Francúzsky módny návrhár Pierre Cardin získal popularitu nielen vďaka svojim výtvorom, ktoré boli považované za vizionárske, ale aj preto, lebo priblížil štýlové odevy masám. Od narodenia jedného z najuznávanejších módnych návrhárov 20. storočia upynulo 100 rokov.
Pierre Cardin sa narodil 2. júla 1922 (niektoré zdroje uvádzajú 7. júla 1922) v mestečku San Biagio di Callatla ležiacom neďaleko Benátok. Ako dieťa sa presťahoval s rodičmi do Francúzska. Hoci si jeho otec želal, aby študoval architektúru, už ako 14-ročný urobil Cardin prvý krok k naplneniu svojho detského sna a zamestnal sa ako pomocný krajčír.
Pierre Cardin šokoval módny svet
Na konci druhej svetovej vojny začal pracovať v módnom dome Paquin a v roku 1947 sa stal šéfom krajčírskeho ateliéru u Christiana Diora. V tomto období navrhol aj kostýmy do filmu Kráska a zviera (1947) režiséra Jeana Cocteaua.
Modely z kolekcie jeseň/zima 2009. Foto - TASR/AP
Svoj prvý módny dom otvoril Pierre Cardin v roku 1950, zameraný bol však najmä na divadelné kostýmy. O rok neskôr predstavil svoju prvú módnu kolekciu a hneď na nasledujúci rok šokoval módny svet dámskymi šatami v tvare bubliny. V roku 1959 ako prvý módny návrhár v dejinách vytvoril Cardin kolekciu vyrobenú priamo na predaj a nosenie. Neskôr dostali tieto kolekcie názov pret-a-porter (zober a nos).
Pre modely "revolucionára módy" boli charakteristické najmä jednoduché línie, geometrické tvary či inšpirácia kozmickým vekom. V roku 1964 dosiahol Cardin svetové uznanie svojou futuristickou kolekciou "vesmírny vek" a experimentovaním s novými materiálmi.
"Môj výtvor musí byť celý v rovnakej kvalite. Musí byť prepracovaný zo všetkých strán ako socha, nesmie vyzerať dobre, len keď sa naň dívate spredu," povedal.
Cardinova tvorba bola prelomová aj preto, že jeho oblečenie predznamenalo príchod unisexových šiat. Na všetky svoje modely začal umiestňovať vlastné logo, čo je dnes štandardom, ale v minulosti išlo o niečo revolučné.
Pierre Cardin a jeho svetoznáme doplnky
Pierre Cardin nebol len skvelý návrhár odevných kolekcií, ale vytváral tiež celý rad doplnkov ako tašky, topánky, kravaty alebo parfumy či dizajnový nábytok a predmety úžitkového umenia. Pracoval tiež pre automobilový i letecký priemysel.
Jeho impérium malo silné zastúpenie po celom svete. V roku 1978 podpísal produkčné dohody aj s vtedajším Sovietskym zväzom. Ako prvý návrhár mal v roku 1991 svoju módnu prehliadku na Červenom námestí v Moskve, ktorá prilákala 200.000 ľudí. Stal sa tiež prvým francúzskym návrhárom, ktorý nadviazal v roku 1979 obchodné vzťahy aj s Čínou.
Pierre Cardin medzi modelkami v Pekingu v apríli 2012. Foto - TASR/AP
Od roku 1991 pôsobil Pierre Cardin ako čestný ambasádor UNESCO a od roku 2009 aj ako vyslanec dobrej vôle Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Cardin získal za svoju tvorbu množstvo ocenení a dostalo sa mu celosvetového uznania. Bol držiteľom niekoľkých ocenení a ako prvý módny návrhár získal v roku 1992 kreslo vo francúzskej Akadémii krásnych umení (Académie des Beaux-Arts).
Celosvetovo uznávaný módny návrhár, ktorý zanechal svetu jedinečné umelecké dedičstvo, zomrel v Paríži 29. decembra 2020.