Vitamíny z vlastnej záhrady sú naozaj výborná nápad. Keď vysadíme na záhrade do živého plota jedlé kríky a stromy, môžeme získať hodnotné vitamíny počas celého roka aj príjemnú mikroklímu.

Plody jedlých kríkov sa dajú jesť čerstvé, sušené, zavarené v kompóte alebo uvarené na lekvár. So živým plotom nie je počas sezóny veľa práce - tú najväčšiu námahu vynaložíme pri jeho zakladaní a potom už len podľa potreby pristrihneme. Ďalej už len zbierame plody našej práce.

Vitamíny zo záhrady: Jedlé kríky vhodné do živého plota 

Jedlé sú rôzne kultivary muchovníka, hlošín, výborné sú plody veľkoplodého drieňa, arónie, ruže šípovej alebo hlohu. Plody duly, dulovca a bazy by sme mali pred konzumáciou tepelne upraviť.

Výborným zdrojom vitamínu C a vzácnych olejov sú plody rakytníka a dôležité minerály nám doplní lieska. V teplejších oblastiach sa darí aj fige či takej exotike ako je hurmikaki. 

Hlošina ebbingeova. Foto - Marianna Piršelová

 

V plodoch sympatického kríka muchovníka sa nachádzajú  vitamíny skupiny B, C, arónia je známa svojím vysokým podielom antioxidantov. Plody rakytníka patria medzi najlepšie zdroje vitamínu C a keď si ich zamrazíme, môžeme z nich čerpať vitamíny počas celej zimy.

Použiť ich môžeme aj ako náhradu citróna na ochutenie čaju alebo ich odšťaviť a pripraviť si vitamínovú bombu. Sušené šípky alebo kvety aj bobule bazy sú skvelé na čaj a lieskovce podobne ako všetky orechy sú prospešné pre naše nervy, pleť, srdce aj svaly. Ak nejakú časť úrody lieskovcov "zabudneme" na strome, spríjemníme tým jedálniček veveričkám aj vtákom.

 

Záhrada v novembri: 10 vecí, ktoré ešte môžete urobiť počas novembra v záhrade - kliknite

 

Rakytník. Foto - Marianna Piršelová

 

Vitamíny zo záhrady: Jedlé stromy vhodné živý plot 

Väčšinou sa používajú stromy menšieho vzrastu ako je sladkoplodá jarabina, muchovník (zapestovaný ako strom), mandľa či mišpuľa. Len medzi jarabinami poznáme zaujímavé jedlé kultivary alebo medzidruhové krížence - jarabinohloh, jarabinohrušku, jarabinoaróniu alebo jarabinomišpuľu.

Všetky tieto dreviny majú jedlé plody a nemajú viac ako 6-8 metrov, takže sa hodia aj do menšej záhrady. Mišpuľa je nenáročný strom, ktorého plody, aby dozreli, potrebujú prejsť mrazom. Ovocie chutí aj má konzistenciu ako jablková detská výživa. V neskorých jesenných mesiacoch sú pre nás netradičným zdrojom vitamínov. Strom pekne vyzerá a vynikne v predzáhradke alebo pri terase ako solitér.

 

Mišpuľa obyčajná. Foto - Marianna Piršelová

 

Ak sa rozhodujeme aké dreviny na živý plot použiť, pozorujme, aké pôvodné rastliny v našom okolí rastú. Tieto väčšinou chutia nielen nám, ale rozpoznajú ich ako potravu aj miestne živočíchy. Podporíme tak ich jedálniček aj biodiverzitu. Kvety bude poznať a hojne navštevovať aj hmyz a opeľovače. 

Mikroklimatická funkcia živého plota

Živé ploty sú výbornými klimatickými pomocníkmi do malých mestkých záhrad.

Letné horúčavy dokážu potrápiť ľudí aj zvieratá. Skúste si v lete sadnúť na oslnené miesto a potom do tieňa stromu. Teplota sa zníži aj o niekoľko stupňov. Strom ako dokonalá klimatická jednotka nás dokáže svojím tieňom nielen ochrániť pred slnkom, ale svoje okolie ochladzuje výparom vody. Podobne fungujú aj kríky. Preto je nám počas horúčav príjemnejšie na záhrade plnej zelene ako uprostred betónovej džungle.