Vo februári máme v záhrade čas a priestor na domáce pestovanie. Doma si už v tomto období môžeme vysiať zeler alebo rôzne druhy šalátov. Tu sú naše tipy a rady, čo ešte môžete urobiť pre vás a vašu záhradu vo februári.
Február v záhrade
1. Kvitnú čemerice a jazmín nahokvetý
Človek záhradníči vlastne celý rok. V zime plánuje, čo bude sadiť na jar a jesť v lete, v lete zas sadí rastliny, ktoré mu prinesú radosť v zime. Jednou z takýchto rastlín je čemerica (Helleborus). Počas roka nenápadná stálozelená rastlina, ktorá v zime kvitne romantickými kvetmi.
Čemeríc je veľmi veľa odrôd - jemne ružové, biele, purpurové, fialové až čierne. Možno ich vidieť rozkvitnuté v záhradách od decembra až do marca. Čemerice sú nenáročné dlhoveké trvalky, ktorým vyhovuje bežná záhradná pôda. Za kvalitné prihnojenie kompostom na jar alebo na jeseň sa nám neskôr odvďačia bohatým kvitnutím.
Jazmín. Foto - pixabay.com
Keďže zimy na Slovensku sú v posledných rokoch veľmi mierne, môžeme v záhradách vidieť Jazmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum), ktorý pochádza z Číny, ale dobre sa mu darí aj u nás. Kvitne krásnymi žltými kvetmi počas celej zimy až do jari a rozžiari šedé kúty v záhrade. Použitý v živom plote zabezpečí v kombinácii s inými kríkmi celoročnú farebnosť.
Február v záhrade: 2. Predpestujme si priesady
Vo februári je čas vrhnúť sa na domáce pestovanie. Na výsev do skleníka alebo pareniska je ešte priskoro, ale teplota doma okolo 22 stupňov ponúka možnosť, ako si jarnú zeleninu urýchliť. Kto plánuje pestovať pór, je dobré ho kvôli jeho dlhému vegetačnému období zasadiť už teraz. Malé rastlinky póru vypestované vo vnútri sa presádzajú von, keď je denná teplota okolo 10 stupňov.
Doma si už v tomto období môžeme vysiať zeler alebo rôzne druhy šalátov. Šalát potom presunieme na záhon koncom marca. Výsadbou do skleníka či pareniska skrátime pestovateľskú dobu o pár týždňov. Detailnejšie informácie o pestovaní zeleniny, jej pikírovaní, presádzaní a ďalšej starostlivosti si vieme naštudovať pomocou kníh, online kurzov alebo videí. Ucelený kurz zacielený na pestovateľské zručnosti aj pre úplných začiatočníkov je napríklad séria webinárov Budúca úroda už teraz.
Pre pestovateľky, ktoré vedia po anglicky, internet ponúka veľa materiálu na štúdium. Z nespočetných projektov zameraných na udržateľné pestovanie v malej aj veľkej mierke je zaujímavý a praktický projekt pestovateľa Huwa Richradsa, korý je zameraný okrem záhradníčenia aj na zero-waste:
Inšpiratívne a jednoduché koncepty pre malé záhrady v meste používa austrálska pestovateľka Kat Lavers:
Všetky koncepty záhradníčenia, kde sú použité šetrné a regeneratívne spôsoby narábania s pôdou sa v poslednej dobe javia, s ohľadom na klimatickú zmenu, ako správny spôsob prístupu k pestovaniu plodín. Tento koncept sa dá použiť na malej záhradke ale aj na farmách či mnoho hektárových poliach.
3. Ostrihajme ovocné stromy
Kto tak ešte neurobil, teraz je ideálny čas na jarný rez ovocných stromov. V tomto období rez dobre znášajú jablone a hrušky. Rez kôstkovín je dobré urobiť v posledných rokoch skôr v lete ako v zime. Podľa miery skúseností sa do toho vieme pustiť aj sami.
Základné pravidlá výchovného alebo udržiavacieho rezu drevín sú celkom jednoduché, stačí len trochu praxe a pochopenie základných princípov. Kto sa chce ponoriť do problematiky pestovania a ošetrenia ovocných stromov viac, opäť máme k dispozícii študijné materiály, napríklad od pestovateľov starých odrôd:
V tomto období sa dá prihlásiť na kurzy rezu a starostlivosti o ovocné dreviny, kde sa okrem teórie dá vyskúšať pod dohľadom lektora rez stromov aj prakticky.
4. Príprava pôdy na sezónu
Teraz je ten správny čas na prevzdušnenie pôdy. Prijme tak viac zimnej vlahy, ktorou bude rastlinky zásobovať počas, u nás v posledných rokoch, veľmi suchej jari. Prevzdušnenie pôdy by malo prebehnúť šetrne, pomocou rýľovacích vidlí alebo špeciálnych "hrablí" s hrotmi. Pôdu neobraciame, len do nech ju perforujeme, trochu vidlami v pôde pokýveme, aby sme pôdu trošku nadvihli.
Keď pôdu prevzdušníme, nebojme sa ju namulčovať. Vrstva mulču zadrží vlahu a postupným rozkladom pôdu vyživí a pripraví na jarné pestovanie. Ak použijeme mulč v podobe dobre vyzretého kompostu alebo maštaľného hnoja, o úrodu máme postarané. Kým budeme sadiť, hnoj aj kompost sa dobre uležia a na mieste dozrejú a rastlinám tým poskytnú bohaté živiny.
Ilustračné foto - unsplash
Február v záhrade: 5. Ešte stále kŕmime vtáčiky
Aj keď sa nám môže zdať, že to najhoršie môžu mať operence za sebou, neprestaňme ich prikrmovať. Na začiatku jari sú vtáky vysilené uplynulou zimou a v čím lepšej kondícii začnú na jar sezónu hniezdenia, o to viac nového života a spevu nám bude spríjemňovať naše dni na záhrade.