Tak ako iné mamy, aj Svetlana riešila po pôrode jedálniček. „Vyhýbala som sa všetkému, čo by mohlo nafukovať. Žiadna fazuľa, šošovica, hrášok alebo brokolica,“ tvrdí. A nebola sama.
Každá matka chce pre svoje bábätko to najlepšie a preto sa mnohé pozastavujú nad svojim denným menu. Odborníci však ženám radia, aby u nich v žiadnom prípade nepanovala nervozita či sebaobviňovanie. Dojčenie je totiž pre ženské telo niečo prirodzené a podľa laktačných poradkýň môže úspešne dojčiť takmer každá žena.
Čo jesť počas dojčenia
Pri zostavovaní jedálnička však treba myslieť na fakt, že tvorba materského mlieka je pre telo energetickou záťažou. Preto by mala mamička prijímať viac energie, živín, tiež minerálov a vitamínov. Podľa odborníkov je minimálny príjem asi 2-tisíc kilokalórií denne. Takže žiadne tvrdé diéty.
Mnohé mamy sa zamýšľajú nad tzv. zakázaným zoznamom. Sú na ňom rôzne potraviny ako napríklad biele pečivo, kapusta, strukoviny či paradajky alebo kakao, ktoré údajne spôsobujú detičkám ťažkosti. Existenciu takéhoto čierneho zoznamu okomentovala aj pediatrička MUDr. Simona Barányiová.
„Sú také zaužívané odporúčania, že by sa dojčiace ženy mali vyhýbať konzumácii niektorých potravín ako sú príliš pikantné jedlá a tiež napríklad kyslá kapusta, strukoviny a podobne pre ich vplyv na zvýšenú plynatosť. V praxi to ale nefunguje tak, že by nejaká konkrétna potravina škodila úplne všetkým bábätkám. Je to veľmi individuálne a treba len postupne skúšať,“ povedala Ženám v meste.
Podľa detskej lekárky niektorým deťom neprekáža nič, iným môže spôsobiť ťažkosti nejaká zložka. Mamičkám radí, aby si to odsledovali a potravinu vyradili.
Expertky radia pestrú stravu
Preventívne vyhýbanie sa rôznym druhom potravín je podľa laktačnej poradkyne MAMILA MUDr. Lucie Kantorovej zbytočné. „Tieto „zákazy“ reálne neslúžia ako ochrana bábätka. Spájajú sa skôr s predstavou, že ženy sa majú pre dojčenie snažiť urobiť čo najviac, a teda aj si niečo odoprieť a vytrpieť. A ženy si povedia: ,Ktovie, kde je pravda, tak si radšej kapustu alebo čerstvý rožok nedám.´ Ich strach je príliš veľký na to, aby sa stravovali normálne,“ hovorí v rozhovore pre Ženy v meste.
Podľa nej neexistuje žiadny vedecký dôvod na to, aby dojčiace ženy bezdôvodne vylučovali nejaké potraviny zo svojej stravy. V omyle žila aj mama Michaela: "Neskutočne som túžila po kapuste. Raz som neodolala a dala som si ju. Zistila som, že malému nič nerobí a potom som si trieskala hlavu," povedala Ženám v meste.
Obe odborníčky sa zhodujú, že ideálnou je pestrá strava s dostatkom živín a ženy by sa mali vyhýbať konzumácii alkoholu či chinínu a ešte veľkému množstvu kofeínu či teínu, ktorý je obsiahnutý najmä v čiernom čaji.
Strava mamy ovplyvňuje chuť materského mlieka. Ilustračné foto: pexels.com
V drvivej väčšine prípadov však strava mamy nemá žiadny vplyv na to, či dieťatko plače alebo nie. Môže tak robiť z rôznych iných dôvodov. Dojčiaca mama by tak mala jesť to, na čo bola vždy zvyknutá. Nemala by sa prejedať, ale ani trpieť hladom.
Sú však iné veci, na ktoré by si mali dojčiace ženy dávať pozor. „Vyvarovala by som sa nedostatočne tepelne spracovaným živočíšnym výrobkom a tiež nepasterizovaným mliečnym produktom. Zvýšenú pozornosť by som venovala aj mamičkám vegetariánkam a hlavne vegánkam, tam môžu byt deti ohrozené najmä deficitom určitých vitamínov,“ dopĺňa Barányiová.
Pozor na bielkovinu kravského mlieka
Osobitnou kapitolou je podľa pediatričky Barányiovej alergia na bielkovinu kravského mlieka. „Iná situácia však je, ak má dieťatko diagnózu alergie na bielkovinu kravského mlieka, vtedy je naozaj potrebné, aby mala mamička bezmliečnu stravu, nakoľko tieto antigény prechádzajú do mlieka a spôsobujú dieťatku ťažkosti,“ povedala. Túto skúsenosť má mama Zuzana. Tá si všimla, že mlieko robí jej bábätku zle. „Postupom času, keď bolo bábo väčšie, som začala jesť všetko a nebol už žiadny problém,“ prezradila Ženám v meste.
Alergie sú pre mnohé mamy veľkým otáznikom. „Čo sa týka alergií, nemám vedomosť, že by nejaká zložka potraviny matky dokázala vyslovene spôsobiť alergiu,“ dodáva pediatrička.
Jedna vec je však jasná – strava mamy ovplyvňuje chuť materského mlieka. Dieťatko si takto postupne navyká na to, čo bude v budúcnosti samo konzumovať a prichádza do styku s domácou kuchyňou. Vďaka materskému mlieku je však posilnená jeho imunita. Mlieko od mamy totiž vystiela sliznicu čreva drobčeka a tak mu chráni celý tráviaci trakt. Mnohé mamy tak využívajú tzv. imunologické okno u dojčiat a zoznamujú ich s potravinami. Ide o akúsi prevenciu potravinových alergií.
Pravda o čajoch na dojčenie
Mnoho nesprávnych informácií sa týka aj pitného režimu. „Medzi mamičkami sa šíria ďalšie mylné informácie, že čím viac tekutín žena vypije, tým viac mlieka bude mať,“ hovorí laktačná poradkyňa Kantorová. Experti radia pravidelne piť v menších množstvách, no žena by mala denne vypiť aspoň dva litre. Nemala by však trpieť smädom a popíjať počas celého dňa. Rovnako netreba čakať zázraky od špeciálnych čajov na dojčenie.
„Určite nie je potrebné, aby si dojčiace ženy paušálne kupovali na pitie čaje pre dojčiace ženy,“ dodáva.
Zväčša obsahujú bylinku senovku alebo benedikt, ktoré naozaj majú dobré účinky na tvorbu mlieka. Takéto čaje sú skôr určené pre matky, ktoré by inak nemali problém s laktáciou. Dôležitejšie ako potraviny či čaje je podľa laktačných poradkýň to, či je dieťa správne prisaté a podpora mamy od okolia. Tá je doslova kľúčová.
„Dojčenie nie je veda. Veda je vyznať sa v nejednotných informáciách, ktoré spôsobili desaťročia kŕmenia umelou výživou. Dojčenie je jednoduché, vedu z neho robí zmätok, ktorý bráni ženám úspešne dojčiť,“ dodáva Kantorová.