Bola to vzdelaná žena, ktorá hovorila viacerými jazykmi a zaujímala sa o politiku a úmenie. Bola vnučkou Júliusa Andrássyho, politika veľkého formátu, významnej osobnosti rakúsko-uhorského vyrovnania. Pochádzala z jedného z najvýznamnejších šľachtických rodov na Slovensku pred druhou svetovou vojnou.
O tom, čím si prešla, si Ilona Andrássyová písala denník. Je unikátnym pohľadom aristokratky, zdravotnej sestry, no najmä citlivej a vzdelanej ženy na udalosti prvej svetovej vojny. Knižne ho teraz vydáva Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy, ktorý chce takto prilákať k téme prvej svetovej vojny aj ženy. Pre TASR to povedal Radoslav Turik z klubu.
Ilona Andrássyová ako zdravotná sestra. Foto - Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy
Ilona Andrássyová - aristokratka vo vojne
Ilona Andrássyová bola aristokratka, ktorá s manželom chodievala do Viedne, v lete do Talianska a na poľovačku do Álp. Užívala si život, až kým neprišla prvá svetová vojna. Ilona sa tak ako v tom čase veľa mladých aristokratiek prihlásila ako zdravotná sestra do Červeného kríža.
Viedla si denník, ktorý sa našiel pri rekonštrukčných prácach v niekdajšom kaštieli Czirákyových. Obsahoval listy, poznámky a fotografie.
"Iloncsi – Z vojnového denníka grófky Ilony Andrássyovej je sonda do myslenia vtedajšej uhorskej aristokracie," uviedol k publikácii Turik s tým, že zaujímavým je najmä prerod od myslenia "v akejsi bubline" uhorskej šľachty a jej svetonázoru po hodnotenie vlastných skúseností z pôsobenia na pozícii zdravotnej sestry na fronte. Prvá verejná prezentácia publikácie sa uskutočnila v kaštieli Stropkove.
Foto - kvhbeskydy.sk
Ilona Andrássyová a jej silné svedectvo
Denník ukazuje zložité politické pomery v Európe, ako aj Rakúsko-Uhorsku. Vykresľuje komplikované národnostné, etnické ako aj náboženské vzťahy v monarchii, ktoré vypuknutie svetového konfliktu len skomplikuje. Denníkové zápisky však najmä ukazujú, ako sa mierová Európa a svet v priebehu niekoľkých týždňov premenili v jedno veľké bojisko. Ozrejmujú, ako sa viac-menej bezstarostný mierový život ani nie za mesiac zmení vo vojnový život plný utrpenia, strachu, nešťastia a smrti.
V denníku nájdeme opisy každodenného života, pohľady Ilony Andrássyovej na spoločensko-politicke dianie, rodinné vzťahy a tiež detailné opisy jej pôsobenia ako zdravotnej sestry najprv v zázemí a neskôr tiež priamo na fronte. Celý denník je zároveň vyznaním lásky vášnivo milujúcej ženy k manželovi Pálovi, ktorý počas vojny tragicky zahynul na bojisku prvej svetovej vojny. Po jeho smrti sa Ilona vydá za jeho najlepšieho priateľa.
Denník Ilony Andrássyovej je jedným z najsilnejších svedectiev z obdobia prvej svetovej vojny. Pre slovenského čitateľa je zaujímavý nielen svojim jedinečným príbehom, ale aj faktom že veľká časť udalostí, ktorých sa týka sa odohrala na území dnešného Slovenska.