Dreviny patria do zimnej záhrady. Poradíme vám, ako na výsadbu kríkov a ktoré dreviny určite rozjasnia zimnú záhradu.
Zimné mesiace nás vedia potrápiť bezútešným počasím a sivou monotónosťou. Ako si zlepšiť náladu pohľadom na farebnú zimnú záhradu? Vysaďte si v nej tieto dreviny!
Zimná záhrada: Najkrajšie dreviny
1. Hamamel (hamamelis molis alebo intermedia)
Hamamel je menší strom, ktorý zimnú záhradu prežiari žltými, oranžovými alebo červenými kvetmi. Zvláštne kvety prevísajúce z holých konárov oživia každý kút, ale napriek tomu hamamel do kúta rozhodne nepatrí. Strom je skvelou dekoráciou vysadený ako solitér a najlepšie urobíme, keď ho vysadíme tam, kde je naň najlepší výhľad priamo z obývačky.
Hamamel v závislosti od kultivaru kvitne od decembra až do jari. Je plne mrazuvzdorný a nenáročný na pôdny typ a jeho výška do 6 metrov ho predurčuje byť ideálnou drevinou do menších záhrad. Nádherné kvety tohto odolného stromu sú vizuálnou zimnou vzpruhou a potešením nielen pre majiteľku záhrady, ale ak ho vysadíte tak, aby bol viditeľný pre okolie, bude farebnou vzpruhou aj pre susedov.
Hamamel. Foto - pixebay.com
2. Krásnoplodka (Calicarpa bodinieri)
Menší ker, ktorý nás poteší žiarivými fialovými plodmi, čo sa objavujú na strome počas neskorej jesene a v zime. Krík je dekoratívny aj počas roka, pretože v júli kvitne ružovými kvetmi. Aj jeho olistenie je veľmi zaujímavé - mladé listy majú bronzovo purpurový nádych, neskôr sú zelené, aby sa počas jesene opäť vyfarbili do ružovo purpurových odtieňov, kedy v kombinácii s fialovými plodmi ponúknu farebné divadlo.
Bobule ostávajú na kre celú zimu až do času, pokiaľ ich postupne nezjedia operence. Ker je plne mrazuvzdorný do -24 °C . Režeme ho skoro na jar pomerne hlboko, lebo krásnoplodka kvitne na jednoročných výhonoch. Údržba nie je nejako náročná na starostlivosť, dbajme iba na to, aby sme ho prvé roky dostatočne zavlažovali, neskôr prežije aj občasné sucho.
Krásnoplodka. Foto - wikipedia.org
Zimná záhrada: 3. Kalina vonná alebo bodnanská 'Dawn' (viburnum farreri alebo bodnantense 'Dawn')
Obe patria ku najkrajším kalinám. Kultivar farreri má zaujímavé listy a ešte krajšie kvety. Kvitne za teplej zimy už od decembra a skoro na jar krásnymi bledoružovými kvietkami, ktoré sa objavujú na holých konároch v zhlukoch. Kalina aj nádherne príjemne sladko vonia, jej výraznú vôňu môžeme cítiť do vzdialenosti 3 a viac metrov.
Podobne je na tom aj kultivar 'Dawn' Ja som dlho hľadala krík, ktorý by ma počas zimy potešil kvetmi aj vôňou a voľba padla na tento kultivar. Ideálne miesto na vysadenie kalín je slnečné miesto všade tam, kadiaľ aj v zime často prechádzame - vedľa chodníka, parkoviska, do predzáhradky alebo, ak nájdeme miesto, tak rovno vedľa vchodu do domu. Toto rozhodnutie neoľutujete, pretože kalina vie naozaj potešiť oči aj nos.
Kalina vonná. Foto - pixabay.com
4. Jazmín nahokvetý (jasminum nudiflorum)
Jazmín je skvelý krík do živého plota. Po čase zakryje výhľad k susedovi alebo nevzhľadný kút či plot. Vysádzajme ho spolu s kríkmi kvitnúcimi v inej časti roka, vytvoria tak celoročne kvitnúci živý plot, čo ocenia naše oči aj opeľovače. Jazmín nahokvetý má žlté kvietky a preto je často zamieňaný za zlatý dážď (forsythia). Odlíšiť ich od seba môžeme časom kvitnutia, pretože tam, kde jazmín končí svoje kvitnutie, začína ako jeden z prvých poslov jari kvitnúť práve zlatý dážď.
Jazmín. Foto - archív ZVM
5. Zimolez purpusov 'Winter beauty' (lonicera purpusii 'Winter beauty')
Svoje miesto si medzi zimnými krásavcami tento nenápadný, ale zato veľmi zaujímavý krík, rozhodne zaslúži. Kvitne počas zimy bielymi elegantnými kvetmi, ktoré výrazne voňajú, preto ho môžeme vysádzať vedľa chodníkov a miest, kde si môžeme jeho vôňu pri pobyte vonku užiť. Ďalšou jeho výhodou je, že ho nie je nutné strihať a preto je jeho pestovanie nenáročné na čas a námahu.
Treba preto rátať s primeraným priestorom na jeho rast, aby sme ho nijako neobmedzovali a mohol nám krásne ukázať svoju figúru. Dorastá do 3-metrovej výšky a šírku má 2 metre. Znesie plné slnko aj polotieň či svetlý tieň a bežnú záhradnú pôdu.
Zimolez japonský. Foto - wikipedia.org
6. Skimia (skimia japonica)
Skimia poteší každú praktickú záhradníčku. Je to stálozelený husto rastúci ker, ktorý vytvára v záhrade štruktúru celoročnú štruktúru, nepotrebuje veľa pozornosti a jej červené kvetné púčiky zdobia rastlinu od neskorej jesene počas celej zimy. Na svoj zdravý rast potrebuje tieň až polotieň, kde vyniknú jej sýtozelené kožovité listy.
Na zdravý rast potrebuje mierne kyslú pôdu, čo vieme vyriešiť vysadením skimie pod ihličnan alebo do pôdy, do ktorej ju budeme vysádzať, primiešame ihličie a zamulčujeme ju kôrou z ihličnanu. Skimia výborne znáša pobyt v črepníku, preto je ideálna ako rastlina vedľa vstupu do domu, alebo do tienistého rohu záhrady, ktorý potrebujeme oživiť.
Znáša dobre aj sucho a nič sa jej nestane, ak na ňu niekedy zabudneme. Ona si bude spokojne a pomaly rásť, aby nás na seba opäť upozornila svojou zimnou krásou.
Skimia. Foto - pixabay.com
Ako vysadiť kríky do zimnej záhrady
Keď sme už rozhodli, čo si do záhrady vysadíme, mali by sme sa pripraviť na to, ako naplánovať ich výsadbu a následnú starostlivosť. Rastliny v kvetináčoch môžeme sadiť, pokiaľ nám to umožní nezamrznutá zem, celoročne. Ideálny čas na výsadbu je však neskorá jeseň alebo skorá jar.
Myslime na budúci rozmer kríka v dospelosti a aj keď nás láka zasadiť ešte malé kríčky nahusto vedľa seba alebo príliš blízko k plotu alebo k stene domu, dajme im primeraný priestor. Šírka dospelého kríka sa pohybuje niekde v rozmedzí 2-3 metrov a preto dbajme na dostatočný odstup, aby sme mu dopriali dostatok miesta a svetla a dovolili tak vyniknúť jeho prirodzenému habitu.
Výsadbovú jamu kopeme minimálne raz tak väčšiu ako je kvetináč, v ktorom sme ho kúpili, pri voľnokorenných rastlinách kopeme jamu dvakrát väčšiu ako je priemer koreňového balu. Jamu pred výsadbou zalejeme poriadne vodou a necháme ju vsiaknuť. Do výsadbovej jamy vrátime časť zeminy zmiešanú s dobre vyzretým kompostom alebo kvalitným substrátom bez podielu rašeliny.
Rašelinu v prírodných záhradách nepoužívame, pretože je to veľmi ťažko obnoviteľný prírodný zdroj a kvôli jej ťažbe sa drancujú vzácne rašelinové biotopy. Zeminu zmiešanú s kompostom naplníme len do polovice alebo len potiaľ, aby sme do nej vedeli vložiť rastlinu. Zvyšok objemu jamy dosypeme po okraj tou istou zmesou, mierne utlačíme a namulčujeme.
Mulčujeme kôrou, slamou alebo tým, čo je po ruke - lístím, alebo napríklad aj ďalším dielom kompostu, ktorý použijem ako mulč v hrúbke aspoň 5 cm. Takto vysadeným kríkom venujme počas nasledujúcich 2-3 rokov zvýšenú pozornosť v podobe zvýšenej zálievky, hlavne v letných mesiacoch. Odmenia sa nám neskôr v zime svojou farebnou krásou.