Odkedy Japonka Džunko Tabeiová ako prvá žena zdolala najvyššiu horu sveta Mount Everest, zvládlo tento náročný výstup ďalších 740 žien. Stále je to však iba 12 percent zo všetkých horolezcov, ktorí úspešne dosiahli vrchol najvyššej hory.
Prvá Slovenka zdolalal Mount Everest
Ako prvá Slovenka zdolala Mount Everest Lucia Janičová - bolo to na Deň matiek 12. mája 2024. Štít Mount Everest vo výške 8 848 metrov dosiahla z nepálskej strany južnou trasou s podporou kyslíka.
Rodená Prešovčanka Janičová došla do cieľa expedície približne o 8:28 h miestneho času, spolu s ňou sa to podarilo aj prvej Kazaške Anare Buraševovej. Slovenka v rámci prípravy na expedíciu na Everest trénovala v Alpách, kde taktiež vystúpila na Mont Blanc (4 807 m), Mera Peak v Himalájach (6 476 m) a Aconcaguu v Andách (6 961 m).
“Výstup ma naučil sebakontrole a kontrole mysle. Naučila som sa ovládať emócie, viac si veriť. Nájsť v sebe silu a odvahu, o ktorej som nevedela, že ju mám. Tieto charakteristiky by som chcela rozvíjať aj ďalej,” povedala v pondelok pred novinármi.
Zažila aj desivé momenty. “Priamo na trati ma významne zasiahlo, keď som zazrela mŕtve telá. Sú to momenty, ktoré stále spracovávam. V tých chvíľach si človek uvedomuje silu života,” povedala.
Janičovej pomohli ženy
Janičová pracuje pre biotechnologickú spoločnosť v Škótsku ako vedkyňa v oblasti imunológie. Lezeniu sa začala venovať pred ôsmimi rokmi. Najskôr začala liezť na morských útesoch a krátkych skalných stenách. Okrem toho nabrala skúsenosti v ľadolezení a zimnom mixovom lezení.
“Pre mňa samotnú je tento výstup veľmi symbolický. Prešla som si v ťažkými vecami. Zažila som znásilnenie, blokovala som to dlhých desať rokov. Taktiež som zažívala domáce násilie a strácala som životné smerovanie, neverila som si. Vtedy mi veľmi pomohli ženy z môjho okolia. Kamarátka ma nasmerovala na organizáciu Woman's Aid,” povedala pred výstupom v rozhovore pre Slovenskú sporiteľňu, ktorá ju pri historickom úspechu podporovala.
Spolu s Nadáciou Slovenskej sporiteľne a Nadáciou pre deti Slovenska rozbehli aj zbierku na podporu jednorodičovských rodín, ako bola aj Luciina. Na Mt. Everest vystúpila 12. mája o 8:28 h miestneho času, na vrchole strávila približne desať minút.
"Bol to neuveriteľný pocit, na ktorý nikdy nezabudnem,” povedala.
Výstup na Deň matiek
“Bolo ťažké uveriť, že som uvidela vrchol. Oblial ma neskutočný pocit hrdosti, šťastia a emócii. Zaplavili ma endorfíny všetkého druhu. Na vrchol som sa dostala paradoxne na Deň matiek. To sa nedá naplánovať. Je to úplná náhoda," uviedla mama 9-ročnej dcérky Adelky, ktorá ju doma privítala slovami: „Ja som vedela, že to dokážeš.”
Pre Luciu Janičovú je výstup na Mount Everest aj možnosť ako prelomiť rodovú nerovnosť. “Keď v Británii prijali zákon, že zamestnávatelia musia zverejniť platy mužov a žien, zistila som, že sú tu obrovské rozdiely. Rovnako aj v možnostiach kariérneho postupu. Odmenou pre mňa bude už to, že inšpirujem ďalšie ženy, čo sa aj pomaly deje. Už dve ženy z môjho okolia vďaka mne požiadali o pomoc a je im lepšie Ak mojím príbehom inšpirujem aj ďalšie, bude to možno viac ako dosiahnutie vrcholu. A chcem inšpirovať aj moju dcéru. Aby videla, že prekážky sa dajú zdolať, len si musí veriť,” povedala pre Slovenskú sporiteľňu.
Ako prvá žena z bývalého Československa sa začiatkom 90-tych rokov o vrchol Mt. Everestu dvakrát pokúsila aj horolezkyňa pôvodom zo Slovenska Dina Štěrbová. Oba pokusy z južnej aj severnej strany však boli neúspešné.
V krátkom čase teraz najvyššiu horu sveta zdolali dve Slovenky. Po Lucii Janičovej sa na Mt. Everest dostala 21. mája 2024 aj Lenka Poláčková, ktorá to zvládla ako prvá Slovenka bez použitia pomocného kyslíka a len ako desiata žena v histórii.