Hoci Margot vyzerá ako bábika Barbie, dokázala v mladom veku nielen preraziť ako herečka, ale ešte aj založiť úspešnú produkčnú spoločnosť. Firma LuckyChap Entertainment minulý týždeň získala ocenenie magazínu Variety v špeciálnom vydaní s názvom Power of Women (Sila žien).
V kategórii producent roka uspela za podporu ženských filmových tvorkýň, spracovanie príbehov ženských hrdiniek a zamestnávanie žien vo filmovom priemysle.
Margot Robbie pomáha ženám
Produkčnú spoločnosť LuckyChap Entertainment založili spolu Margot Robbie, jej manžel Tom Ackerley, priateľka z detstva Sophia Kerr a Tomov kolega Josey McNamara v roku 2014. Zaumienili si vyrovnávať nepomer medzi ženami a mužmi vo filmovom priemysle, kde sme si zvykli, že režisérom, scenáristom a kameramanom je zvyčajne muž.
Už len tie slová znejú zvláštne, lebo ich nepoužívame: tvorkyňa, kameramanka, zvukárka, osvetľovačka. Aj vďaka LuckyChap Entertainment si na ich používanie môžeme začať zvykať.
Z Austrálie za slávou do Los Angeles
Magazín Variety opisuje, ako sa Margot Robbie v sedemnástich presťahovala z mesta Gold Coast v štáte Queensland v Austrálii do hlavného mesta Melbourne, aby odštartovala svoju hereckú kariéru. Nemala nič isté. Vyrastala s matkou a tromi súrodencami, nemala peniaze ani konexie.
Napriek tomu sa jej rýchlo podarilo dostať rolu v populárnom seriáli Susedia, vďaka ktorému sa preslávila aj Kylie Minogue. Vďaka tejto úlohe sa mohla neskôr presťahovať do Los Angeles, kde sa rýchlo uchytila.
Prvá naozaj veľká rola prišla v roku 2013, kedy si po boku Leonarda DiCapria zahrala vo filme Vlk z Wall Street. V tom istom roku pri nakrúcaní romantického filmu Suite française spoznala svojho budúceho manžela Toma Ackerleyho. Nápad od kuchynského stola Na londýnskej premiére Vlka z Wall Street sa zišla skvelá partia. Margot a jej kamarátka z detstva Sophia Kerr, Tom a jeho kamarát Josey McNamara, obaja pomocní režiséri.
V ich hlavách pobláznených alkoholom skrsla myšlienka prenajať si spoločne dom v Londýne. Neskôr sedeli spolu pri kuchynskom stole, keď si Margot pri čítaní scenára povzdychla: “Chcela by som hrať tú rolu, ale je mužská. Čo s tým?”
Priatelia začuli Margotinu túžbu po sebarealizácii a spoločne založili produkčnú spoločnosť LuckyChap Entertainment. Medzi hercami nie je výnimočné mať vlastnú firmu na produkovanie filmov, v ktorých hrajú, no Margot mala vtedy iba 24 rokov a to výnimočné je.
“Margot na mňa spravila veľký dojem,” hovorí o nej skúsenejšia herecká kolegyňa Charlize Theron. “V tomto veku prebrala kontrolu nad svojou kariérou a je taká proaktívna v tom, čo chce robiť. Som z nej až vydesená.”
Podľa magazínu Variety Josey McNamara spomína, že Margot “bola v bode kariéry, v ktorom bola schopná založiť spoločnosť a chcela podporovať iné ženské tvorkyne a vytvoriť pre ne priestor, aký ona sama dostala.”
Hnutie #MeToo ich nakoplo k zmene
Ich prvé filmy režírovali muži. Orientáciu na ženské autorky a pracovníčky filmového priemyslu posilnilo hnutie #MeToo po škandále filmového producenta Harveyho Weinsteina.
“Začiatkom roku 2018 sme prijali vedomé rozhodnutie dostať za kameru viac žien,” spomína Margotin manžel Tom Ackerley. Čo si zaumienili, to sa im aj podarilo uskutočniť.
Film Fantastická premena Harley Quinn (originálny názov Birds of Prey) režírovala Cathy Yan, scenár k nemu napísala Christina Hodson a produkovali ho Margot Robbie a Sue Kroll. Film zobrazuje ženské hrdinky, ktoré sa snažia spolu poraziť zločinca, v hlavnej úlohe s Margot Robbie. Nasledovali ďalšie úspešné filmy.
Najväčší úspech prišiel v tomto roku s fenoménom Barbie. Film zarobil 1,4 miliardy dolárov a je doteraz najúspešnejším filmom štúdia Warner Bros.
Margot pobavila publikum aj bez hlasu
Na odovzdávaní ocenenia Power of Woman Margot Robbie pobavila publikum, aj keď za celý čas na pódiu nepovedala ani jedno slovo. Celý príhovor ostal na jej kolegov, manžela Toma a kamaráta Joseyho. Margot krátko pred galavečerom prišla o hlas. Napriek tomu sa elegantne vynašla.
Napísala prejav, ktorý páni spoločne prečítali. Vtip bol v tom, že Margot ho napísala v ich mene, ako keby si ho písali sami, ale pred galavečerom im ho nedala prečítať. Aké to bolo pre pánov prekvapenie, keď čítali, že Margot vždy využívajú na to, aby namiesto nich prednášala spoločenské prejavy.
“Máš pravdu, Tom, robíme to a nie je to fér,” čítal Josey McNamara, čo v jeho mene Margot napísala. “Len preto, že sa živí hraním, neznamená to, že vystupovanie na verejnosti nepovažuje za rovnako hrôzostrašné ako my.”
A jej manžel Tom pokračoval: “Vieme to a preto tu a teraz pred vami všetkými a Duou Lipou, do ktorej som tajne zamilovaný, vyhlasujem, že odteraz nenechám všetky prejavy na Margot,” prečítal Tom Ackerley pred smejúcim sa publikom a speváčkou Dua Lipa, ktorá im ocenenie odovzdala.
Za ženu hovoria dvaja chlapi
Publikum sa zabávalo aj na tom, keď Margot poukázala na paradox, že za ženu na ocenení Power of Women hovoria dvaja chlapi. “Ale som to ja, Margot, kto píše tieto riadky. Musím povedať, že jediná vec, ktorú milujem viac ako vidieť ženy, ktoré podporujú ženy, je vidieť mužov podporujúcich ženy,” vyznala sa Margot.
“Posledných 10 rokov som sledovala ako títo dvaja chlapci venovali svoju kariéru podpore žien v tomto odvetví a nič ma nemôže prinútiť milovať ich viac.”