Nová politická strana MySlovensko chce zmodernizovať štát a znížiť počet úradníkov o jednu tretinu, čím by ušetrila štátu štyri miliardy eur ročne. Pri modernizácii má pomôcť nová mobilná aplikácia Štát v mobile, ktorú prvýkrát predstavili v utorok (19.9.) v televíznej relácii Volebné štúdio RTVS.
MySlovensko predstavilo aplikáciu Štát v mobile
“Cez aplikáciu si môžete vyriešiť 14 najčastejších situácii, ktoré so štátom potrebujete riešiť (od tehotenstva – cez narodenie dieťaťa, zmenu OP, trvalého pobytu, straty zamestnania až po úmrtie blízkeho) a môžete tu každý deň hlasovať o predvolebných debatách a volebných preferenciách a 30.9. už minútu po uzatvorení volebných miestností Vám v aplikácii ako prvý zobrazíme volebné výsledky” povedal Štefan Panenka, predseda novej politickej strany MySlovensko, ktorá kandiduje v septembrových parlamentných voľbách s číslom 14.
Aplikáciu MySlovensko, si môžete stiahnuť tu.
Foto - MySlovensko
“Keď vyradíme úradníkov z procesu obsluhy – zrušíme byrokraciu, tak sa celý proces vybavovania nielen urýchli, ale aj v skutočnosti dokončí.” dodal.
Ušetrené peniaze chce strana použiť na zvýšenie minimálnych dôchodkov na úroveň čistej minimálnej mzdy, čo je 526 eur a pravidelne ich zvyšovať tak, ako rastie minimálna mzda.
Chce zrušiť doplatky za lieky pre dôchodcov, dať peniaze na výstavbu 4 moderných, prevádzkovo úsporných nemocníc, na podporu podnikateľov a na budovanie multifunkčných hál pre deti v každom meste.
MySlovensko chce dostatok energie zabezpečiť výstavbou novej jadrovej elektrárne, dostatok vody budovaním vodozádržných systémov a dostatok potravín tým, že podporí farmárov.
“To, že sme schopní toto priniesť, o nás vypovedá 3-mesačná história, za ktorú sme spravili viac, ako mnohé strany za roky svojej práce s X profesionálnymi tímami,” povedal Panenka s tým, “že ako najmladšia strana sme boli schopní urobiť v najkratšom čase elektronickú formu registrácie do okrskových komisií a obsadili sme do nich až 1320 ľudí, ktorí budú súčasťou volebných komisií vo vašich obciach”.
V strane sú zastúpení kandidáti a kandidátky zo všetkých častí Slovenska, rôznych vekových skupín a rôznych profesií od výkonných až po vedecké. “Máme už 28-tisíc sledovateľov na Facebooku, čo je už 9. miesto zo všetkých 25 strán uchádzajúcich sa o voliča. Zo strán, ktoré tu existujú roky,” dodal Panenka.
MySlovensko má štvrtinu žien
Ženy tvoria v strane jednu štvrtinu. Najvyššie postavenou ženou je podpredsedníčka MySlovensko Zuzana Palovič. Jej agendou je spojiť Slovensko so Slovákmi v zahraničí a využiť ich skúsenosti pri budovaní modernej krajiny. Ona sama s rodičmi utiekla pred komunistickým režimom z Československa, keď mala 5 rokov a vyrastala v Kanade. Študovala v USA a v Holandsku, má doktorát z Londýna. Žila na 4 kontinentoch, ale vždy sa vracala na Slovensko.
Pred piatimi rokmi sa rozhodla to urobiť natrvalo. Založila organizáciu Global Slovakia, ktorá prepája zahraničných Slovákov so Slovenskom. Pomáha ľuďom so slovenskými koreňmi prepojiť sa s domovinou svojich predkov skrze knihy, online akadémiu a voľne dostupné webináre o slovenskej histórii, dedičstve a kultúre, ktoré navštevujú tisíce ľudí z celého sveta.
Od 2018 napísala a spoluautorsky sa podieľala na piatich knihách, z ktorých každá zachytáva iný aspekt slovenskej histórie. Od vytvorenia prvého národného slovenského príbehu po históriu komunizmu, ale aj o veľkom návrate mladých ľudí späť na Slovensko a o Slovenských vysťahovalcoch.
Palovič presadila zmenu zákona
Zuzana Palovič presadila zmenu v zákone o štátnom občianstve SR, ktorá dáva možnosť získať občianstvo potomkom slovenských vysťahovalcov až po tretiu generáciu. To, čomu sa venovala doteraz, chce využiť aj v novej politickej strane.
“Chcem byť mostom a naďalej spájať Slovensko so svetom. Zahraničným Slovákom pomáhame spájať sa so slovenským dedičstvom a kultúrou. Keď sem prídu, hovoria, že kontakt so Slovenskom zmenil ich život“, vysvetľuje Palovič.
Sú hrdí na to že sú Slováci, chcú zdieľať slovenskú značku so svojimi priateľmi, rodinou a susedmi. To má potenciál mať obrovský ekonomický dopad na Slovensko, či už z pohľadu cestovného ruchu, ale aj podnikania.
Prezidentka Zuzana Čaputová a Zuzana Palovič s delegáciou z mesta Slovak v Arkansase. Foto - archív ZP
Minulý týždeň prijala pani prezidentka delegáciu z mesta Slovak v Arkansase (jediného mesta v Amerike, ktoré má v názve Slovensko). Bol to historický moment a výsledok Palovičovej tvrdej práce pri spájaní slovenských potomkov po celom svete so Slovenskom.
Zuzana Palovič podporuje vyššie zastúpenie žien v politike. “Vyvážené zastúpenie žien a mužov v parlamente odzrkadľuje kultúru spoločnosti, ktorú reprezentuje. Slovensko má v súčasnosti približne 20-percentné zastúpenie žien v parlamente a menej ako 15 percent je vymenovaných do vládnych funkcií. Ženy prinášajú do politiky sociálnejší pohľad. Človek, ktorý miluje svoj národ a prioritizuje ľudí, ktorých zastupuje, je však hodný zastávať verejnú funkciu bez ohľadu na pohlavie,” povedala pre Ženy v meste.