Kľak je ikonický kopec Lúčanskej Malej Fatry. Je z neho krásny kruhový výhľad do blízkeho aj širokého okolia. Medzi turistami je veľmi obľúbený. Zvládnu ho začínajúci turisti, rodiny s menšími deťmi aj seniori. Ostrieľaní turisti si vedia základnú trasu spestriť náročnejším okruhom.
Výstup na Kľak - popis trasy a čas
Fačkovské sedlo – Staré cesty – Reváň – Pod Skalou – Kľak – návrat po rovnakej trase
Kľak, ktorý je vysoký 1352 metrov, vidieť už z diaľky, keďže má veľmi špecifický tvar. Tvorí ho výrazný skalný masív, ktorý vyčnieva z ponad lesa. Vedie k nemu viacero turistických trás.
Tú najľahšiu na vrchol bez problémov zvládnu za dve hodiny aj rodiny s malými deťmi, či seniori. Cesta späť potrvá 1,5 hodiny, čo z neho robí veľmi príjemný poldenný výlet. Náročnejší turisti si môžu spiatočnú trasu predĺžiť cez Vrícke sedlo.
Ikonický Kľak možno obdivovať už z parkoviska vo Fačkovskom sedle. Foto - redakcia
Začiatok trasy je na parkovisku vo Fačkovskom sedle, ktoré je vzdialené asi 40 km od mesta Ilava. Kľak zbadáme už pri vystúpení z auta, čo z neho robí dobrý motivačný cieľ. Nastúpime na žltú značku, ktorá informuje, že na Kľak nám to potrvá 1 hodinu a 55 minút. Tí rýchlejší to zvládnu aj za kratší čas.
Po pár minútach cesty popri lúke prídeme k prvému rázcestníku Staré cesty. Z cesty odbočíme doľava a naďalej sledujeme žltú značku. Vstúpime do lesa, kde nás čaká mierne strmý úsek stúpania. Trasa je bezproblémová, avšak po dažďoch môže byť úsek nepríjemný.
Úvodné stúpanie vedie upraveným lesným chodníkom. Foto - redakcia
Miernymi serpentínami v lese sa po necelej hodine dostaneme na prvé zaujímavé miesto s krásnym výhľadom na okolie a opäť aj na samotný vrchol Kľak. Reváň je vo výške 1205 metrov a nájdeme tu výborné miesto na prvý oddych či občerstvenie. Odtiaľ pokračujeme už iba miernym stúpaním po zalesnenom hrebeni.
Z Reváňa je cieľ cesty na dohľad. Foto - redakcia
Les končí asi desať minút pred vrcholom pri rázcestníku Pod skalou. Tu k našej žltej značke pribudne aj zelená, ktorou prichádzajú turisti smerujúci z Vrícka.
Zvyšok trasy opäť mierne stúpame po úzkom chodníku popri skalných bralách. Po ľavej strane už môžeme obdivovať široké výhľady do okolia. O pár minút zbadáme vrcholový dvojkríž, ktorý stojí na samotnom vrchole kopca.
Vrchol Kľaku zdobí slovenský dvojkríž. Foto - redakcia
Krásne výhľady z Kľaku
Vrchol Kľaku je netypický. Tvorí ho rozľahlá trávnatá plošina so skalami, na ktorých sa dá aj pohodlne posedieť. Ak je pekné počasie, zhromaždí sa tu občas aj dosť ľudí a na vrcholovú fotku sa niekedy aj pár minút čaká. Treba rátať aj s možnosťou vetra, pred ktorým vedia ochrániť vyčnievajúce skaly. Pred dažďom sa tu však nikde neukryjete.
Kľak je pri dobrom počasí dokonalým vyhliadkovým bodom. Vidieť môžete všetky okolité pohoria – Vtáčnik, Kremnické vrchy, Veľkú Fatru, Strážovské vrchy, ale aj vzdialenejšie vrcholy Martinských holí, Západných, Nízkych aj Vysokých Tatier.
Po oddychu a pokochaním sa okolitou prírodnou scenériou, zostupujeme rovnakou trasou späť, čo potrvá približne hodinu a 20 minút.
Pri dobrom počasí vidno z vrcholu veľa známych slovenských pohorí. Foto - redakcia
Ak patríte k zdatnejším turistom, spiatočnú trasu je možné si zatraktívniť a predlžiť asi o 10 km, čo z nej spraví kvalitný športový výkon.
Kľak - trasa aj pre náročnejších turistov
Z vrcholu Kľaku sa vyberieme po červenej značke smerom na Vríčanske alebo Vrícke sedlo, do ktorého je to hodina a 20 minút. Celý čas zostupujeme najprv sedlom Malého Kľaku, z ktorého sa nám stále núkajú pekné výhľady na Kľak aj vzdialené okolie. Pri peknom počasí dovidieť aj vrcholy Nízkych Tatier.
Minieme fotogenické vyhliadkové miesto Ostrá skalu a po desiatich minútach cesty lesom prídeme do Vríčanskeho sedla. Je to známy bod ikonickej turistickej Cesty hrdinov SNP a miesto stvorené na oddych. Budeme ho potrebovať, lebo pred nami je najnáročnejší úsek trasy.
Vríčanské sedlo. Foto - redakcia
Zmeníme značku na žltú a ešte necelú polhodinu ideme príjemným terénom popri lúkach smerom na Bak.
Na Baku opäť zmeníme značku, tentokrát na zelenú a smerujeme opäť na Kľak. Čaká nás takmer dvojhodinový výstup, pri ktorom prekonáme 500 výškových metrov. Nie je to jednoduchá trasa, keďže stúpame strmšou cestou stále nahor. Cesta je dosť zničená lesnou ťažbou, preto môže byť pri horšom počasí blatistá.
Cestou na Bak obdivujeme krásne fatranské lúky. Foto - redakcia
Kľacký vodopád - národná prírodná pamiatka
Už po necelej hodine nás ale čaká prvá odmena v podobe krásneho Kľackého vodopádu. V roku 1996 bol ako jeden z piatich vodopádov na Slovensku vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.
Nachádza sa v nadmorskej výške 990 m a voda padá z výšky 30 metrov. Jeho ohlušujúci hukot počuť už z diaľky. Svoju plnú silu ukazuje vždy na jar a po výdatných dažďoch. V období sucha je vody menej.
Zvyšná hodina výstupu už vedie krásnym hustým lesom v 5.stupni ochrany prírody, s romantickými zákutiami, čistinkami aj miestami pripomínajúcimi prales. V júni nás tu sprevádza intenzívna vôňa medvedieho cesnaku.
Kľacký vodopád. Foto - redakcia
Nakoniec dorazíme k miestu, kde sme už dnes raz boli – k rázcestníku Pod skalou. Z neho už zostupujeme rovnakou trasou dole ako počas výstupu na Kľak. Za hodinu a 20 minút sme na parkovisku Fačkovského sedla. Občerstvenie na salaši Kľak môže byť zaslúženou bodkou výletu.
Dlhší okruh trasy na Kľak s návratom cez Vrícke sedlo má dĺžku takmer 17 km a zvládnuť sa dá za 7 hodín. Ďalšou alternatívou môže byť výstup na Kľak z obce Vrícko.
Výlet na Kľak spestrí aj návšteva neďalekej známej obce Čičmany, ktorej maľované domčeky sú unikátnou svetovou raritou.