Andrea Vindt sa pred pár rokmi inšpirovala vlastným materstvom a vytvorila módnu dizajnovú značku určenú pre ženy. Ako sama hovorí, DNA celej značky tvorí zips, ktorý symbolizuje spojenie medzi matkou a dieťaťom, ale aj praktickosť, funkčnosť a eleganciu. Ruka v ruke s módnou značkou vznikla aj galéria Mīna art space, ktorá bude v roku 2025 oslavovať výlučne ženské autorky. Začítajte sa do rozhovoru s Andreou Vindt pre Ženy v meste.
O inšpirácii materstvom a ženstvom vo vašej tvorbe niet pochýb, kedy ste sa rozhodli tieto témy zviditeľniť cez módu?
„Myšlienka mi lietala hlavou už pri mojej prvej dcére Jasmin, ale pravdou je, že nie som človek, ktorý keď má nejaký nápad, púšťa sa hneď do realizácie. Mala som strach a obavy, takže som si to len držala v hlave a maximálne sa o tom rozprávala s mojim manželom. Zlomový moment nastal vtedy, keď sa mi narodil syn Dorian. Boh mi opätovne doprial dojčiť a ja som zase začala riešiť ten istý problém s obliekaním ako pri Jasmin. Cítila som, že je čas skúsiť pretaviť moju myšlienku do reality, ale zároveň musím povedať, že vpred ma poháňal práve môj manžel, pretože už asi nemohol počúvať, ako sa stále sťažujem, že dookola nosím bielu košeľu (smiech).
Je však pravda, že ma naštartovala ešte jedna, dnes už poviem, že celkom vtipná vec. Keď som si objednala z nemenovaného reťazca šaty na dojčenie a pod prestrihom, ktorý už na prvú hovoril, že dojčím, boli dva výrez... Ja som sa v momente, keď som si ich obliekla a vyskúšala, cítila ako dojná krava.“
Už pred narodením dieťaťa sa všetko točí hlavne okolo bábätka, na matku sa často zabúda. Je aj toto inšpiráciou, ako ženám matkám venovať viac pozornosti?
„Ja si dovolím povedať, že aj pred, aj po (úsmev). Aj keď sa môj manžel snažil najviac ako vedel, hormóny so ženou dokážu zamávať a aj ja som niekedy mala pocit, že sa na mňa zabúda. Ja, čo som obe deti donosila, prirodzene porodila, dojčila a starala sa o nich najviac ako som dokázala. Takže áno, to bola tá neutíchajúca potreba prepojiť moju potrebu s túžbou, ako ukázať sama sebe a všetkým matkám, že nemusíme robiť kompromisy medzi starostlivosťou o svoje dieťa a svojím pocitom ženskosti. My matky si zaslúžime byť oslavované a preto som chcela začať tvoriť šaty, ktoré nás podporujú v tom, aby sme sa cítili krásne, slobodne a sebavedomo.“
Andrea Vindt
Čo vás na prerode zo ženy na matku zaskočilo najviac?
„Prekvapila ma obrovská zmena v mojich prioritách a zároveň stereotypy, s ktorými sa matky stretávajú v prvých rokoch života vo svojej novej úlohe. Často sa očakáva, že práve materstvo znamená pre ženu vzdať sa svojich potrieb a štýlu. Moja predstava bola jasná. Každá matka, môže byť starostlivá a zároveň môže vyžarovať sebaistotu, byť ženou bez kompromisov, byť matkou bez obmedzení.“
Venujete sa móde, ktorá by niektorým mohla pripadať, že je určená primárne dojčiacim mamám, avšak, je to asi kúsok na celý život…
„Áno, myšlienka bola vytvoriť modely v prvom rade pre dojčiace ženy. Keby som ja sama nedojčila obe moje deti, tieto šaty by neexistovali a vlastne ani Maison Vindt (značka - pozn.red.) či Mīna art space (galéria). Ale zároveň od vytvorenia prvého prototypu s názvom „Jasmin“ bol cieľ vytvoriť taký model, ktorý bude ženu sprevádzať aj po skončení tohto „kojo“ obdobia, alebo si k ním nájde cestu počas tehotenstva, keď sa jej bruško zväčšuje. Nechcela som vytvoriť modely, ktoré po ukončení dojčenia zapadnú prachom v skrini.
Zároveň som od začiatku myslela aj na to, že šaty chcem šiť „one size“, pretože sama som pri oboch mojich tehotenstvách pribrala 20kg a necítila som sa po pôrode veľmi atraktívna. Od začiatku som mala jasno v tom, čo chcem náročnej klientke priniesť a na každom detaile mi záleží. Aj preto som volila výrobu s detailným prepracovaním v chránenej dielni na Slovensku, ktorá má s krajčírskymi technikami dlhoročné skúsenosti. Takže áno, ja verím, že moje modely bude dediť moja dcéra, tak ako som ja dedila veci po mojej mamine, ktorá síce vyrastala v skromných pomeroch, ale mala veľmi dobrú kamarátku krajčírku a často si dávala šiť veci, ktoré boli do detailov prepracované a robené s láskou. Vďaka mamke mám tento cit pre detail, to mi ostalo hlboko v spomienkach z detstva.“
Móda pre dojčiace ženy je dnes celkom populárna, na niektoré vaše modely by som však nikdy nepovedala, že skrývajú zips. Môžeme povedať, že práve zips je pre Andreu Vindt celkom charakteristický?
„Presne tak. Zips je pre mňa viac než len funkčný detail – je to DNA mojej značky. Symbolizuje spojenie medzi matkou a dieťaťom, ale aj praktickosť, funkčnosť a eleganciu. Stelesňuje slobodu a posilnenie. Je tajuplne schovaný tak, aby doprial každej matke, ktorá dojčí alebo si odsáva mlieko, možnosť, aj keď len na pár mesiacov, užiť si pocit pohodlia a slobody. Podporuje myšlienku, aby každá matka mohla kŕmiť svoje dieťa štýlovo, bez skrývania sa na smradľavom záchode, ale hlavne bez pocitu obmedzenia.“
Módna značka Maison Vindt
Kto všetko stojí za značkou Maison Vindt?
„Za značkou stojím ja, spolu s talentovanou krajčírkou z chránenej dielne. Šaty šijeme z kvalitných materiálov, ktoré starostlivo vyberám. Do každého jedného modelu sa vkladá láska k detailom a láska k poctivej práci. Na každom detaile vidieť, že je za šatami veľa práce. Barbora Yurkovič raz napísala „Táto značka nezapadá rukopisom ani cenovou reláciou medzi malé lokálne značky, jej koncept vyznieva skôr ako by sme sa pozerali na autorskú kolekciu tvorenú dizajnérom.“ Rada svojim klientkam v showroome ukazujem spracovanie modelov aj z rubovej strany, aby to viac nacítili a vedeli si živo predstaviť, že to nie je len zošitie nejakých kusov látky.“
Je náročné nájsť v dnešnej dobe šikovnú krajčírku?
„Áno, nájsť šikovnú poctivú krajíčku s remeslom v krvi, je dnes veľká výzva. Od začiatku spolupracujem s chránenou dielňou, kde majú dlhoročné skúsenosti s krajčírskymi technikami. Táto spolupráca mi umožňuje tvoriť výnimočné kúsky a zároveň podporovať lokálne remeslo. Každý jeden vnútorný steh je pre nás rovnako dôležitý ako ten vonkajší, vďaka čomu sú šaty Maison Vindt prepracované do detailov, určené na odovzdávanie ďalším generáciám. Ja naozaj verím, že niektoré modely, ktoré ja nezničím častým nosením, bude po mne nosiť dcéra Jasmin.“
Podnikanie na Slovensku je „zážitkom“ samo o sebe, podnikať so slow fashion značkou v druhom najväčšom meste asi nebude jednoduché? Alebo sa mýlim? Ako to je?
„Je to tak. Je to cesta, výzva. Nič, čo je jednoduché, nefunguje dlho. Som malá, „no name“, značka, ktorá sa snaží prinášať ženám kvalitu a hodnotu. Košice majú svoje čaro – som rada, že žijeme s rodinou práve tu. Naša kultúrna scéna a komunita ľudí, ktorí podporujú lokálnu tvorbu ma inšpiruje. Samozrejme, existujú výzvy, ako získať širšie povedomie na národnej a medzinárodnej úrovni, ale verím, že ak robíte niečo s čistou vášňou a jasnou víziou, úspech príde.“
Aké sú vaše klientky a ako veľmi je pre vás dôležitý príbeh, prečo si šaty kupujú?
„Moje klientky sú rôzne ženy, rôznych vekových skupín. Sú to matky, ktoré dojčia, ale aj matky, ktoré sú už dávno za týmto obdobím, sú to ženy, ktoré nemajú vôbec deti, sú to biznis ženy, ktoré milujú štýl, každý ich príbeh ma inšpiruje. Musím sa priznať, že sama teraz riešim otázku, prečo si vlastne moje šaty kupujú. Čo ich na mojich modeloch baví? Keď som predstavovala na začiatku modely, fotili sme to na modelkách, ale postupne som cítila, že to nie je ono, že to nie sú ženy, pre ktoré som modely vytvorila. Nehovorím, že ich nemôže nosiť modelka, ktorá má dieťa, dojčiť ho a zároveň aktívne pracuje, ale mne sa také nepodarilo v tej dobe nájsť. Myšlienka fotiť na skutočných ženách, matkách, sa zrodila postupne, všetko sa vyvíja a Maison Vindt nie je výnimkou.“
Módna značka Maison Vindt
Inšpirácia je asi všade okolo nás, kedy a podľa čoho tvoríte jednotlivé kolekcie?
„Áno, u mňa je to presne tak, inšpirácia je všade a prichádza neustále – či už z každodenného života, rozhovorov, momentov materstva, umenia, alebo len toho, že vidím krásny kvet počas prechádzky v parku. Zavriem oči a nechám sa unášať. Nie som brand, ktorý tvorí podľa sezóny, ani podľa fashion vĺn, ktoré sa menia tak rýchlo, ako ročné obdobie. Samozrejme, sledujem, čo sa vo svete módy odohráva, ale nezasahuje to do mojej tvorby. Od začiatku tvorím priebežne v malých limitovaných edíciách. Mojim cieľom je, aby každá kolekcia bola nadčasová, plná hravosti a energie.“
Vaše oblečenie je často vo výrazných farbách alebo strihoch, sú hravé, volánové, madeirové a elegantné zároveň, počula som vás raz hovoriť o tom, že sú k lodičkám aj k bagandžiam. Aká je vízia ich nosenia?
„Často zažívam, že do showroomu prídu ženy, ktoré v prvom momente, ako vidia šaty, povedia: veď ja nenosím každý deň vysoké topánky. Rozhodnú sa, že si niečo skúsia, no ja k tomu ponúkam vyskúšať si topánky, či už lodičky, chunky boots, šľapky... a zrazu sa im otvorí myseľ a vidia, že sa modely dajú kombinovať na rôzne príležitosti či udalosti. Snažím sa ponúkať ženám možnosť vyjadriť ich štýl. Často sa aj ja sama fotím a natáčam, keď nosím svoje modely a kombinujem ich na rôzne spôsoby, aby som im mohla trošku viac priblížiť, ako sa dajú nosiť. Moje oblečenie je vlastne môj svet: moje nálady, zmeny ročného obdobia, zmeny nálad, prosby mojich klientok, skrátka všetko, čo si len viete predstaviť.“
Módna značka Maison Vindt
Možno nás teraz číta mama, ktorej nebolo dopriate dojčiť alebo to nepovažuje za najkrajšie obdobie života. Sú tvoje šaty určené aj pre ňu?
„Táto otázka je veľmi ťažká. Sama o nej veľakrát premýšľam, pretože aj keď som si tým sama neprešla, viem si predstaviť, že pre tie ženy je to bolesť alebo trauma, či dokonca odpor. Nechcem odpovedať, že, samozrejme, sú, pretože zipsy sú tak schované, že o nich nebudú ani vedieť, ale to si naozaj nedovolím. Ja by som bola veľmi rada, ak by som mohla tvrdiť, že áno, ale moje vnútro mi to nedá. Veľmi rada by som im však možno aj prostredníctvom tohto článku povedala, že som tu pre nich, ak niečo z toho zažili, rozumiem, ale chcem, aby vedeli, že je tu možnosť im vyhovieť a jednoducho tam zipsy nedať.“
Aj vy sama nosíte svoju módu, ste spokojná alebo je to, ako keď sa výtvarník pozerá na svoj obraz a najradšej by stále niečo upravoval?
„Nosím svoje modely s veľkou radosťou, milujem ich kombinovať a hrať sa s nimi. Milujem ich prať, potom žehliť a rozprávať ženám, ako sa o ne treba starať. Vždy existujú detaily, ktoré by som mohla vylepšiť, ale to je súčasť kreatívneho procesu. Každý kus je pre mňa malým umeleckým dielom, ktorý nesie energiu a príbeh.“
Aké plány máte so svojou značkou?
„Verím, že sa mi podarí preniknúť na nové trhy. Veľmi túžim moju myšlienku šíriť ďalej. Minulý rok som sa osobne stretla so Zuzanou Spústovou, ktorá mi povedala – veď ty pomáhaš ženám, možno niektorej len na mesiac, či dva, ale pomáhaš im v tejto etape života. A ja by som naozaj chcela veľa ženám na svete ukázať, že im viem práve pomocou mojich modelov pomôcť a búrať stereotypy „dojčenskej módy“. Zároveň chcem pokračovať v prepájaní módy s umením, vytvárať kolekcie, ktoré budú odrážať príbehy a potreby žien. Verím, že Maison Vindt môže byť nielen módnou značkou, ale aj symbolom podpory a oslavy ženskosti.“
Módna značka Maison Vindt
Showroom vašej značky sídli v nádherných priestoroch na Kováčskej v historických priestoroch, o ktorých predtým málokto v Košiciach vedel. Ako vznikol Maison Vindt?
„Showroom Maison Vindt je pre mňa špeciálnym miestom, sídli v jednom z najstarších meštianskych domov v Košiciach. Nebol to žiaden biznis model, len ma viedol život. Maison Vindt vznikol v období, keď vypukol covid, ja som vytvorila web, ale online svet mi veľmi nešiel a stále nejde... Milujem face to face. Pochopila som, že tú kvalitu šiat cez foto na webe neviem ani ukázať ani vysvetliť, a tým pádom ani predať. Chcela som v týchto priestoroch spojiť módu, ženskú energiu a umenie. Od začiatku som vedela, že nechcem otvoriť len obchod so šatami, chcela som tomu priestoru dať niečo viac. Chcela som mu dať dušu, tak sme otvorili showroom Maison Vindt (Dóm Vindt) a galériu Mīna art space. Miesta, ktoré vznikli ako prirodzené vyjadrenie vášne pre krásu, autentickosť a umenie. Maison Vindt je odpoveďou na potrebu vytvoriť módu, ktorá nielen zdobí, ale aj slúži. Galéria Mīna art space je miesto, kde sa stretáva umenie s ľudskými emóciami, poskytujúc priestor pre rozvoj kreativity či zdieľanie a prepájanie kultúry.“
Práve v spomínanej galérii Mīna art space v roku 2025 obsadia výstavný priestor výlučne ženy...
„Áno, budúci rok bude výnimočný, bude to „Rok žien“ venovaný výhradne ženským umelkyniam. Ženské umenie ma očaruje, prekvapuje a emotívne obohacuje. Od začiatku otvorenia galérie bolo cieľom prepojiť tieto dva priestory tvorbou žien, na začiatku sa mi to podarilo výstavou Tero Abaffy a jej Pičurdami, ale potom prevažovali vo výstavách muži. A tak sme sa spolu s kurátorom galérie rozhodli, že v roku 2025 budú naozaj vystavovať len ženské autorky, ktorých diela vyjadrujú jedinečný ženský pohľad na svet. Tento projekt je oslavou ženského umenia a jeho schopnosti prekonávať kultúrne a časové hranice. Verím, že návštevníci si odnesú hlboký zážitok.“
Galéria Mīna art space