Trnavský arcibiskup Ján Orosch zaslal kňazom vo svojej diecéze obežník, v ktorom spochybňuje obete teroristického útoku na Zámockej ulici. V liste, o ktorom informuje Dennik N, sa pýta, či boli obete nevinné, či nekonzumovali drogy alebo či miesto činu nebolo predmetom razií v súvislosti s drogami.
Polícia hovorí o manipulácii Oroscha
“Arcibiskup uvedené state uvádza ako opytovacie vety, čo je štandardná kreatívna technika manipulátorov, ktorí takto svoje skutočné myšlienky schovávajú za otázniky,” zareagovala dôrazne na obežník polícia na sociálnej sieti. Proti jeho obsahu sa ohradila.
Na začiatku obežníka podľa Denník N arcibiskup tvrdí, že vražda dvoch mladých ľudí ho zasiahla a vrah bol podľa neho plný nenávisti. „Radikálne a odsúdeniahodné riešenie osobného problému je tragické,“ píše Orosch.
Vo vyjadreniach politikov, občanov aj zástupcov cirkví mu však prekáža jedno slovo, a to slovo „nevinné“ obete. „Ľudia, počnúc majiteľom klubu „Tepláreň“, návštevníci klubu, o ktorých sme sa nedozvedeli nič o ich veku, o ich možnej drogovej závislosti, pohoršlivom – a zo strany veriacich právom videnom – nemravnom konaní, až po poľutovaniahodné obete, sú naozaj všetci nevinní?“ pýta sa najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi v Trnavskej arcidiecéze.
“Policajný zbor sa dôrazne ohradzuje voči obežníku, ktorý poslal jeho autor trnavský arcibiskup Ján Orosch kňazom vo svojej arcidiecéze. V liste sa nachádzajú časti, ktoré hrubo manipulujú teroristický útok na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú samotnú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom,” píše na sociálnej sieti.
Polícia ďalej uvádza, že slová arcibiskupa “hrubo urážajú pamiatku dvoch mladých ľudí a prácu vyšetrovateľov Policajného zboru, ale stávajú sa súčasťou nenávisti v našej spoločnosti”.
“Autorita, akou by mal byť arcibiskup pre veriacich, na miesto spájania a upokojovania, rozdeľuje spoločnosť na základe manipulatívnych otázok založených na klamstve,” dodáva na záver polícia.
Pred necelým mesiacom devätnásťročný útočník zavraždil dvoch LGBTI+ ľudí pred podnikom Tepláreň v Bratislave. Išlo o teroristický čin, motivovaný nenávisťou voči queer ľuďom. Pri útoku na Zámockej ulici prišli o život Juraj Vankulič a Matúš Horváth. Postrelenú Radku už z nemocnice prepustili.
Katolícka cirkev sa po útoku vyjadrovala zmierlivo, vyhýbala sa však tomu, aby hovorila o sexuálnje orientácii obetí.
Reakcia iniciatívy Inakosť
O reakciu sme požiadali aj Iniciatívu Inakosť, čo je občianske združenie, ktoré pozitívne zviditelňuje LGBTI + menšinu ako rovnocennú súčasť slovenskej a európskej spoločnosti.
"Slová arcibiskupa Oroscha nielen že nevedú k týmto hodnotám, ale hrubým spôsobom hania dobré meno obetí teroristického činu a zraňujú ich blízkych. Od KBS očakávame vyjadrenie, či sú jeho slová naozaj oficiálnym stanoviskom slovenskej katolíckej cirkvi. Veriaci tak budú môcť posúdiť, či ich takéto vedenie cirkvi reprezentuje," uviedol pre Ženy v meste Martin Macko.
Orosch a jeho ultrakonzervatívne názory
Ján Orosch bol viackrát kritizovaný za svoje krajné až ultrakonzervatívne názory. Najznámejší je útok na Zuzanu Čaputovú pred prezidentskými voľbami v roku 2019, keď Orosch počas omše v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave povedal, že „propagovať kandidáta, kandidátku za ultraliberálnu stranu za prezidentku je ťažkým hriechom“.
Podľa rozhodnutia Rady pre vysielanie a retransmisiu, jeho kázeň (vysielaná televíziou LUX) mohla ovplyvniť hlasovanie voličov v neprospech tejto kandidátky.