Predtým robila styling pre časopisy a filmy, počas materskej dovolenky začala tvoriť na sociálne siete. Písal sa rok 2012 a nič z toho ešte nebola samozrejmosť. Začínala na facebooku a písala blog na svojej webovej stránke, až v roku 2017 spustila instagram. Dnes je Mirka Dobiš známou fashion influencerkou a ako fashion spy ju na instagrame sleduje viac ako 260-tisíc sledovateľov. Vybudovala si vlastnú značku a rozbehla úspešné módne kurzy, vo svete biznisu sa pohybuje už 13 rokov a chce podporiť ďalšie ženy.

Ambasádorkou grantového programu Visa She's Next pre podnikateľky ste boli už počas prvého ročníka v roku 2023. Ako ste program vtedy hodnotili?

“Bola to veľmi dobrá skúsenosť, naozaj som videla, že to pomohlo jednak tým výherkyniam, ale aj ostatným ženám, že tento projekt má zmysel.”

Preto ste sa rozhodli byť aj pri 3. ročníku, ktorý sa spustil dnes?

“U mňa to bolo veľmi jednoduché rozhodnutie, pretože, samozrejme, som žena, ale najmä tvorím pre ženy aj v rámci módy, aj na sociálnych sieťach, ženy sú moja cieľovka. Sama sebe som si dala za úlohu ich inšpirovať aj v niečom inom, niečom zmysluplnom, možno aj v tom, aby sa nebáli vykročiť vlastnou cestou, postaviť sa sami za seba a robiť si veci svojím vlastným spôsobom.”

Podnikáte 13 rokov, stretli ste sa vy osobne s nejakými prekážkami, s diskrimináciou, možno podceňovaním v biznise?

“Robím viac so ženami, čiže ja som sa skôr stretla s podporou. Najťažšie pre mňa bolo, že som išla cestou a robila som veci, ktoré nikto predo mnou nerobil. Boli to nevychodené chodníčky a málokto tomu rozumel. Ľudia v tom nevideli zmysel a už vôbec nie biznis. Začínala som v roku 2012, keď som tvorila web a blog. Každý to vnímal ako nejaké hobby, nie ako prácu. Teraz už je to veľmi trendové a ľudia to berú ako biznis. Vďaka sociálnym sieťam a celkovo môjmu pôsobeniu som už dostatočne známa, to znamená, že sa mi podniká, samozrejme, ľahšie. Neviem to úplne objektívne posúdiť, či to dnes majú ženy ťažšie alebo ľahšie, ale verím, že to ide správnym smerom.”

Mirka Dobiš sa stala ambasádorkou grantového programu Visa She's Next.  Foto - shesnext

Máte veľkú konkurenciu na sociálnych sieťach?

“Ja nevnímam nikoho ako konkurenciu, skôr vnímam, keď niekto robí niečo podobné alebo sa snaží robiť rovnako, tak je to pre mňa priestor na spoluprácu a vzájomnú pomoc. Myslím si, že každý má svojho zákazníka, svojho diváka, že to nie je to o tom, že niekto mi niečo vie vziať, že skôr je to taký ten vnútorný boj, tá konkurenčná vec v rámci toho, čo ja robím.”

Robíte módne kurzy, v čom presne vzdelávate ženy?

“Mám primárne online kurzy, ktorým sa sa venujem a vzdelávam ženy ohľadom módy a kapsulového šatníka. Učím ženy, aby k móde pristupovali čo najjednoduchšie a s čo najväčším výsledkom, aby naozaj tie ženy dávali do módy a obliekania minimum úsilia, ale maximalizovali ten výsledok.”

Ako veľmi je dobré vniesť do biznis módy ženskosť?

“Tam je to veľmi oklieštené, lebo vlastne biznis a ženskosť sa trošku vylučuje, ono v podstate do biznisu patria skôr tie maskulínne hodnoty, aj celkovo vizuál, čiže práve si myslím, že žena, keď vnáša veľa feminizmu do biznisu, tak jej to nepomôže, skôr uškodí. Čiže ja by som skôr v rámci stylingu a módy išla práve do takého toho nadčasového, klasického a možno viac maskulínneho štýlu.”

Riadite sa trendami? Učíte ženy riadiť sa trendami?

“Nie som zástanca trendov, ani ich veľmi nesledujem, lebo vlastne robím kapsulový šatník a celkovo tú modu, ktorá je veľmi nadčasová a klasická. Ale, samozrejme, sa snažím ju našiť na aktuálny stav a trendy. Čiže z týchto najnovších, som si ja vybrala do svojho šatníka napríklad širšie džínsy. Naozaj sa nosia také tie úplne široké, aké mám aj dnes na sebe. A tiež zohľadním farbu roka - Mocha Mousse, to je taký update šatníka.”