Nemusíte psa zabudnúť v uzatvorenej miestnosti alebo v aute. V extrémnych horúčavách, aké posledné týždne zažívame, ublíži zvieratám aj aportovanie na priamom slnku, či beh na rozpálenej ceste. Za 2 minúty sa takáto prechádzka môže zmeniť na bolestivú nočnú moru.

Počet kolapsov, ale aj úmrtí psov v čase extrémnych horúčav stúpa každý rok, hoci sa majiteľov a majiteľky psíkov snažia osloviť vzdelávacie kampane.

Horúčavy ohrozujú psov

“Riešime hlavne infarkty z prehriatia pre nenáležitú fyzickú aktivitu na priamom slnku. K úmrtiu psa z prehriatia nemusí prísť v danom momente počas aktivity na horúcom slnku. Nie je zriedkavosťou, že srdce psovi zlyhá aj niekoľko hodín po aktivite, keď už zdanlivo pokojne spí v koterci, či pelechu,” hovorí pre Ženy v meste Viera Staviarska, ktorá viac ako 4 roky vedie Lekáreň pre zvieratá.

Za problémami v čase horúčav vidí vo svojej praxi často nezodpovedného alebo málo edukovaného majiteľa či majiteľku.

Viera Staviarska.  Foto - archív VS

Pripomína najnovšie štatistiky z Veľkej Británie, kde je už pomer umrtí psov v zatvorenom aute rovnaký ako počet úmrtí psov, ktorí zomierajú na infarkt z prehriatia pre cvičenie, beh a fyzické hry na rozpálenom slnku. Horúčavy vedia psov potrápiť rovnako, ak nie viac, ako ľudí samotných.

“Psy majú obmedzenú schopnosť regulovať si teplotu. Schladiť sa môžu na labkách, slabinách a cez papuľu - cez jazyk. Na čo však nesmieme zabúdať je, že ich schopnosť vyhodnotiť situáciu, vyhľadať pomoc alebo si ju zabezpečiť, je limitovaná,” hovorí Viera Staviarska, ktorá v tomto období majiteľom a  majiteľkám psov veľmi často opakuje: "V lete premýšľaj za psa" a "Žiaden pes nezomrel pre to, že nebol na prechádzke. Ale v teple na slnku počas prechádzky ich zomrelo už veľa!"

Rovnako ako u ľudí, ohrozenou kategóriou počas horúčav, sú starí psy, diabetici, psy trpiaci kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo imuno-zápalovými ochoreniami či alergici. Zvlášť ohrozené sú šteniatka.

Ohrozené sú psy s krátkou lebkou

Problém s vysokými teplotami majú podľa odborníkov najmä plemená psov s krátkou lebkou a malým ňufákom, ktoré majú zmenšené dutiny a zúžené dýchacie cesty. Ťažšie sa im dýcha aj za normálnych okolností. V prípade vysokých teplôt a zvýšenej fyzickej aktivity môže u nich ľahko dôjsť k prehriatiu a kolapsu z nedostatku kyslíka aj po niekoľkominútovej aktivite.

“Ide o plemená ako sú francúzsky buldoček, mops, bostonský teriér, bulldog, pakínsky palácový pes, shi-tzu. Aj molossovité väčšie plemená s masívnejšími papuľami ako je anglický mastiff, bullmastiff, šarpej, španielský mastin nemusia byť fanúšikmi horúčav. Pre nich je lepšie prečkať teplo v tieni,” hovorí Viera Staviarska.

Pri pastierskych a pracovných plemenách, ktoré boli vyšľachtené na to, aby znášali vysoké teploty, robia majitelia iné chyby. “Tieto plemená majú často dlhú hustú srsť s podsadou a vrchnou krycou srsťou. Ak ich v lete majiteľ ostrihá takmer na kožu, zničí im najdôležitejšiu ochranu pred slnkom. Hustá srsť ich chráni,” vysvetľuje Staviarska.

Týka sa to napríklad kólií a border kólií, briárd, slovenského čuvača, či ruského čierneho teriéra.

Ostrihanie úplne na kožu môže byť nebezpečné pre plemená ako sú yorkshirský teriér, west highland white terrier, pekinský palácový psík alebo shi-tzu. V lete psom poväčšine vypĺzne hustá podsada a ostane potrebná krycia srsť.

“Ak máte nutkavú potrebu psíka v lete ostrihať, určite ho nevyhoľte. Ponechajte mu dostatočne dlhú kryciu srsť. Najviac mu pomôžete pravidelným prečesávaním a kefovaním,” dodáva Viera Staviarska.

Hoci sú opatrenia v čase extrémnych teplôt notoricky známe, majitelia a majiteľky ich nedodržiavajú. V lete zvlášť platí, že psíkov treba venčiť skoro ráno, alebo večer, keď už slnko nepáli. Zabezpečiť im treba tieň či chládok a vždy čerstvú studenú vodu. Vyhýbať sa s nimi treba skleníkom, pareniskám, pokoseným poliam a trávam.

Foto - archív ZVM

Viera Staviarska okrem Lekárne pre zvieratá ponúka aj rozsiahlu platformu pre verejné vzdelávanie v oblasti držby a chovu psov a je jedno, či ide chovateľov psov s rodokmeňom alebo majiteľov krížencov. Jej platforma chce spájať majiteľov psov, chovateľov a odborníkov a poskytovať dôležité informácie, ktoré sú odborné, zrozumiteľné a online dostupné.

Tu sú ďalšie problémy a rizíká, ktoré sú u psov spojené s letnými horúčavami:

Zvýšený výskyt hot spot-ov. Rýchlo vzniknutý akútny zápal kože, ktorý môže byť vo veľkosti mince, ale môže sa v priebehu veľmi krátkeho času rozšíriť na väčšiu plochu kože. Vzniká často práve pre reguláciu tepla, zaparenie kože. V prípade Hot spotu je potrebné konať rýchlo, pretože zapálené ložisko sa veľmi rýchlo infikuje, začne zapáchať, hnisať.

Osiny -  nebezpečný neželaný "darček", ktorý si pes môže prinesie zapichnutý medzi labkami, kdekoľvek v koži, v uchu, v nose... Rizikové sú prechádzky po poliach, pokosených lúkach. V období žatvy je lepšie sa poliam vyhýbať. Po každej prechádzke prekontrolujte psa. Prečešte, vykefujte srsť, skontrolujte uši slabiny. Pri problémoch s dýchaním overte, či si nedoniesol osinu v nose. Osina vie putovať podkožím až do krvného riečiská a spôsobiť smrť.

Zvýšený výskyt črevných katarov, zvracanie a hnačky. Dôvodov môže byť viac, ale s letom a teplotami sa spájajú opakujúce sa chyby - nepravidelnosť kŕmenia, nevhodná úprava jedla (podceňovanie rýchlej kazivosti), pitie prehriatej vody, pitie z chodníkov, močiarov, stojacej vody z úžľabín a riek bez hygienickej kontroly. Veľmi častým, doslova epicentrom choroboplodných zárodkov, plesní či baktérii, je samotná miska psa, ktorú má doma.

V lete sa voda v miskách prehrieva veľmi rýchlo a na povrchu misky sa vytvára film, ktorý je živnou pôdou pre nebezpečné patogény. Misky treba každý deň umývať. Vodu do nich nalievať čerstvú. Tam, kde misku nevymývajú a vodu len dolievajú, môžu očakávať črevné infekcie. Odporúčam používať nerezové misky, pretože štúdie dokázali, že na nich sa nebezpečný povlak vytvára pomalšie.

Poškodené vankúšiky na labkách. Prechádzka a beh na rozpálenej ceste je trestuhodná. Za 2 minúty sa takáto prechádzka môže zmeniť na bolestivú nočnú moru. Vankúšiky sa prepália a poškodia. Ich hojenie je zdĺhavé a bolestivé. Pred prechádzkou v lete si môžete urobiť 10-sekundový test. Položte svoju dlaň na povrch cesty. Ak vydržíte 10 sekúnd bez bolesti a nepríjemnej teploty, vtedy sa vydajte na prechádzku.