladí ľudia mali všetky potrebné informácie o svojom sexuálnom a reprodukčnom zdraví. Ako bývalý minister školstva vníma toto odporúčanie?
"Súhlasím s tým. U nás sa ale sexuálna výchova zbytočne démonizuje. Sexuálna výchova vôbec nemá byť konzervatívno-liberálna téma. Viete čo ukazujú štúdie o sexuálnej výchove? Že zvyšuje vek prvých skúseností. Znižuje výskyt nechceného tehotenstva. Znižuje výskyt pohlavných chorôb. Nechcel by toto snáď každý konzervatívny človek?
Raz mi dokonca na Instagrame písal evanjelický teológ. Hovoril, že na jeho cirkevnej škole učia sexuálnu výchovu, pretože bez nej by narobili iba škody. Samozrejme, poskytujú na tematiku aj pohľad cirkvi. Pointou ale je, že mladí ľudia dostanú informácie. Ak mladých ľudí neinformujete, zistia si veci sami na internete. Toto by sme chceli?
Druhý prínos je, že podľa výskumov sexuálna výchova podporuje aj zdravé sebavedomie a vzťah k sebe samému. Nepotrebujú to v tomto čase mnohí mladí ľudia? Žijeme v dobe, kedy hlavne na dievčatá kričia z Instagramu fotky dokonale nastajlovaných supermodeliek. Mnohé nadobudnú pocit, že nie sú dosť dobré. Pritom realita hovorí niečo úplne iné –ľudia sú rôzni a nikdy neexistuje len jeden typ krásy.
Podpora sebavedomia u mladých ľudí je dôležitá a vedie k ďalším veciam: k školskému úspechu, ku kariérnemu úspechu. Nie je to otázka len sexuálnej výchovy, ale mali by sme sa pozerať na to, ako motivujeme mladých ľudí a najmä dievčatá k rozvoju sebavedomia, cieľavedomosti a k úspechu."