Záhrada žije aj v septembri. Dni sa skracujú, ani sme si nevšimli, kedy sa leto prehuplo v záhrade do septembra. Počas chladnejších a upršaných dní si začíname vážiť každý slnečný lúč. Teraz je pobyt a práca v záhrade naozaj príjemná. Prišiel čas jesenných výsadieb a starostlivosti.
Záhrada v septembri: Úžitková záhrada
V jeseni ešte dozrievajú tekvice, oberáme posledné paradajky a zbierame ďalšie plody svojej práce. Dozrievajú jesenné jabĺčka, ale aj iné druhy ovocia a my si ešte stále máme z čoho vyberať.
Ak ponúka záhrada v septembri voľné zeleninové záhony, do ktorých už nechceme do jari nič vysadiť, teraz je vhodný čas vysiať zelené hnojenie. Rastlinky horčice, facélie, viky alebo hrachu dodajú pôde potrebné živiny a po ich zapracovaní do pôdy vylepšia jej štruktúru a dodajú humus. Ak to nestíhame, postarajme sa o pôdu inak. Namulčujme ju organickým materiálom, ktorý pôdu prikryje a ochráni až do nasledujúcej jari.
Ak však potrebujeme alebo chceme hriadky využiť, do zimy stihne vyrásť ešte šalát, špenát, kôpor alebo redkvička. Počas miernej zimy môžeme listy šalátu stále používať. Neprídeme tak o cenné vitamíny ani počas chladných mesiacov.
Okrasná záhrada v septembri
Jeseň je zároveň obdobím, kedy všetko začína odkvitať a my sa pomaly zmierime s tým, že okrem farebného jesenného lístia už žiadnu farebnú parádu na záhrade neuvidíme. Nie je tomu tak! Aj na jeseň toho kvitne pomerne veľa. Stačí na to myslieť pri výsadbe a nezabudnúť zasadiť do záhonov aj trvalky a kríky kvitnúce na jeseň.
Tu je 7 odolných a zároveň nádherných trvaliek, ktoré kvitnú v jeseni:
1. ROZCHODNÍK (sedum) - teraz bude reč o vysokých rozchodníkoch. Táto dužinatá suchovzdorná trvalka je v zozname najvyššie práve preto, lebo robí efekt už od letných mesiacov, kedy ju registrujem v záhonoch. Má pevné stonky a preto ho používam aj tam, kde treba podoprieť nejakého suseda - vysoké krásnoočko, či poľahnutú okrasnú trávu po daždi.
Krásne vyzerá vedľa kocúrnika alebo kavyľu. Začína kvitnúť už na konci augusta a postupne sa vyfarbuje do ružových, fialkových, ale aj červených či bielych odtieňov. Je dobré ho nechať v záhone aj počas zimy - keď naň padne námraza, je to ako v rozprávke.
Rozchodník. Foto - unsplash.com
2. KRÁSNOOČKO (careopsis) - kvitne počas celého leta a na jeseň v tom pokračuje bez toho, že by stratilo na kráse. Jeho žlté kvietky nám pripomenú letné dni a presvetlia pochmúrne jesenné počasie, kedy už často slnko chýba a preto by krásnoočko nemalo chýbať v žiadnej záhrade. Nepotrebuje ani veľa závlahy, v dobrej kondícii s iba občasnou zálievkou prežije aj letné horúčavy a môže byť vysadené v suchomilných záhonoch s trávami a inými suchomilnými trvalkami.
3. GAURA (gaura lindheimeri) - je to mohutná trvalka, ktorá nespočetným množstvom kvietkov pripomína malé biele alebo ružové motýle. Medzi gaurami nájdeme aj mohutné kultivary, ktoré dosahujú výšku aj 150 cm alebo menšie, ktoré vytvoria malý, tridsaťcentimetrový ružový bochník.
Gaura kvitne naozaj dlho. Od júla až do októbra jej drobné kvietky zdobia záhony a navštevuje ich hojne aj hmyz. Ani gauru na jeseň nestriháme, pretože počas zimy sa stáva dominantou v záhone a spolu s trávami vytvára jeho kostru. Gaura sa výborne kombinuje s ďalšími vyššími trvalkami ako je veronika, bradavec alebo sa kombinuje s trávami.
4. BRADAVEC (caryopteris) - bradavec je poloker, ktorý vyzerá počas roka veľmi nenápadne, aby sa v septembri ukázal v kráse a plnosti. Treba si naň vyhradiť dostatok miesta, lebo vie nabrať objem a pekne vyplniť chýbajúce miesta po odkvitnutých letných kvetinách. Jeho kvety vyzerajú ako čipkované modré chumáče a do záhona prinesú objem ako máloktorá trvalka. Základný kultivar má sviežu modrú farbu a zelené listy. Dajú sa však nájsť aj bradavce s jemne ružovým kvetom, či panašovanými listami. Všetky sú vitálne, suchovzdorné, vedia dobre prezimovať, aby opäť na jar vyhnala nové výhonky.
Záhrada v septembri: 7 jesenných trvaliek
5. ŽELEZNÍK (verbena) - patrí medzi nenáročné a vďačné trvalky tým, že sa samovoľne presieva a preto oň nikdy neprídeme. Svojou nenáročnosťou a vzhľadom si vyslúžil miesto v mestských výsadbách. Spoznáme ho podľa výrazne fialových kvetov na vysokej a štíhlej stopke. Je to veľmi jemná a nežná trvalka, ktorá vykúka zo zadnej časti záhonov. Môžeme ju vidieť až do novembra, kde svojou subtílnosťou odľahčuje husté výsadby.
Železník. Foto - unsplash.com
6. ASTRY (aster) - klasika záhrad starých mám. Ich obľúbenosť svedčí o veľkom množstve druhov a kultivarov. Astry nájdeme vo fialovej a modrej klasike, ale aj v odtieňoch ružovej, purpurovej až červenej alebo s nežnými kvetmi bielej.
Majú rady slnečné stanovisko, ale celkom dobre kvitnú aj v polotieni a ocenia občasnú zálievku, preto ich neradíme medzi úplne suchomilné rastliny. Napriek tomu nemôžu v jesennej záhone chýbať a po suchšom lete si užijú jesennú vlahu a odmenia sa bohatým kvitnutím
7. TRÁVY - medzi trávy kvitnúce na jeseň patrí jednoznačne miscanthus (ozdobnica). Je to veľká tráva, ktorá môže slúžiť aj ako živý plot alebo tvoriť zadnú časť výsadby, kde ju zarámcuje a oddelí od okolia. Ozdobnice vyrastú do naozaj veľkej výšky - od 160 cm až do 2 metrov, niekedy aj viac. Kultivary sa líšia aj farbou listov aj kvetov.
Nádherné su ozdobnice s červenými alebo ružovými metlinami, ale nájdeme aj jemnejšie odtiene smotanovej alebo striebornej. Majú radi slnko aj polotieň. Ozdobnica 'Gracillimus' v našich podmienkach nezvykne kvitnúť, preto sa hodí do decentných výsadieb, kde už ďalšia farba nie je potrebná. Svojou výškou a nenáročnosťou sú ozdobnice súčasťou živých plotov a okrem krásneho jesenného kvitnutia vytvárajú aj zaujímavú štruktúru v zamrznutej zimnej záhrade.
Na jeseň kvitne ozdobnými metlinami, ktoré majú na konci chumáče pripomínajúce pálku aj perovec (pennisetum). Asi pol metra vysoká tráva v tvare bochníka je naozaj ozdobou záhrady a námraza v zime mu dodáva rozprávkový vzhľad. Pozor však na jeho umiestnenie. Keď je vysadený na okraji záhona, veľmi rád sa vysieva do trávy, čo neocenia majitelia udržiavaných anglických trávnikov.
Na jeseň kvitne veľa ďalších trvaliek, jednou z nich je napríklad astilba alebo veternica, ale tie potrebujú polotieň až tieň a relatívne veľa vlahy. Z hľadiska spotreby vody a údržby sú teda náročnejšie. Preto ich do záhrady, ktorej majiteľka je zaneprázdnená, neodporúčam.