Aké je to, keď dve ženy píšu jednu knihu? Čo Kristínu Ježovičovú odrádzalo na písaní a prečo sa pustila aj do ťažkých tém, ktoré sú stále tabuizované? Aké je to písať texty, pri ktorých plačete? Prečo číta a píše Young adult literatúru a čo dokáže dať dospelému čitateľovi? Aj odpovede na tieto otázky nájdete v našom podcaste:
Podcast si môžete vypočuť aj vo svojom obľúbenom prehrávači (kliknite na ikonu):
Kristína Ježovičová začala s písaním na rodičovskej dovolenke. Aktívne píše osem rokov. „Ja som si povedala, že idem pre seba niečo spraviť. Počas rodičovskej som sa pustila do písania a prechádzala som rôznymi fázami. Aj tou, že keď po mne niekto iný čítal texty, alebo aj ja sama, tak mi to písanie až také super neprišlo. Po čase som sa snažila zlepšovať, komunikovať s vydavateľmi, ale stále je to proces. Autor má pred sebou nikdy nekončiacu cestu. Keď ide s kožou na trh, prichádza zodpovednosť a je to zložitejšie.“
Kristína rada píše rôznorodé knihy, aj keď „nálepke“ autorka ženských románov sa nebráni. „Ženské romány sú niekedy tak dobre napísané, že je to aj spoločenský román. U mňa musí nastať stav, že knihu čítam, kým ju nedočítam. To, či je ženský román dobrý, nespočíva v téme, ale v tom, ako je napísaný. Odhliadnuc od toho, v podaktorých knihách pre ženy sa rozoberajú vážne spoločenské problémy. A nejde vždy len o neveru alebo milenecký trojuholník."
Kristína Ježovičová Foto - archív KJ
Dnes sa skôr považuje za autorku kníh pre mladých. Tie nielen píše, ale aj číta. V našom podcaste vám ponúkne aj niekoľko tipov pre vašich tínedžerov. Čoskoro sa na trh dostane jej novinka, ale ešte stále rezonuje nielen medzi mladými kniha „#nevyslovené".
Je to príbeh, ktorý šokuje a dojíma zároveň. Príbeh sexuálne zneužívaného chlapca, ktorý nepatrí len do rúk mladým. „Ja som si jednoducho povedala, že túto knihu musím napísať. Aj o zneužívaní chlapcov treba hovoriť. Nie je to skutočný príbeh konkrétneho chlapca, aj takých Frederikov ako je ten môj, v mojej knihe, chodí, žiaľ, po svete veľa. Muselo to ísť zo mňa von, za všetkých tých, čo takto trpia,“ dodáva spisovateľka Kristína Ježovičová.
Young adult literatúru číta so svojou dcérou. Prišlo to úplne prirodzene ako dievčatá rástli. „Z kníh pre mladých sa veľa dozvedia aj dospelí. Tínedžerská literatúra je tiež „nálepkovaná“, podobne ako ženská, ale aj tam sa dokážu rozoberať veľmi vážne a citlivé témy a nie je to len literatúra pre násť-ročných.“
V našom podcaste dostanete aj niekoľko tipov na čítanie.