Takmer polovica Američanov, a hlavne Američaniek, podľa dát z Pew Research Center z roku 2023 hovorí, že má trochu alebo veľmi negatívnu skúsenosť s online randením.

Štúdie pre magazín Forbes opakovane hovoria dokonca o vyhorení zo zoznamovacích aplikácií, čo ľudia definujú ako pocit emocionálneho, mentálneho alebo fyzického vyčerpania. Viac sa týka žien - určitú úroveň vyhorenia pociťuje podľa výskumu 80 percent  žien a 74 percent mužov.

Umelá inteligencia mení zoznamovanie

Revolúciu do sveta online randenia má priniesť umelá inteligencia (AI), ktorá by do fungovania zoznamovacích aplikácií mala priniesť najväčšie zmeny od ich vzniku.

„Predstavte si svet, v ktorom za vás váš AI randiaci správca pôjde na schôdzku s ďalším správcom. A vy potom nebudete musieť hovoriť so šiestimi stovkami ľudí,“ vysvetľuje Whitney Wolfe Herdová, ktorá pred desiatimi rokmi založila zoznamku Bumble zameranú na potreby žien. Hovorí, že umelá inteligencia pomôže platforme poskytovať „zdravšiu a spravodlivejšiu“ skúsenosť s randením.

„V blízkej budúcnosti by ste mohli so svojim AI randiacim správcom konzultovať všetky svoje neistoty a on by vám poskytol produktívne tipy na to, ako komunikovať s ostatnými ľuďmi,“ povedala Herdová v rámci tohtoročnej konferencie Bloomberg Tech v San Franciscu s tým, že ak sa využije správnym spôsobom, je umelá inteligencia veľmi silným nástrojom.

AI využíva viac mladých mužov

Aplikácie Tinder, Hinge, Bumble či Grindr už vyvíjajú AI asistentov, ktorí majú ľuďom pomáhať pri zoznamovaní sa a flirtovaní. Umelá inteligencia pomôže pri vylepšovaní profilu, či výbere fotografie, na základe ktorej dokáže rozoznať povahové vlastnosti. Aplikácia Textsfrommyex je bezplatná online platforma, ktorá vám na základe správ medzi vami a vašim bývalým partnerom zanalyzuje, kde presne sa vo vašom vzťahu stala chyba.

Podľa nedávnej štúdie AI platformy Pollfish používa už dnes jeden z troch mužov vo vekovej skupine 18 až 34 rokov v Spojených štátoch ChatGPT na to, aby mu radil ohľadom vzťahov. Oproti tomu, rovnaké správanie reportuje iba 14 percent žien v rovnakej vekovej skupine.

Zoznamka Bumble pre ženy 

Herdová, ktorá sa od detstva vyhlasuje za feministku, dbá aj pri využití umelej inteligencie na to, aby zbavila online randenia sexizmu a umožnila ženám vziať svoje životy do vlastných rúk. Na jej zoznamke ženy ako prvé oslovujú mužov.

„Prečo by dievčatá mali mať pocit, že musia ticho sedieť v kúte a čakať? Prečo tu stále panuje štandard, že ako žena môžete budovať svoju kariéru snov, ale nemôžete ako prví osloviť mužov?“ pýtala sa rečnícky v roku 2015 v magazíne Business Insider.

Zakladateľka Bumble Whitney Wolfe Herdová v roku 2018.  Foto - wikipeia.org

Herdová pozná svet online randenia. Ako 22-ročná stála pri vzniku zoznamovacej aplikácie, dnes známej ako Tinder, ktorá sa rýchlo stala globálnym fenoménom. Podľa britského denníka The Times to bola práve ona, kto jej vymyslel meno. Ako viceprezidentka pre marketing potom v Tinderi strávila ďalšie dva roky, než založila zoznamku hlavne pre ženy.

V roku 2022 zaradil Forbes Whitney Wolfe Herdovú do Siene slávy 30 pod 30. A o rok neskôr, ako 31-ročná, sa ocitla na jeho zozname najbohatších amerických podnikateliek. V roku 2023 odhadol Forbes hodnotu Bumble na 510 miliónov dolárov.

Dnes má Herdová dvoch synov a v januári 2024 odstúpila po desiatich rokoch z funkcie CEO Bumble. Stále však zostáva vo vedení firmy.

Ako aj v iných oblastiach, má umelá inteligencia ženám i mužom pomôcť, nie nahradiť ich. Vie pomôcť pri nájdení partnera, či partnerky, ostatné však stále bude závisieť na tom, akí autentickí a úprimní budete v komunikácii či novom vzťahu.