Čakajú nás dva predĺžené májové víkendy. Ak hľadáte tipy na jednodenné výlety z Bratislavy, ideálne od 50 do 100 kilometrov, prečítajte si overené a odporúčané tipy našej redakcie. Všetky sú vhodné na celoročnú návštevu aj s menšími deťmi.
Salaš Biofarma Príroda
Ak máte malé deti, ktoré majú radi zvieratká, ideálny poldenný výlet pre vás bude návšteva Salaša Biofarma Príroda pri Stupave. Len 25 kilometrov od Bratislavy sa ocitnete v krásnej slovenskej prírode, v tichu, kde budete počuť ovčie zvonce, vidieť baču, jeho kolibu, domáce zvieratá a salaš ako s kuchyňou starej mamy.
Salaš Biofarma Príroda sa nachádza v areáli bývalej botanickej záhrady Univerzity Komenského v lokalite Dúbravy - Stupava.
Nachádzajú sa v ňom ohrady s hospodárskymi zvieratami - 120 oviec, kozy, kone, somáre, husy, kačky, sliepky, prasatá, diviaky. Niektoré je možné kŕmiť, hladkať, sledovať starostlivosť o ne. Prejsť sa môžete po náučnom Botanickom chodníku legendárneho botanika Gustáva Čejku. Deti poteší ihrisko so šmykľavkami a preliezačkami.
Foto - FB Biofarma Príroda salaš Stupava
Výlet môžete spojiť s chutným obedom. Reštaurácia Koliba má sedenie vonku aj vnútri a na výber máte všetky typické slovenské jedlá, ako domáce bryndzové halušky, pirohy, guláš, ovčí syr, či domáce jahodové guľky.
V domácej pekárni si môžete nakúpiť čerstvý chlieb, domáce syry, koláče. Areál je veľmi dobre prístupný aj s kočíkom a vstup je voľný. Otvorené je každý deň od 11.00 do 20.00.
Jednodňové výlety v okolí Bratislavy
Hrad Červený kameň
Najkrajším hradom v Malých Karpatoch, ležiacim len hodinu cesty od Bratislavy, je jeden z najzachovanejších slovenských hradov Červený Kameň. Pôvodne mohutná vojenská obranná pevnosť sa spája s významným uhorským rodom Pálfiovcov, ktorý ho postupne prebudoval na reprezentačné sídlo s bohatou výzdobou interiérov.
Foto - FB Červený kameň hrad
V hrade sa v súčasnosti nachádza múzeum, prezentujúce historické bývanie šľachty. Pod hradom sa rozprestierajú rozsiahle pivnice, jedny z najväčších v strednej Európe.
Okrem prehliadky hradu môžete navštíviť aj sokoliarsky dvor s najväčšou kolekciou dravých vtákov a náučným parkom na Slovensku alebo sa môžete vybrať na prechádzku v okolitých parkoch a lesoch. Na hrade sa pravidelne konajú divadelné predstavenia, šermiarske festivaly, predstavenia sokoliarov aj známe Burzy starožitností. V hradnom areáli sa nachádza aj reštaurácia a kaviareň.
Múzeum je otvorené každý deň okrem pondelka, v hlavnej sezóne do 17.00, mimo hlavnej sezóny do 15.30 hod.
Jednodňové výlety s malými deťmi
Zrúcanina Pajštún
V prípade, že má ísť o jednodňový výlet spojený s turistikou, ktorú zvládnu aj menšie deti, prvou a takmer povinnou voľbou je výlet na hrad Pajštún.
Zrúcanina Pajštún sa nachádza na vápencovom bradle nad obcou Borinka vo vzdialenosti približne 1,7 km. Na trase prekonáte asi 200 výškových metrov. Oplatia sa, pretože za dobrého počasia zažijete krásne výhľady na Karpaty až do rakúskych Álp.
Možností na výstup je viacero. Najkratší je z centra obce Borinka, kde pohodlne zaparkujete. Pri rýchlej chôdzi ste na hrade za polhodinu, prechádzkovým tempom za hodinu. Trasa po červenej značke nie je náročná, trochu náročnejšie stúpanie vás čaká posledných asi 15- 20 minút. Ostatné prístupové trasy napríklad zo Stupavy sú časovo náročnejšie.
Na vrchole kopca nájdete z hradu zachované kúsky múrov a veží, ako aj pivnice s prepadnutým stropom. Zaujímavosťou hradu Pajštún sú levie hlavy, z pôvodných deviatich môžete vidieť šesť.
Výhľad z hradu Pajštún. Foto TASR - Dano Veselský
Na peknej lúke je množstvo ohnísk, kde môžete v priaznivom počasí opekať. Počas teplých letných nocí sem chodí prespávať veľa ľudí najmä kvôli pozorovaniu hviezd.
Pajštún je zároveň centrom bratislavských lezcov, ktorí tu pravidelne trénujú na takmer 100 lezeckých cestách rôznej obtiažnosti.
Výstup na Veľkú homoľu
Ak máte Pajštún už za sebou, prípadne chcete zažiť o čosi náročnejšiu turistiku s väčšími deťmi, urobte si jednodňový výlet na známy 709-metrov vysoký malokarpatský vrch Veľká homoľa. Svojou výškou a polohou to je najvýznamnejší vrch na východnej strane južnej časti Malých Karpát.
Jej hlavnou turistickou atrakciou je drevená, vyše 20 metrov vysoká, rozhľadňa Alexandra Filípka. Pomenovaná je po lesnom radcovi, ktorý sa pričinil o budovanie modranského lesoparku a vznik známych turistických letovísk Harmónia a Piesok. Má 6 poschodí a na ich zdolanie musíte zdolať 120 schodov. Odmenou pre vás budú krásne výhľady na Malé Karpaty, Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, ale aj Považský Inovec, Veľkú Fatru a východné Alpy.
Výstup na rozhľadňu Veľká homoľa. Foto - TASR
Nenáročná turistická trasa vedie z Modry, časti Piesok – Zochova alebo z Pezinka. Vedie k nej veľa turistických chodníkov. Najrýchlejší prístup je po červenej značke od parkoviska pri Zochovej chate. Dĺžka trasy je približne hodina.
V blízkosti rozhľadne sa nachádza aj vyhľadávaný kamenný útvar Traja jazdci.
Vodné dielo Gabčíkovo
Priehradná nádrž na Dunaji sa v priebehu rokov stala obľúbeným turistickým cieľom. Leží asi 53 km na juh od Bratislavy, neďaleko obce Gabčíkovo.
Rozsiahly objekt s najväčšou slovenskou vodnou elektrárňou stojí za návštevu. Môžete si ho pozrieť z pevniny alebo sa vydať na vyhliadkovú plavbu cez plavebné komory. Celý proces napĺňania a vypúšťania plavebných komôr môžete pozorovať priamo z mosta.
Letecký pohľad na vodné dielo Gabčikovo. Foto TASR - Michal Svítok
Pod dozorňou vodného diela sa nachádza samotná vyhliadková terasa, z ktorej máte vodné dielo aj široké okolie ako na dlani. S deťmi môžete vyskúšať aj atrakciu – presklený výklenok priamo nad Dunajom.
Medzi starým korytom Dunaja a prívodným a odtokovým kanálom vodného diela je ostrov, na ktorom ležia tri obce. Jednou z nich je aj obec Vojka, do ktorej v lete premáva kompa. Ostrov je členitý, rastie tú nádherná flóra a brehy starého koryta Dunaja sú po celý rok vyhľadávanou zástavkou vodákov.
Vodné dielo Gabčíkovo ponúka aj ideálne podmienky pre čoraz populárnejšiu cestnú cyklistiku. Výhodou je najmä asfaltová cyklocesta po jeho celkovom obvode. Má dĺžku približne 100 km a dá sa zvládnuť za 5 hodín jazdy. Poskytuje tak možnosti pre kratšie i dlhšie cyklovýlety.
V lete sa do Gabčíkova dostanete aj na lodi plavbou z Bratislavy.
Jednodňové výlety v okolí Bratislavy
Kúpanie a zábava v Aqualande Moravia
Predĺžený víkend si môžete užiť aj vo vode - a to celoročne. Najlepším miestom v okolí Bratislavy je Aqualand Moravia, najmodernejší a najväčší aquapark v susednom Česku. Od Bratislavy je vzdialený 122 km.
V areáli vás čaká množstvo vnútorných bazénov, 18 tobogánov a dva vonkajšie termálne bazény s 37 °C vodou, množstvo procedúr a vodných atrakcií pre deti. Milovníkov relaxu poteší rozsiahle wellness - sauny, kúpele Hammam, kryokomora. K dispozícii je reštaurácia.
Termálne bazény v Aqualand Moravia. Foto - FB Aqualand Moravia
Unikátny výlet v Dolnom Rakúsku – Seegrotte a Laxenburg
Ak máte čas na celodenný výlet, určite navštívte dve originálne atrakcie Dolného Rakúska.
Jaskyňa s najväčším podzemným jazerom v Európe Seegrotte patrí k najobľúbenejším turistickým atrakciám v Dolnom Rakúsku. Nachádza sa v obci Hinterbrűhl, iba 25 km od Viedne. Jaskyňa vo svojich útrobách ukrýva najväčšie podzemné jazero v Európe s labyrintom chodieb a kvapľových hál. Prehliadku absolvujete romantickou plavbou na člnoch po jazere.
Najväčšie podzemné jazero v Európe. Foto - seegrotte.at
Po návšteve jaskyne sa presuniete do 11 km vzdialenej obce Laxenburg, kde sa nachádza zámok Franzensburg - najkrajší z komplexu laxenburských zámkov. Letné sídla habsburských monarchov zažili najväčšiu slávu počas vládnutia Márie Terézie a čas tu trávila aj cisárovná Sissi.
V zámockom parku, ktorý je považovaný za ukážkový príklad historického záhradníckeho umenia 18. a 19. storočia, sa uprostred 25-hektárového jazera na ostrove nachádza vodný hrad Franzensburg. Vnútri je múzeum, po jazere sa môžete aj člnkovať.
Prechádzka po anglickom zámockom parku vás očarí, deti poteší atraktívne detské ihrisko a možnosť povoziť sa na poníkoch.
Areál zámockých záhrad je za poplatok prístupný po celý rok, interiéry zámkov môžete navštíviť len od Veľkej noci do 1. novembra.
Vodný hrad Franzensburg v Laxenburgu. Foto - FB Schlosspark Laxenburg