Sestry Zuzana a Ivana Jančové robia komiksy, cez ktoré deti a mládež upozorňujú na dôležité tímy ako diskriminácia, ekológia, finančné problémy, či demokracia.

Viera Staviarska má online lekáreň pre psov, k svojmu srdcovému projektu sa dlhoročná zamestnankyňa korporátov vrátila po 50, keď ju prepustili. A

Martina Matejíčková robí sociálne podnikanie medzi Slovenskom a Latinskou Amerikou, keď napríklad pomáha poľnohospodárom v Kolumbii prejsť z pestovania koky pre drogové kartely na pestovanie kakaa a kávy.

Víťazky Visa She´s Next 2024 

To sú tri víťazky tohtoročného globálneho grantového programu spoločnosti Visa na podporu podnikania žien Visa She´s Next, ktorý sa na Slovensku konal druhýkrát.

„Tento rok bolo hodnotenie ešte ťažšie ako vlani. Strávili sme na tom s porotou desiatky hodín, ale mám radosť, že sme vybrali tri podnikateľky, ktoré nielen samy tvoria hodnoty, ale aj pozitívne ovplyvňujú komunitu okolo nich. Myslím si, že sme podporili skutočne inšpiratívne projekty, ktoré kopírujú ako súčasné trendy tak princípy spoločnosti Visa,“ uviedla Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko.

Spoločnosť Visa sa snaží zmeniť pomer žien a mužov v podnikaní, ktorý sa roky nemení - len tretinu slovenských podnikateľov tvoria ženy. Najväčším problémom pre ženy v biznise je pritom získať peniaze na svoje podnikanie. Grantový program podporuje mikro, malé a stredne veľké podniky vlastnené ženami. Každý z troch projektov získal 5500 eur a mentoring na mieru.

Sestry Jančové a ich komiksy 

Zuzana a Ivana Jančové so svojím projektom Sestryjancove.sk majú na konte viacero úspešných komiksov a niekoľko rokov aktívne vzdelávajú ďalších. Ich komiksy sú vždy zamerané na nejakú dôležitú spoločenskú tému ako napríklad diskriminácia, ekológia, finančné problémy, demokracia a pod.

Vďaka ich komiksom a workshopom sa deti a mládež učia o tom čo je komiks, ako kresliť, písať a to zábavnou a nenáročnou formou Ich cieľom je vďaka komiksom vzdelávať nových autorov budúcnosti.

Zuzana a Ivana Jančové.  Foto - Robert Tappert

Finančný grant chcú využiť na digitalizáciu svojich komiksových workshopov a plánujú tiež zakúpiť potrebné vybavenie a techniku na prípravu online kurzov a následnú postrealizáciu prostredníctvom propagácie. Porota na ich projekte ocenila hlavne to, že ide o škálovateľný produkt s presahom do vzdelávania a autorky pôsobia ako pozitívne vzory.

Prémiové kakao, ktoré pomáha

Martina Matejíčková, stojaca za projektom Kakawcoplus.com chcela sociálne podnikať už od strednej školy. Vytvorila tak sociálny biznis, ktorý spája prémiové kakao so spoločenským impaktom a inklúziou. Venuje sa pracovnej integrácii znevýhodnených ľudí, ktorí sú ťažšie zamestnateľní.

Pomáha farmárom z Latinskej Ameriky, často bývalým pestovateľom koky pre drogové kartely, aby sa z nich mohli stať hrdí a spokojní cacaoteros – teda pestovatelia prémiového kakaa.

Martina Matejíčková.  Foto - Robert Tappert

Získaný grant by rada použila na zakúpenie novej výrobnej technológie potrebnej na rozšírenie a optimalizáciu výroby.  Na projekte Cacawcoplus Martiny Matejíčkovej porota ocenila hlavne krásne prepojenie sociálneho podnikania a biznis príbehu, zamestnávanie znevýhodnených, silný osobný príbeh a dobrý marketing.

Online lekáreň pre psov

Viera Staviarska svoj projekt Lekarenprezvierata.sk kreovala v čase vážnej choroby a vrátila sa k nemu až keď ju po 50tke prepustili zo stáleho zamestnania. Ide o projekt online lekárne pre zvieratá, hlavne psov, kde sú iba overené produkty s prísnymi certifikátmi kvality výroby. Jej snom je chovateľský campus, ktorú považuje za srdcovú záležitosť.

Tento online vzdelávací portál je navrhnutý po vzore úspešných portálov v zahraničí tak, aby poskytoval odborné znalosti a podporu nielen chovateľom, ale aj bežným majiteľom zvierat, ktorí túžia po lepšom porozumení a starostlivosti o svojich štvornohých priateľov.

Finančný grant by rada použila rozvoj chovateľského campusu a zabezpečenie technického a IT vybavenia. Porota na projekte ocenila hlavne motivujúci príbeh zrelej generácie a húževnatosť a silu v prekonávaní rán osudu. Taktiež vyzdvihla sociálny rozmer projektu a budovanie komunity.

Viera Staviarska.  Foto - Robert Tappert

Ambasádorkami programu Visa She's Next boli v tomto roku tri úspešné podnikateľky. Lucia Pašková, zakladateľka a spolumajiteľka spoločnosti Curaden Slovakia, ktorá predáva produkty dentálnej hygieny CURAPROX, Petra Toth, šperkárka a dizajnérka, ktorá vo svojej tvorbe používa originálne folklórne ornamenty, dávajúc ich do súčasného šatu a Jana Šimkovičová, zakladateľka a CEO Supershape.sk, online fitka s viacerými pridanými hodnotami.

Spoločnosť Visa prostredníctvom svojho grantového programu Visa She's  Next od spustenia v roku 2019 investovala viac ako 3,93 milióna dolárov do viac ako 380 grantov a poskytla podnikateľkám odborný mentoring. Program funguje celosvetovo. Poľsko sa stalo prvou krajinou v strednej a východnej Európe, ktorá túto iniciatívu organizovala, ku ktorej sa na jar 2023 pridali Maďarsko a Slovensko.