Nákup novej práčky nemusí byť taký jednoduchý, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Na trhu je totiž dostupných množstvo značiek a modelov s rôznymi parametrami. Otázkou však je, ktorý spotrebič je ten, ktorý vám dokonale vyperie bielizeň, ušetrí váš čas i energiu a zároveň bez chyby zapadne do vášho interiéru. Poďme si povedať, ktoré hlavné parametre je pred nákupom potrebné zvážiť.

Plnenie a umiestnenie

Dôvodov, kvôli ktorým sú práčky plnené spredu častejšie kupované ako tie zhora, je viacero. Tieto modely umožňujú využiť ich vrchný priestor na uloženie pracích potrieb alebo umiestnenie sušičky, čo šetrí priestor. Ich výhodou je aj to, že na jeden prací cyklus operú viac oblečenia. Na druhej strane sú širšie ako tie plnené zhora, a preto na ich umiestnenie i otváranie dvierok potrebujete viac miesta.

V malom byte jednoznačne oceníte vrchom plnenú práčku, pri ktorej sa nemusíte ohýbať alebo uvažovať nad jej umiestnením z hľadiska dostatočného priestoru pre jej otváranie.

Výhodným riešením je aj kúpa kombinovanej práčky so sušičkou, a to najmä vtedy, ak sú v rodine alergici alebo domáce zvieratá. Vysokou teplotou sa pri sušení zničia prípadné baktérie a po dokončení cyklu je možné oblečenie rovno odložiť do skrine.

Kapacita

Pri rozhodovaní, aká kapacita bude dostatočná, zohľadnite počet členov žijúcich v domácnosti i to, ako často periete. Všeobecne platí, že menšiu kapacitu na bielizeň majú výrobky s horným plnením, a to okolo 10 kg, pričom do tých plnených spredu sa na jedno pranie zmestí približne 13 kg oblečenia.

Máte predstavu, akú práčku chcete do vašej domácnosti kúpiť? Využite Planeo zľavový kupón alebo iný výhodný kód zo zľavového portálu Vašekupóny.sk a šetrite pri každom online nákupe.

Motor práčky, otáčky a hlučnosť

Zohľadňovanie motora je naozaj dôležité, pretože ovplyvňuje jej výkon, životnosť i spotrebu energie. Stretnúť sa môžete s klasickým motorom, ktorý je často charakteristický vyššou hlučnosťou a spotrebou energie. V porovnaní s ním je invertorový motor tichší a energeticky úspornejší. Tretím typom je Direct Drive motor, čiže najmodernejší variant motora, ktorý tlmí hluk, je úsporný i výkonný.

Ak hovoríme o počte otáčok, hovoríme o tom, ako veľmi práčka vyžmýka bielizeň. Samozrejme, čím je hodnota vyššia, o to menej vody a vlhkosti zostáva v oblečení. Všeobecne sa odporúča kupovať produkty s otáčkami 1 400 a viac, ktoré oblečenie poriadne vyžmýkajú a prípadné následné sušenie bude trvať kratšiu dobu. Hodnota otáčok sa dá pri praní znížiť a prispôsobiť pre jemnú bielizeň či väčšie kusy oblečenia.

Obávate sa príliš vysokej hlučnosti počas prania? Vyberte model, ktorý dosahuje do 50 dB a o tom, že periete, nebudete takmer vôbec vedieť.

Foto - pexels.com

Energetická trieda

Aj pri tomto druhu spotrebiča platí, že čím je energetická trieda vyššia, tým je väčšia aj úspora energie, a teda aj ušetrených peňazí. Váš rozpočet časté pranie nepocíti najmä vtedy, ak stiahnete po práčkach označených energetickou triedou A, B alebo C.

Praktické funkcie a programy

Súčasné modely ponúkajú ich používateľom omnoho viac funkcií, ako len možnosť bežného oprania vecí. K vyhľadávaným programom patrí napríklad ECO režim či 6. zmysel pre automatické vyhodnotenie, aký program sa použije podľa množstva bielizne.

Funkcia Aquastop vás zachráni pred vytopením, zvukový signál vám oznámi skončenie pracieho alebo sušiaceho cyklu a vďaka funkcii odloženého štartu jednoducho naplánujete čas prania. Pre domácnosti s malými deťmi je užitočná detská poistka pre zabránenie otvorenia dvierok práčky alebo stlačenia rôznych tlačidiel.

Kúpiť si môžete aj výrobok s automatickým dávkovaním pracích prostriedkov, ktoré sú bežnou súčasťou modernejších produktov. Smart modely jednoducho pripojíte k mobilnej aplikácii a jedným kliknutím môžete spustiť pranie alebo ho naplánovať. Aplikácia vás tiež upozorní na prípadné technické problémy.

Nákup špičkovej práčky s množstvom funkcií vás môže vyjsť lacnejšie, ak si uplatníte Philips zľavový kód.

Dĺžka pracích cyklov

Šírka výberu pracích cyklov môže ovplyvniť váš komfort pri jej používaní. Všímajte si preto, koľko programov na pranie ponúka aj s ohľadom na ich časový interval. Jednoducho povedané zvážte, aké typy praní si prajete mať a porovnávajte produkty aj podľa tohto parametra.

Okrem štandardných programov trvajúcich od 1 do 2 hodín, sú bežné i rýchle 15 až 30 minútové programy na pranie menej znečistených kusov bielizne. Obľúbite si možno aj ECO programy pre šetrenie vody a energie alebo programy určené pre špecifické tkaniny, ako je vlna či hodváb. Pozorne si prečítajte popis produktu, aby ste vedeli o všetkých ponúkaných možnostiach prania.

Toto bol náš stručný, no veríme, že praktický sprievodca výberom nového pomocníka na pranie. Na záver vám len chceme pripomenúť, aby ste sa pri nákupe tohto spotrebiča neriadili len cenou, pretože investícia vyššia o niekoľko eur vám môže priniesť výkonný a tichý model s praktickými funkciami.