Perimenopauza, ktorú poznáme viac pod pojmom prechod alebo klimaktérium, je obdobie hormonálnych zmien v dôsledku vyhasínania funkcie vaječníkov. Často sa mylne označuje ako menopauza.
Perimenopauza sa začína skôr
Perimenopauza sa môže začať oveľa skôr ako nastane menopauza a vyznačuje sa mnohými hormonálnymi zmenami. V priemere trvá 7 rokov, ale každá žena má inú skúsenosť a priebeh. V priemere sa začína okolo 45. roku života, zriedkavo aj skôr.
Z reprezentatívneho prieskumu agentúry 2Muse pre portál Všetko o menopauze z augusta 2022 na vzorke 1000 žien malo až 72 percent žien strach z perimenopauzy, 59 percent sa obávalo vplyvu na sexuálny život a 47 percent na fungovanie v práci.
“To ako žena vníma perimenopauzálne obdobie je vysoko individuálne, jediná predvídateľná vec tu je jej nepredvídateľnosť. Závisí od rôznych faktorov, úlohu hrá genetika, zdravotný stav, ako citlivo organizmus reaguje na hormonálne zmeny v tele, ale napr. aj naše okolie, kultúra, v ktorej žijeme, životný štýl, náš postoj k starnutiu a dokonca aj to, koľko toho o tomto období vieme,” hovorí farmaceutka Leila Zajac, ktorá založila portál Všetko o menopauze.
Perimenopauza nie je menopauza
Perimenopauza a menopauza môžu prebiehať veľmi odlišne. Niektoré ženy nimi prejdú s relatívne malým počtom problémov, iné zažívajú silné a vysilujuce príznaky, ktoré vážne narúšajú kvalitu ich života. Aj preto mnoho žien nehovorí so svojimi lekármi o zmenách, ktorými prechádzajú.
Čo znamená perimenopauza:
zvýšená strata folikúl a teda aj vajíčok,
zmena (nepredvídateľná, kolísavá) v produkcii hormónov (najmä estrogénu a progesterónu) a ich poklesom
zmena signalizácie z a do mozgu (signál z hypotalamu v mozgu je potrebný na dozrievanie vajíčok), čo vedie k oficiálnemu ukončeniu funkcie vaječníkov.
Príznaky perimenopauzy:
nepravidelná menštruácia, návaly horka, zmeny nálad či špinenie
pociťovať môžete aj nespavosť, rednutie kostí, vlasov či lámavosť nechtov v dôsledku nedostatku kolagénu,
vaginálna suchosť, zníženie sexuálneho apetítu.