Menopauza je obdobím zmien, ktoré prinášajú nielen nové výzvy, ale aj nové príležitosti. Aj keď sa to môže zdať niekedy náročné, nezabúdajte, že každá zmena potrebuje svoj čas. Nie je potrebné zvládnuť všetko naraz – dôležité je urobiť prvý krok.
Prečítajte si náš článok plný osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu lepšie zvládať každodenné výzvy a nájsť rovnováhu vo svojom pracovnom aj súkromnom živote.
Ako sa cítiť lepšie: Tipy pre vnútornú pohodu
Zvládnuť deň v práci je náročné, ak sa necítite dobre. Najprv teda zabojujte s únavou, slabosťou a zlým spánkom.
Vyhrajte nad únavou
Zvýšená únava je jeden z prvých príznakov, ktoré pri nastupujúcej menopauze spozorujete. Je spôsobená hormonálnymi zmenami (najmä poklesom estrogénu a progesterónu), ktoré ovplyvňujú energiu a schopnosť sústrediť sa. Únavou údajne počas menopauzy trpí až 8 z 10 žien.
Pocit slabosti a nedostatok energie sa však často dá efektívne vyriešiť zmenou životného štýlu. Zamerajte sa na dlhší a kvalitnejší spánok, konzumáciu zdravých sezónnych potravín s vysokým obsahom vitamínov a minerálov a dostatok pohybu.
Pravidelný cielený pohyb každý deň v intervale aspoň jednu hodinu má preukázateľné pozitívne účinky na fyzickú kondíciu aj duševné zdravie, vrátane benefitov pre zdravie vášho mozgu. Konkrétne funguje ako prevencia pred neurodegeneratívnymi ochoreniami. Pre čo najlepšie výsledky odporúčame striedať ľahšie relaxačné cvičenia, ako je jóga, pilates, či chôdza so silovým tréningom.
Zlepšite svoj spánok
Všimli ste si, že menopauza do veľkej miery ovplyvňuje dĺžku a kvalitu vášho spánku? Pritom oba faktory sú zásadné pre duševnú pohodu, množstvo energie aj náladu počas nasledujúceho dňa. Našťastie, paňou svojho spánkového cyklu ste vy sama. Zoberte ho teda do svojich rúk a nenechajte si svoj čas na odpočinok vziať.
Medzi známe a často odporúčané rituály na zlepšenie kvality spánku patrí večerný bylinkový kúpeľ s levanduľovým olejom alebo pitie medovkového čaju.
Počas dňa si spánok poistite dostatočným pobytom na čerstvom vzduchu a večer poriadnym vyvetraním spálne. Zároveň sa uistite, že teplota v nej nepresahuje 18 °C a že vaše obliečky sú z priedušného materiálu, pod ktorým sa nebudete potiť.
Návaly tepla, nespavosť, ale aj zvýšený cholesterol či tendencia priberať na váhe patria k ďalším ukazovateľom príznakov, ktoré na sebe ženy v menopauze pozorujú. Pracovať sa s nimi dá aj v pohodlí domova.
FytoFEM Harmony & Control je moderný výživový doplnok pre ženy nad 40 rokov, navrhnutý podľa najnovších vedeckých a medicínskych poznatkov. Zloženie je starostlivo vytvorené tak, aby spĺňalo všetky potreby žien v perimenopauze – či už pred, počas alebo po klimaktériu. Foto - Aloris Vital
Výživový doplnok FytoFEM Harmony & Control obsahuje tri starostlivo navrhnuté komplexy prírodných látok, vitamínov a minerálov, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu, psychickú pohodu a zdravie kostí:
-
Harmony Complex: Tento komplex obsahuje prírodné fytoestrogény, extrakt z ploštičníka, ďateliny lúčnej, kozlíka lekárskeho, vitamín B6 a horčík.
-
Vitamín B6 pomáha regulovať hormonálnu činnosť.
-
Horčík podporuje zdravú psychickú činnosť.
-
-
Vitall Complex: S guaranou, mexickým divokým yamom a minerálmi ako chróm, zinok a horčík.
-
Zinok prispieva k zdravému metabolizmu sacharidov.
-
Chróm podporuje látkovú premenu makronutrientov.
-
Horčík pomáha pri premene energie v tele.
-
-
Osteo Complex: Obsahuje vitamín D3 a vápnik, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie kostí.
-
Vápnik a vitamín D prispievajú k udržaniu silných a zdravých kostí.
-
Doprajte si zaslúženú pohodu s FytoFEMom. Výhradným distribútorom tohto výživového doplnku na Slovensku je slovenská spoločnosť Aloris Vital, s.r.o..
Menopauza a pracovný výkon: Ako zvládnuť profesijné výzvy s ľahkosťou
Práca zaberá najväčšiu časť nášho dňa. Ako si však udržať efektivitu a sebavedomie, keď vám to menopauza ani v najmenšom neuľahčuje?
Ovládnite emócie a vnímanie stresu
O striedaní nálad a zvýšenej emotívnosti žien počas menopauzy sa toho popísalo veľa. Chceme vás upokojiť a uistiť, že to nie je vaša chyba a že menopauzu netreba vnímať ako chorobu. Prechádzate životnou fázou, počas ktorej vaše fungovanie riadia hormóny, resp. ich kolísanie. Preto sa môže zdať, že niektoré momenty náhle vnímate intenzívnejšie, ako iné, v očiach okolia konáte iracionálne alebo si viac pripúšťate stres.
Ak je to možné, snažte sa vyhnúť stresovým a emočne vypätým situáciám, ako sa len dá. V prípade, že sa im nedá predísť, skúste dychové cvičenia na upokojenie. Dôverujte svojim blízkym – či už je to partner alebo obľúbená kolegyňa, ktorej môžete zveriť svoje pocity a ktorá vám môže poskytnúť podporu.
Zvýšte svoju motiváciu a sebavedomie na pracovisku
Bežne ste skúsená profesionálka, ktorú len tak niečo nerozhádže, no zrazu o sebe začínate pochybovať? Znížená sebadôvera a neistota v rozhodovaní môže tiež súvisieť s menopauzou. Keďže väčšina žien spozoruje prvé symptómy klimaktéria medzi 40. a 50. rokom života, v plnej miere to zasiahne aj náš pracovný svet.
Získať novú motiváciu a energiu do práce sa dá tak, že sa zameriate na malé úspechy a čiastkové ciele. Možno si to vyžiada spomalenie pracovného tempa, čo však môže byť len dočasné. Ak vám to povolanie dovoľuje, za zváženie stojí aj častejšia práca z domu alebo dohoda so zamestnávateľom na flexibilnom pracovnom čase.
Prospešné môžu byť aj pravidelné prestávky vo forme meditácií alebo už spomínaných dychových cvičení. Pomôžu získať potrebný nadhľad. Foto - adobe stuck
Menopauza ako test vzťahov: Ako vám môžu pomôcť vaši blízki
Menopauza často preverí kvalitu vzťahov, ktoré máte so svojimi najbližšími. Tie sú v tomto čase ovplyvnené náladami a schopnosťou rozpoznať svoje bežné reakcie od tých „cez čiaru“.
Tak, ako v iných životných obdobiach, aj teraz platí, že bez komunikácie sa nepohnete. Rozprávajte sa o tom, čo práve cítite, zverte sa so svojou neistotou a zmiešanými pocitmi tým, ktorým dôverujete. Bude to prospešné pre vás a aj pre spoločnosť, lebo otvárať treba aj citlivé témy. Podpora od kolegov a blízkych má veľký význam a verte, že vás dobije energiou, ktorú potrebujete.
Vyrovnať sa so všetkým, čo vám menopauza priniesla, môže byť náročné. S vhodnou stratégiou a porozumením zo strany okolia sa to, ale, dá zvládnuť. Nebojte sa prejaviť svoje potreby a hľadať nové cesty, ako spoznať samú seba a cítiť sa spokojne. Držíme vám palce.