Šťastlivci, ktorí lásku hľadali a našli, sa môžu tešiť zo svojho vzťahu. Tí, ktorí stále hľadajú, sa možno práve v období okolo sviatku svätého Valentína intenzívnejšie zamýšľajú nad tým, prečo nemali v láske toľko šťastia. Mnohí z nás si v týchto chvíľach kladú otázku, či sme vôbec príťažliví.

Svalnatí muži a štíhle ženy

Podľa novej štúdie však heterosexuáli vôbec nechápu, čo je pre opačné pohlavie príťažlivé. Heterosexuálni muži sa totiž mylne domnievajú, že ženy priťahujú hypermaskulínne rysy, zatiaľ čo heterosexuálne ženy sa mylne domnievajú, že muži túžia po hyperženských rysoch.

Čo sa týmito rysmi rozumie? U mužov ide o svaly a muskulatúrnu postavu, u žien o štíhlosť a úzky pás. Obe pohlavia predstavy o tom, ako majú vyzerať, ešte viac vnútorne nafukujú a zveličujú. Snažia sa dosiahnuť úroveň atraktivity, ktorá v skutočnosti neexistuje, pretože vychádza z falošných predpokladov.

Čo považujeme za atraktívne?

Výskumný tím pod vedením profesora psychológie zo St. Andrews Davida Perretta ukázal 153 heterosexuálom, rovnomerne rozdeleným medzi mužov a ženy, 3D model tváre. Pomocou programu, ktorý vedel upravovať rysy tváre, Perett požiadal účastníkov upraviť ich tak, aby sa podobali ich vlastnej tvári.

Potom, aby sa podobali tomu, čo by podľa nich opačné pohlavie považovalo za atraktívne, a nakoniec aby zobrazili to, čo by považovali za najpríťažlivejšie oni. Po analýze výsledkov sa ukázalo, že obe pohlavia majú mylnú predstavu o tom, čo opačné pohlavie považuje za atraktívne.

„Ženy preceňovali ženskosť tváre, ktorú muži u partneriek preferujú, a muži preceňovali mužnosť tváre, ktorú ženy u partnerov preferujú.“ hovorí vedec.

Výskumníci si tiež všimli, že pokiaľ sa účastníci výskumu (nesprávne) domnievali, že sú pre opačné pohlavie neatraktívne, boli kvôli tomu nespokojní so svojím vzhľadom. To potom často vedie k sebazdokonaľovaniu v smeroch, ktoré, bohužiaľ, nakoniec nepadnú na úrodnú pôdu, a partnera alebo partnerku nám to neprinesie.

Ani pri veku nevieme, čo chceme

Ale to nie je jediný chybný predpoklad, ktorý o randení máme. Predpokladá sa, že ženy dávajú prednosť starším partnerom, zatiaľ čo muži mladším partnerkám. Ani to však nie je celkom pravda.

Podľa výsledkov novej štúdie dávajú muži aj ženy na prvý pohľad prednosť mladším partnerom. Na základe zbežného zoznámenia s potenciálnymi partnermi a partnerkami považujú obe pohlavia za atraktívnejšie mladšie osoby. Napriek tomu je dnes vo väčšine manželstiev mladším partnerom žena. Prečo tomu tak je?

Výskumníci prišli s niekoľkými vysvetleniami. Predpokladajú, že mladí muži sú pre staršie ženy príťažlivejší, ale pokiaľ ide o budovanie vzťahu, mnohí z nich sú ešte nezrelí. Môže to byť ale aj tým, že starší muži si svoje preferencie uvedomia skôr, a tak sa tí mladší k pytačkám dostávajú menej často.

Jedným z dôvodov však môže byť to, že staršie ženy nemajú záujem o mladších mužov, pretože sa v ich okolí cítia ako opatrovateľky alebo vychovávateľky. Čo je v kontraste s opačným pohlavím, kde je táto nerovnováha síl vo vzťahu skôr preferovaná.

Každá generácia je iná

Po obrovskom úspechu nového filmu Babygirl, v ktorom mladší stážista začne erotickú hru na zvádzanie svojej staršej nadriadenej, sa rozpútala vášnivá debata práve o tomto type vzťahu. Niektoré zdroje uvádzajú, že ženy generácie X odložili predsudky a užívajú si vzťahy s mladými mužmi a svoju sexualitu po päťdesiatke.

Iná štúdia zverejnená v minulom roku zistila, že čím starší ľudia sú, tým viac dávajú prednosť mladším partnerom. Táto preferencie však začala u mužov skôr ako u žien. Ženy začínali svoje vzťahy so staršími partnermi, potom prešli k rovnako starým partnerom a ich posledné vzťahy boli skôr s mladšími mužmi.

„Pre mnoho mužov boli príťažlivé ženy, ktoré boli staršie ako oni. Takže, keby viac ľudí chodilo na rande, kde by žena bola staršia ako muž, stavím sa, že by ste začali vídať viac týchto „vekovo obrátených“ párov.“ uzatvára Paul Eastwick, profesor psychológie na Kalifornskej univerzite.