Nejeden z nás má vo svojom wishliste športovať a nabrať svalovú hmotu. K tomu sa spája to správne športové oblečenie. Do fitka už nemusíte ísť v teplákoch a roztrhanom tričku. Poradíme, ako sa obliecť a vyzerať šik.
Nič človeka nemotivuje viac ako nové športové oblečenie. Vďaka nemu je cvičenie oveľa jednoduchšie a zábavnejšie. Nemáte zatiaľ s cvičením mnoho skúseností a neviete, čo a ako vybrať? Radi vás výberom prevedieme.
Bez topánok by to nešlo
Topánky sú úplný základ. Do práce síce môžete v nepohodlných topánkach, ale pri cvičení by ste boli naozaj naštvaná.
Športová obuv sa rozdeľuje podľa typu aktivity, ktorú budete vykonávať. Topánky na beh majú inú funkciu ako topánky na zdvíhanie ťažkých činiek. Na beh sa vám hodí pružná podrážka, ktorá bude pri dopade efektívne pohlcovať tvrdé otrasy. Vďaka tomu vám ochráni koleno a členok. Na druhú stranu, pri cvičení s činkami a strojmi sú lepšie topánky s rovnou podrážkou. Preto často môžete vidieť športovcov v značkách Converse alebo Vans. Prípadne úplne bez topánok, pretože im umožňujú lepšie balansovať a roztiahnuť prsty.
Nebojte sa topánky vyberať dlho a poriadne, je to investícia do vášho zdravia.
Legíny vám nesmú po tele kĺzať
Vysoký pás, sťahovací materiál a vrecko na kľúčik od zámku. Tak vyzerajú správne športové legíny. Samozrejme musia tiež skvele sedieť, nekĺzať dole a nezvýrazňovať v oblasti lona nič nechcené.
Legíny pri skúšaní podrobte krátkemu pohybovému testu. Urobte pár výpadov, drepov, chvíľku bežte na mieste a sledujte, či vás niekde neškrtia alebo netlačia. Ultimátny test je test priehľadnosti. Postavte sa chrbtom k zrkadlu a predkloňte sa alebo urobte drep. Presvitá vám spodná bielizeň? Skúste bezšvové alebo telovú farbu. Aj tak je všetko vidno? Legíny vráťte alebo noste predĺžený top.
Tričko alebo top podľa počasia
Na tope sa asi nič moc pokaziť nedá. Hlavne si ich kúpte viac, nech ich môžete často prať. Väčšinou ich po prvom prepotení už nič nezachráni. Skvelou voľbou je funkčný materiál, ktorý pot odvedie od tela preč, čím rýchlejšie uschne. Po ruke majte variantu s ramienkami, krátkym a dlhým rukávom. Obvykle využijete počas roka všetky 3 varianty.
Podprsenka zaistí pohodlie aj pri náročnom pohybe
Oveľa viac ako top je dôležitá podprsenka. Musí vám perfektne sedieť a udržať poprsie na mieste. Skúste si v nej párkrát vyskočiť a zhodnoťte, či vás niekde niečo nebolí.
Pre väčší hrudník vždy zvoľte širšie ramienka. Nielen, že poskytnú skvelú oporu, ale ani sa vám nezarežú do ramien.
Na trhu nájdete kúsky, ktoré sa preťahujú cez hlavu, ale aj zapínajú vpredu, čo oceníte po tréningu, pri ktorom sa spotíte. Športová podprsenka vám nesmie byť voľná, naopak by mala byť ľahko kompresná.
Spodná bielizeň odvádza vlhkosť
Pozor na polyester a čipky. Nie sú priedušné, a navyše sú pod všetkým vidieť. Pri športe by ste sa mali cítiť aj po hodine sviežo. Najlepšou voľbou je bavlna, ktorá síce pot saje, ale zároveň sa v nej pot tak rýchlo nerozkladá.
Vynikajúci je polyamid, čo je látka, ktorá odvádza pot, rýchlo vysychá, je jemná na dotyk a skvele sa prispôsobí pohybu. Používa sa pri výrobe spodného prádla pre bežcov.
Určite sa hodia bezšvové kúsky neutrálnych farieb s vyšším pásom. Pod legínami si ich všimne naozaj málokto, a tiež vás nebudú nijako rozčuľovať a odvádzať pozornosť.
Do športovej tašky sa zmestí oblečenie aj náradie
Kam dať všetko vymenované oblečenie? No predsa do športovej tašky.
Tá musí byť objemná s množstvom vreciek. Do nich si dajte zámok s kľúčom, sponky, gumičky a dezinfekciu. Skvelé je, keď má taška samostatné vrecko na mokrý uterák , oblečenie a topánky. Vďaka tomu minimalizujete šancu, že vám obsah tašky navlhne a následne začne zapáchať.
Samozrejme sa vám do tašky zmestí aj rôzne športové náradie, s ktorým je cvičenie o niečo príjemnejšie - závažia, krátke a dlhé gumy, posilňovacie koliesko, švihadlo a mnoho ďalšieho.