Vedeli ste, že ak zabudnete v lete mobil na prístrojovej doske, môže dôjsť k poškodeniu jeho batérie či dokonca požiaru? Teplota sa tam totiž môže vyšplhať na 50°C.

A aj keď vlastníte vodeodolný telefón, časom sa tesnenia opotrebujú a hrozí riziko vniknutia vody do zariadenia, na čo sa v servise záruka nevťahuje. Prečítajte si tipy, ako sa správne starať o mobil, aby vám vydržal čo najdlhšie.

1. Chráňte mobil pred mrazom a slnkom

Mobily dokážu zniesť nižšie teploty v zime a vyššie teploty v lete, ale nemajú radi žiadne extrémy. Výkyvy teplôt neprospievajú batérii a znižujú jej životnosť. V zime sa snažte nosiť telefón čo najbližšie k telu, v taške by mohol „premrznúť“. V lete ho nikdy nevystavujte priamemu slnku a určite ho nenechávajte v zaparkovanom aute na palubnej doske. Teplota môže dosiahnuť aj vyše 50°C, poškodiť batériu a v najhoršom prípade spôsobiť požiar.

2. Používajte originálny kábel a nabíjačku

Apple bol jedným z prvých výrobcov, ktorí prestali pribaľovať nabíjačku do krabice iPhonu v roku 2020. Neskôr sa pridali ďalší výrobcovia, aby aj oni znížili elektronický odpad. Preto má mnoho z nás nutkanie ušetriť a kúpiť si lacnejšiu neoriginálnu nabíjačku alebo kábel. Bohužiaľ, lacná nabíjačka môže spôsobiť poškodenie batérie či dokonca v ojedinelých prípadoch môže dôjsť k požiaru.

Navyše mnohé lacné batérie nedokážu mobil nabiť optimálnou rýchlosťou a z hodiny nabíjania budú zrazu dve.

Ilustračné foto - cz.123rf.com

3. Správne nabíjajte batériu a predĺžte jej životnosť

Pri nabíjaní majte telefón položený vždy tak, aby generované teplo mohlo unikať, určite nie na deke či perine. Ideálne je nenechávať mobil na nabíjačke celú noc, pretože riskujete zníženie životnosti batérie.

Vedeli ste o tom, že hranie graficky náročných hier počas nabíjania dokáže zaťažiť procesor, čím sa zvýši teplota, čo tiež neprospieva batérii?

4. Používajte kryt na mobil

Kvalitný kryt na mobil je investícia, ktorá sa vám niekoľkonásobne vráti. Vždy je potreba, aby obal na mobil sedel presne na typ telefónu, ktorý vlastníte. Tak môže poskytnúť dostatočnú ochranu.

Veľmi dobrú ochranu pred pádom poskytujú flipové puzdra, ktoré chránia zadnú aj prednú časť telefónu a ochránia aj displej. Ak vám postačí ochrana zadnej časti telefónu, spoľahlivú ochranu pred rozbitím zabezpečia silikónové alebo TPU zadné kryty.

Ilustračné foto - cz.123rf.com

5. Ochranné sklo ušetrí peniaze za výmenu displeja

Pokiaľ nevlastníte flipové puzdro, tak tvrdené ochranné sklo by na vašom smartfóne určite nemalo chýbať. Oprava rozbitého displeja patrí medzi tie najdrahšie opravy v servise a môže stáť pokojne stovky eur.

Ochranné sklo dokáže absorbovať energiu pri páde, pričom sa rozbije a stačí ho dať dole a nalepiť nové. Menšiu ochranu pred rozbitím a škrabancami dokáže poskytnúť aj ochranná fólia.

6. Voda je veľký nepriateľ telefónov

Moderné modely mobilov sa často pýšia vodeodolnosťou. Podľa stupňa krytia dokážu odolať vode do určitej hĺbky a po obmedzene dlhý čas. Tieto hodnoty sú však merané v laboratórnych podmienkach, v praxi to môže byť odlišné.

Problém nastáva pri opotrebovaní tesnení, ktoré časom strácajú svoju účinnosť. A do telefónu tak môže vniknúť aj voda striekaná pod vyšším tlakom, ako napríklad pri sprchovaní či vodných športoch. Je vhodnejšie preto neriskovať a nepoužívať mobil v bazéne, pri sprchovaní a vôbec nie v mori – slaná voda mobilu rozhodne neprospieva.

Výrobcovia v servise zistia, že sa do mobilného telefónu dostala voda vašim pričinením a nie výrobnou chybou a reklamáciu zamietnu.