NEW YORK, BRATISLAVA. V rebríčku najbohatších ľudí sveta podľa časopisu Forbes sa stala v roku 2015  najmladšou milionárkou na svete. Len 31-ročná Elizabeth Holmesová sa medzi najbohatších ľudí sveta nedostala ako dedička či vdova, čo bol prípad väčšiny žien, ale ako úspešná podnikateľka.

Holmesová zanechala štúdium na prestížnej univerzity Stanford a v roku 2003 založila spoločnosť na testovanie krvi. Len z jednej kvapky a bez bolesti mala jej firma vyhodnotiť testy výhodnejšie než ostatné firmy. Hodnotu laboratórií jej firmy Theranos ocenil časopis Forbes na 9 miliárd eur, ona v nich mala 50-percentný podiel.

 

 

Nepresné testy

V roku 2015 tak Forbes odhadoval majetok Homesovej na 4,5 miliardy dolárov. Teraz ho znížil takmer na nulu. 

Ukázalo sa, že krvné testy firmy Theranos sú pomerne nepresné a Holmesovú začali vyšetrovať. V marci tohto roka americký federálny úrad zdravia dokonca navrhol zakázať firme robiť krvné testy.

Tržby Theranosu sa tak v minulom roku prepadli pod 100 miliónov dolárov a cena firmy sa odhaduje na 800 miliónov dolárov. „Pri tejto hodnote sa majetok Holmesovej scvrkáva skoro na nulu. Investori totiž vlastnia preferenčné akcie, takže dostanú peniaze skôr ako majiteľka, ktorá má len bežné akcie,“ vysvetľuje Matthew Herper, reportér Forbesu. 

 

 

 

 

Hlavne dedičky a vdovy

V roku 2015 zaradil Forbes do svojho prestížneho rebríčka rekordný počet miliardárok.  Z 1826 miliardárov bolo 197 žien, kým v roku 2014 to bolo 172 žien. Napriek nárastu však ženy tvoria len malé percento najbohatších ľudí sveta – 11 percent.

Väčšina žien sa k miliardám dostal cez svojich bohatých manželov alebo otcov. Len 29 zo 197 miliardárok si ich zarobili samé. Jednou z nich bola 31-ročná Elizabeth Holmesová.