Aj keď sa nám môže zdať, že je náročné vytvoriť zelenú oázu v malej záhrade, predzáhradke či na terase, opak je pravdou. Inšpirácie pre malé záhrady sa nestratia. Výhodou malej záhrady je najmä to, že starostlivosť o ňu nám nezaberie veľa času ani síl. Ako na to?

Záhradný priestor by sme mali zúročť maximálme, musíme teda dbať na to, aby sme využili všetky rastlinné etáže. Etáže sú vrstvy zelene, ktoré použijeme na zaplnenie každého kútu.

Aj v malej záhrade je vrstva menších stromov, vrstva kríkov, vrstva bylín a trvaliek, vrstva ťahavých vertikálnych rastlín či vrstva pôdopokryvných rastlín. Zapojením všetkým etáží dosiahneme najväčší možný výnos v podobe zelenej oázy. A potom môžeme v zeleni a pri speve vtáčikov stráviť rok aj v malej záhrade a ani sa pri tom veľmi nenadrieme. Vyskúšajte naše inšpirácie.

Malé záhrady - Ako vyzerá mnohovrstvová záhrada

Vrstva stromov

Do menších záhrad sa nám zmestia možno 2-3 stromy, preto vyberajme druhy, ktoré nerastú príliš mohutne. Ak chceme mať zo stromu okrem okrasného aj kulinársky úžitok, vyberajme taký, ktorého plody môžeme zjesť. Z menších stromov je ideálny muchovník s chutnými plodmi podobnými čučoriedkam, hlošina mnohokvetá so sladkými červenými plodmi alebo jarabina sladkoplodá.

Ak túžime po jablkách alebo marhuliach, vysaďme ovocný strom na pomaly rastúcom podpníku, ktorý nám spolu so správnym strihom udrží strom v malých rozmeroch. Nebojme sa ani stĺpovitých ovocných stromov - majú síce nižšiu životnosť, ale zmestia sa do každej záhrady. Zo stĺpovitých ovocných stromov si vieme urobiť jedlý živý plot bohatý na rôzne druhy ovocia.

Môžeme vysadiť okrasné stromy, ktoré nás budú tešiť svojim krásnym kvitnutím. Sú to rôzne okrasné čerešne (sakura), višne, hlohy (napr.kultivar Paul's Scarlet), mandle alebo driene. Drieň japonský (cornus kousa) je veľmi dekoratívny veľký krík alebo malý strom okrasný svojimi listami, ktoré vyzerajú ako kvety.  Tento drieň má zároveň aj plody, ktoré sa dajú jesť. Nenarastie veľký a preto sa hodí aj do malých záhrad.

Vrstva kríkov

Aj kvitnúce kríky majú v malej záhrade svoje miesto. Vysádzajme kríky, ktoré nie sú rozložité a rastú skôr horizontálne. Medzi takéto kríky, ktoré kvitnú hneď na jar patria jazmín nahokvetý, zlatý dážď, dulovec, trnka alebo muchovník.

Krásne voňajúce kvety má kalina bodnanská, preto sa oplatí vysadiť ju hneď vedľa terasy. Ak chcem z kríkov aj jedlý úžitok, môžeme vysadiť ríbezle, kamčatské čučoriedky alebo pokojne aj maliny alebo arónie. Ak nemáme dostatok miesta, môžeme ich pestovať aj v kvetináčoch priamo na terase.

Bylinky a trvalky v malej záhrade

Vrstva bylín a trvaliek

V malej záhrade len ťažko nájdeme dostatočne veľké plochu na vytvorenie veľkého kvetinového záhona pre opeľovače a iný užitočný hmyz. Riešením je podsadiť stromy a kríky trvalkami. Ak sadíme popri neprehľadnom plote, ktorý väčšinu dňa tieni, vyberajme trvalky, ktoré znesú čiastočné zatienenie. 

Ako podsadba k plotom, ale aj pod stromy a kríky sa hodia bergénie, brunnery, pakost, alchemilky, heuchery alebo pachysandry. Z tráv tienisté podmienky dobre znáša liriope, luzula nivea či niektoré druhy carexov. Vybrať správne stanovisko rastlinám je niekedy celá veda, preto na svojom pozemku pred každou výsadbou pozorujeme svetelné podmienky.

Každá rastlina má svoje nároky - iné rastliny budeme vysádzať pod múr na severnej strane, iné k oslnenej terase orientovanej na juh. Ak nám chutia jahody, ako podsadba pod kríky sa hodia aj jahody, ktoré nám v lete prinesú plody a zároveň svojimi listami zakryjú pôdu. Bylinky a kvetiny môžeme pri nedostatku miesta pestovať aj v kvetináčoch na terase, alebo balkóne.

Malá záhrada v meste.  Ilustračné foto - unplash 

 

Vrstva ťahavých vertikálnych rastlín

K plotu alebo k opore (napr. k terase) sa dajú vysadiť ťahavé rastliny ako je minikiwi, vinič, černica, alebo schizandra. Ak potrebujeme rýchle zakrytie výhľadu alebo steny, poslúži nám okrasná wistéria, popínavá ruža, plamienok či hortenzia.

Rastliny, ktoré rýchlo pokryjú stenu alebo betónový plot a nepotrebujú oporu, pretože majú prísavky, sú napríklad pavinič  alebo brečtan.  Vertikálna zeleň býva veľmi nápomocná práve tam, kde máme málo miesta.

Vrstva pôdopokryvných horizontálnych rastlín

 Zimozeleň znesie tieň, rýchlo pokryje odhalenú pôdu a na jar pekne kvitne modrými alebo bielymi kvetmi. Rovnakú službu urobí v tmavých kútoch aj brečtan, ktorý okrem steny pokryje aj zem.

Ak máme slnečné stanovisko a potrebujeme pôdu celkom zakryť, vysaďme si materinu dúšku, nízke rozchodníky a farebné floxy. Všetky tieto trvalky sú veľmi odolné -  znesú sucho aj občasné pošliapanie.

Jeseň v malej záhrade. Ilustračné foto - pixabay.com

Jeden prvok má v malej záhrade viac funkcií

Hlavným pravidlom pre malé záhrady je, že ak chceme maximálne využiť priestor, každý jeden prvok by mal mať viacero funkcií. Chcela by som pestovať minikiwi? Využijem. že mám terasu a nechám ho ťahať po jej konštrukcii, kde mi zakryje výhľad k susedovi a keď dozrie, poskytne mi sladké plody. 

Ak sa nám nezmestí do malej záhradky aj sedenie aj zeleninové záhony, existuje riešenie. Môžeme na drevenom vyvýšenom záhone vytvoriť lavičku alebo vytvoríme širší okraj záhona. Zapojením všetkým vrstviev zelene rastúcej cez seba šetrí miesto a veľakrát sa takáto zmiešaná výsadba navzájom podporuje a chráni.

Čím viac zelených riešení nájdeme, tým bude naša záhrada príjemnejším miestom. V lete nám uprostred mesta poskytne oázu zeleného pokoja a príjemnú mikroklímu. A ak by ste hľadali inšpiráciu na lesnú záhradu, tu nájdete náš ďalší článok.