Cez víkend nás čaká zmena času. Letný čas sa zmení na zimný, čo znamená, že si pospíme o hodinu dlhšie. V noci 27. októbra 2024 sa ručičky hodiniek posunú o 3.00 hodine ráno o hodinu späť na 2.00 hod. Mnohé mobily a počítače už túto zmenu automaticky urobia za nás.
Zmena času a vplyv na naše fungovanie
Pre náš organizmus to však žiadna automaticka zmena nebude. Hoci zmena na zimný čas je ľahšia ako na letný, mnohí pocítime zásah do biologického rytmu, čo môže narušiť kvalitu spánku, zvýšiť únavu a znížiť produktivitu, kým sa telo prispôsobí. Niektorí ľudia pocítia zhoršenie duševného stavu, vrátane úzkosti či depresií, ktoré so sebou prináša rýchlejšie stmievanie sa.
Vyššie je aj riziko dopravných nehôd, pretože dni sa skracujú a mnohí ľudia sa vracajú z práce alebo školy za tmy. Šoférovanie v šere alebo úplnej tme je náročnejšie, väčší pozor musíme dávať na chodcov a cyklistov.
Kedy sa striedanie času skončí?
Európska únia plánovala ukončiť striedanie letného a zimného času po roku 2019 na základe prieskumu, v ktorom sa väčšina z 4,6 milióna európskych respondentov vyjadrila proti posúvaniu hodiniek. Pandémia to však oddialila a členské štáty sa stále nevedia zhodnúť na jednom časovom režime. Striedanie času v Európskej únii vrátane Slovenska bude pokračovať minimálne do konca roku 2026.
Prečítajte si
Slovensko sa priklonilo k trvalému používaniu zimného času, ale záverečné rozhodnutie závisí aj od dohôd so susednými krajinami, aby to nenarušilo fungovanie cezhraničnému obchodu a dopravy. V súčasnosti stále platí striedanie letného a zimného času - letný čas sa začína v marci a končí posledný októbrový víkend.
Pôvodnou myšlienkou pri zavádzaní letného času bolo ušetriť elektrickú energiu a lepšie využiť prirodzené denné svetlo. Kritici posúvania hodinových ručičiek už niekoľko rokov tvrdia, že úspora energie je minimálna.