Podporili už 20 zvieracích útulkov po celom Slovensku. Cez reportérku Kristínu Kövešovú, ktorá robí reportáže o týraných zvieratách a ich tyranoch, darovala firma Sanosil Slovakia dezinfekciu do troch útulkov na východe Slovenska. Sedemnástim útulkom pomohli cez zvieraciu ombudsmanku. Bez dezinfekcie sa totiž v útulkoch nezaobídu.
Dezinfekcia do útulkov
„Zachránení psíkovia sú väčšinou v zúboženom stave a najprv musia ísť do karantény. Dôležité je dať im okamžitú veterinárnu pomoc, hygienicky ich ošetriť. Je veľmi dôležité, aby pri tom množstve psov a mačiek, mali čisté prostredie, aby sa medzi nimi nešírili choroby a infekcie. Dezinfikovať treba veľa vecí: priestory, podlahy, koterce, ale aj misky na vodu a jedlo,” opisuje Dagmar Mattonová z firmy Sanosil Slovakia. Tá ponúka ekologický produkt Sanosil PET, zložený z peroxidu vodíka a koloidného striebra, bez pridania alkoholu a chlóru. To znamená, že nezapácha, a preto nedráždi čuch zvierat a ani ich citlivé labky. Dezinfekciou zásobujú pravidelne aj veterinárne kliniky.
Ilustračné foto - shutterstock
Jednoduchým postrekom z rozprašovača môžete vystriekať pelechy, ohrádky, búdy, klietky a voliéry, akváriá, teráriá či toalety. Keďže je Sanosil schválený aj na kontakt s potravinami, viete s ním ošetriť misky, zásobníky na krmivo a vodu či kontajnery na krmivo. “Na povrchu nezanecháva žiadne stopy, nie je potrebné ho oplachovať a neutralizovať, nie je korozívny. Je vhodný aj na hračky či škrabadlá, ktoré sú napr. z plyšu. Pri pravidelnom používaní odstraňuje pachy,” upresňuje Dagmar Mattonová.
Dezinfekciu potrebujú nielen zvieratá v útulkoch, ale aj domáci miláčikovia, ktorých tak ako nás ohrozujú rôzne choroby, či vírusy. Ona sama má doma škrečka. “Okrem umývania klietky a jej častí, je potrebná pravidelná výmena pilín (pri iných hlodavcoch výmena sena, piesku či inej podstielky). Samotná podstielka, ktorá je niekde balená a uskladnená, môže obsahovať zárodky roztočov, plesní, baktérií a pod., a predpokladám, že aj nášmu škrečkovi zapríčinila kožnú chorobu. Teda vždy dám pár strekov na vymenenú podstielku, záchodík aj misky na vodu a jedlo,” vysvetľuje použitie u domácich zvierat Dagmar Mattonová.
Domáce zvieratá a dezinfekcia
Pri domácich zvieratách ich majitelia často riešia problémy potom, čo sa zvieratá na prechádzkach dostanú do kontaktu s niečím kontaminovaným. Ešte horšie to je, keď ide o rôzne povrchové kožné mykózy, či kvasinkové až plesňové ochorenia.
Nákaza a šírenie chorôb je ovplyvnená rôznymi faktormi od nevhodného prostredia, kde je vyššia vlhkosť a teplota, cez zlé hygienické podmienky, nedostatočnú nutričnú hodnotu v potrave, chirurgické zákroky, až po dlhodobú terapiu antibiotikami, rôzne pretrvávajúce infekčné choroby, imunitné ochorenia organizmu alebo endokrinné poruchy.
Ilustračné foto - shutterstock
Určite tomu napomáhajú aj dovolenkové a dlhodobejšie pobyty zvierat s majiteľmi v zahraničí.
Dôležité pri dezinfekcii je pritom používať prostriedok, ktorý nemá len okamžitý účinok. Spojenie peroxidu vodíka a aktívneho striebra zaručuje účinnosť, na ktorú od svojho vzniku, čo je takmer 40 rokov, nebola potvrdená rezistencia. Takže Sanosil PET je výborný na každodenné a dlhodobé používanie. Do piach minút ničí baktérie či vírusy ako je koronavírus, ale aj plesne, kvasinky, hnilobu, biofilm a mikroorgnizmy spôsobujúce zápach. Neobsahuje alkoholy, fenoly, aldehydy, kvartérne amónne zlúčeniny (KAZ) a farbivá. Nevysušuje a nemení senzoriku ošetreného povrchu alebo vody.
Na zvieratách nám záleží, či žijú u nás doma alebo opustené v útulkoch. Myslite na to aj pri výbere dezinfekcie, ktorá môže byť šetrná, ekologická a pritom účinná.