Malokarpatské sedemstovky, ikonické kopce s krásnymi výhľadmi, najznámejšie tisícovky, ale aj unikát neďaleko Bratislavy. Ponúkame vám overené najkrajšie túry na Slovensku, ktoré sme prešli a odskúšali za vás.
6 najkrajších túr na Slovensku, ktoré odporúčame
Skalnatá
Cestičky v Malých Karpatoch sú ako stvorené na nenáročnú turistiku. Vyberte sa na jednu z najkrajších karpatských sedemstoviek, vrch Skalnatá. Dostať sa ňu môžete viacerými cestami.
Najkratšia a najnavštevovanejšia je trasa zo Zochovej chaty. My vám odporúčame menej frekventovanú, ale o čosi dlhšiu a náročnejšiu trasu z Pezinskej Baby. Meria 13,5 kilometra a zvládnu ju aj deti. So zástavkami vám bude celá túra trvať asi 4 hodiny a počas nej si pozriete hneď štyri z jedenástich malokarpatských sedemstoviek.
Vrch Skalnatá vás odmení pekným kruhovým výhľadom, fotogenickým stromom na vrchole a ponúkne aj miesta stvorené na piknik.
Plavecký kras
Plavecký kras patrí medzi najkrajšie oblasti Malých Karpát. Nachádzajú sa v ňom rozsiahle skalné útvary, krasové pramene, jaskyne a priepasti. Očarí vás výhľadmi aj nečakanými zákutiami. Väčšina trás nie je náročná a zvládnu ju aj menšie deti.
My odporúčame výlet na Jeleniu horu okružnou trasou, ktorá sa začína aj končí v obci Plavecký Mikuláš. Meria asi 10 km, celkové stúpanie je 436 m a zvládnu ju aj deti. So zástavkami bude celá túra trvať asi 3 hodiny. Ak by ste chceli absolvovať kratšiu túru, k Jelenej hore je možné sa dostať aj po žltej značke z Plaveckého Mikuláša.
Jaskyňa Deravá Skala v Plaveckom krase. Foto - redakcia
Ak si túru chcete predĺžiť, pridajte úsek až po Plavecký hrad a výlet ukončíte v obci Plavecké podhradie. V tomto prípade od smerovníka Pod Jeleňou horou pokračujete po žltej značke do Sedla Báborská a odtiaľ na Plavecký hrad. Celá trasa bude merať 12 km.
Dračí dub
V blízkosti obce Lozorno máme európsky unikát, ktorý stojí za vychádzku. Nádherný Dračí dub, ktorý sa nachádza v katastri obce, skončil druhý v súťaži Európsky strom roka. Vedie k nemu príjemná lesná trasa, ktorú zvládnu aj menšie deti. Majestátny 700 rokov starý Dračí dub je vysoký 24 metrov a obvod kmeňa meria 677 cm.
Botanický názov stromu je Dub letný, ale vďaka svojej mohutnosti a výzoru dostal pomenovanie Dračí.
Kľak
Kľak je ikonický kopec Lúčanskej Malej Fatry. Je z neho krásny kruhový výhľad do blízkeho aj širokého okolia. Medzi turistami je veľmi obľúbený. Zvládnu ho začínajúci turisti, rodiny s menšími deťmi aj seniori.
Ostrieľaní turisti si vedia základnú trasu spestriť náročnejším okruhom, na ktorej uvidíte krásny Kľacký vodopád, ktorý bol v roku 1996 ako jeden z piatich vodopádov na Slovensku vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.
Túru na Kľak si môžete spestriť aj návštevou neďalekej známej obce Čičmany, ktorej maľované domčeky sú unikátnou svetovou raritou.
Náročné túry na Slovensku
Veľký Choč
Veľký Choč patrí medzi najkrajšie slovenské vrchy a zo svojho vrcholu ponúka nádherný panoramatický výhľad na Západné a Nízke Tatry, Malú a Veľkú Fatru a Liptovskú Maru.
Výstup na Veľký Choč, ktorý meria 1608 metrov patrí medzi najzaujímavejšie, ale náročnejšie trasy v regióne. Počas výstupu prejdete 17 km a potrvá to približne 5-6 hodín, podľa tempa chôdze. Výstup patrí medzi stredne náročné trasy, nie je vhodný pre malé deti a absolvovať ho môžete aj v zime. Lepšie je vybrať sa na tento výlet vo väčšej skupine.
Sitno
Štiavnické vrchy sú najväčším sopečným pohorím Západných Karpát. Ponúkajú veľa príjemných nenáročných turistických trás, na ktorých môžete okrem krásnej prírody obdivovať aj unikátne technické diela – tajchy, ktoré pôvodne slúžili ako rezervoáre vody pre miestne bane. Zachovalo sa ich 23 a počas letných túr ponúkajú skvelé miesto pre osvieženie a relax.
Tri najznámejšie značené vrchy Štiavnických vrchov sú Paradajs, Tanád a samozrejme najvyššie ikonické Sitno, ktoré má ako jediný vrch nadmorskú výšku nad tisíc metrov, presne 1009 m.n.m.
Trasa na vrch Paradajs. Foto - redakcia
Vrchol Sitno patrí k najkrajším a najznámejším slovenským tisícovkám. Je považovaný za kolísku európskej pešej horskej turistiky. Zdolať ho môžete jednoduchou túrou, ktorú zvládnu aj deti alebo náročnejšou trasou, na ktorej prejdete dva ďalšie najvyššie vrcholy Štiavnických vrchov.
Vrcholová časť Sitna ponúka kruhový výhľad na viacero susedných pohorí ako Pohronský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Kremnické vrchy a Poľanu. Zo Sitna nás čaká už iba zostup lesným chodníkom po zelenej značke k Počúvadlianskemu jazero.